DARK SOULS 3 Yeni Oynanış Videosu Ustream’de Paylaşıldı

Dark Souls 3

From Software, Xbox One, PS4 ve  PC platformları için gelecek olan aksiyon RPG Dark Souls 3 oyunu için Ustream’de yeni bir video yayınlamaya başladı. Videoda yeni dövüş mekanikleri ve oyuncuların oyun sırasında karşılaşacakları boss mücadelelerine yer veriliyor.

14 dakikalık videoda From Software’den Yasunori Ogura oyunu oynayarak Dark Souls 3’ün oynanış biçimini göstermiş.

Videoda gösterilenlerden biri Battle Arts(Dövüş sanatları) kullanarak savuşturma ve karşı atak yapmak. Bu yeni dövüş mekanizması ilk olarak Dark Souls III’te tanıtılmaya başlandı. Silahların stilleri her silah eşsizmiş havası yaratıyor ve daha fazla kombat/dövüş yapma olasılığı meydana geliyor.

Oyun karakterinin yeni duruş şekliyle oyuna yukarıdan bakılabilmekte, hızlı ve verimli bir şekilde duruş şekilleri değiştirilebiliyor. Ogura videoda kalkan kullanmak yerine düşmanları kılıcıyla savuşturup yine kılıcıyla hızlı vuruşlar yapıyor. Videonun sonunda Ogura’yı kurtulma ve çalım manevralarına çalışırken görüyoruz. Video oyunculara düşmanlarına nasıl yaklaşacakları ve onlara nasıl atak yapacakları konusunda birden fazla yol gösteriyor.

Dark Souls 3 oyununun Kuzey Amerika’da Xbox One, PS4 ve PC platformları için 12 Nisan’da çıkması bekleniyor.

HIDETAKA MIYAZAKI : DARK SOULS 3’teki Değişiklikleri Anlattı

İlk oyun olan Dark Souls’a daha fazla benzeyen Dark Souls 3’te FromSoftware’in diğer oyunu Bloodborne’dan da izler bulacaksınız. Kısaca Dark Souls 2’de hissedilen yabancılık duygusu bu sefer ortadan kalkmış.

Gamescom’da Dark Souls serisinin yaratıcısı ve FromSoftware’in başkanı Hidetaka Miyazaki ile sohbet etme şansı bulan ve oyunun silahlarıyla ilgili yeni Battle Art sistemi, boss karşılaşmaları ve daha fazlası hakkında sorular soran Polygon sitesinin yaptığı görüşmeden kesitleri sizlerle paylaşıyoruz.

DARK SOULS 3

 

Oyun gelecek yılın başlarında PlayStation 4, Windows PC ve Xbox One için hazır olacak.
İşte oyun hakkında öğrendiklerimiz :

Miyazaki, Bloodborne üzerinde çalıştığı sırada Dark Souls 3’te yapabileceği yeniliklerin farkına varmış. Bunları, oyunculara karakter yapılandırabilme seçeneği ve yeterli mesafeyi ayarlayabilme yetkisi vererek taktiksel hareket etmelerine olanak tanımak olarak nitelendiriyor.

Silahlarda değişiklikler 

Bir evrim olarak her silaha dövüş sanatları/battle art eklediğini belirten Miyazaki, benzer şekilde yeni büyü eklemeleri de yapmış ve bunun Dark Souls 3’e kesinlikle yeni bir hava kattığını düşünüyor.

bosses darksouls

Miyazaki, bunun oyun için oldukça büyük bir değişiklik olduğunu aktardı  ve “Oyuncu, boss tarafından öldürüldüğünde Battle Art sistemi oyuncuyu o bölümü tekrar oynaması için teşvik edecek” dedi.

Boss’lara karşı empati

Miyazaki, boss karakterleri oluştururken oyuncuda çelişki oluşturmasını istediğini söylüyor ve ekliyor “Örneğin Dancer of the Frigid Valley isimli boss kesinlikle müthiş bir düşman ama oyuncu bu boss ile karşılaştığında sadece korku hissetmiyor aynı zamanda üzüntü de duyuyor. İşte benim istediğim de tam olarak buydu. Oyuncuların karşılarında sadece korkunç bir yaratık görmesini değil, Boss’un karakterinden de bir parça hissetmelerini istedim”

Boss’lara heat-up sistemi eklediklerini söyleyen Miyazaki, bundan sonra boss’ların savaşın ortasında taktiklerini ve atak şekillerini değiştirebileceğini vurguladı.

Düello olmadan Dark Souls’un bir anlamı olmaz diyen Miyazaki’ye oyunun önceki oyunlara kıyasla zorluk derecesini sorduk. Miyazaki, söz konusu Dark Souls oyunu olduğunda zorluk derecesi hakkında konuşmak istemediğini bunun yerine oyuncuların düello ile nasıl başa çıkabileceklerini konuşmayı tercih ettiğini söyledi.

Miyazaki, FromSoftware’in amacının hiçbir oyuncunun üstesinden gelemeyeceği bir şey ortaya çıkarmak olmadığını fakat her karşılaşmanın oyuncuların beklediği gibi olmayacağına değindi.

Son olarak Miyazaki, Dark Souls 3’e yeni bir soluk getirmek istediğini ve hala bunun üzerinde çalıştığını fakat daha fazla ayrıntı veremeyeceğini söyledi.