Firefly & Serenity | Yarım Kalanı Tamamlamak

Bu zamana kadar kaç tane dizi izlediniz? Kaç filmi izlemek için sinemalara akın ettiniz? Peki ya kaç tane dizinin devam filmi çekilmesi için stüdyolara baskı yaptınız? Gelin sizlere bir efsane olan, hayranlar tarafından adeta sarılıp sarmalanan bir seriden bahsedeyim. Bu efsanenin adı, başlıkta da görmüş olduğunuz Firefly!

Nedir bu Firefly?

Joss Whedon tarafından yazılıp yönetilen bir bilim kurgu dizisi. Uzak bir gelecekte insanların Dünya’dan ayrılarak farklı gezegenlere yerleşip yaşamlarını orada kurduğu bir evrende geçiyor. Temelde Malcolm “Mal” Reynolds önderliğinde bir grup suçlunun, Serenity adlı bir uzay gemisiyle galaksiyi dolaşarak çeşitli görevler almasını, ve bu görevler sırasında yaşanan tehlikeli maceraları konu alıyor. Bilim kurgu ve Western öğelerini başarıyla harmanlayarak izleyicilere mükemmel bir seyir zevki yaşatıyor.

Bakıldığında ne kadar önü açık ve potansiyeli yüksek bir seri. Ama işler beklenildiği gibi gitmiyor maalesef. Dizi 11 bölüm yayınlandıktan sonra ekranlardan kaldırılıyor ve seyirciye veda ediyor. Kaldırılmasının ardında birçok söylenti var. Bunlardan bazıları şirket ve ekibin anlaşamadığı, aralarında tartışmalar yaşandığı, bazıları ise o zamanlar kanal sahiplerinin bu diziyi bilerek kaldırmaya çalıştığı yönünde. Bilinen en doğru sebep ise diziyi yayınlayan kanal, bölümleri sırası ile yayınlamak yerine yanlış bir sırayla ve insanların televizyonu pek fazla kullanmadığı saatlerde yayınlayarak reytinglerini düşürmesi. Reytingler düşük gelince de kanalın diziyi yarıda bırakıp iptal etmesi.

Bu şekilde Firefly için televizyon macerası bitmiş oluyor. Ama daha hikayemiz bitmedi. Televizyonda yayınlanmayan 3 bölüm ile Firefly DVD’leri satışa sunuluyor. DVD satışları adeta rekorlar kırıyor. Beklenilenin aksine Firefly çok fazla satılıyor ve günden güne büyüyen bir hayran kitlesi oluşuyor. İnsanlar, bu dizinin yayınlandığından bile haberimiz yoktu diyerek kanala tepki gösteriyor. 14 bölüm sonunda, daha ilk sezonu bile bitmeden yarıda kalmış bir şekilde iptal edilip bir köşeye atılan bu dizi sevenleri tarafından adeta kucaklanıyor. Yarıda bırakıldığı için, final bile yapmasına izin verilmediği için ve diziyi, kanalın sabote ettiğini, bilerek yanlış sıralamayla ve kötü zamanlarda yayınlayarak diziye adeta çelme taktıkları için tepkiler devam ediyor. Dizi yayından kaldırıldıktan sonra fan sayfaları, hayran toplulukları ve buluşmaları, etkinlikler, söyleşiler ve çok daha fazlasıyla sürekli gündeme geliyor.

Serenity Filminin Çıkışı

Gelen tepkiler üzerine ve hayranların isteği doğrultusunda, Joss Whedon 3 yılın ardından yönetmen koltuğunu tekrardan oturuyor. Yarım kalanı tamamlamak, ve istenileni vermek için. Bunun üzerine Firefly dizisinin ilk bölümünün ve dizide kullanılan uzay gemisinin de adı olan “Serenity” adlı film için çalışmalara başlanıyor. Film çekimlerinin devam ettiği sırada Joss Whedon bir konuşma yapıyor ve bunu kayda alıyor. Konuşmasında kısaca şunlardan bahsediyor: “Filmi siz hayranlar için çekiyoruz. Devasa bir bütçemiz yok, star oyuncularımız da yok, sadece biz varız. Bizler kendimize “Browncoats” diyoruz. Firefly hak ettiği gibi bir son ile final yapacak.”

Bu konuşmasını da internette yayınlıyor. Daha sonra filmin DVD’lerinde özel seçenekler kısmında “Joss Whedon Sunar” şeklinde yer alıyor. Film çekimleri tamamlanıyor, reklam kampanyaları düzenleniyor. Filmi, hayranlar forumlarda, çeşitli internet sitelerinde ve sosyal ağlarda paylaşarak daha çok kişiye duyurmaya çalışıyor. Joss Whedon “Bu sizlerin filmi.” derken gerçekten de bunu düşünüyor. Çünkü tamamen hayranların isteği üzerine, Firefly için yazılmış bir final bölümü aslında Serenity filmi.

Serenity yayınlandıktan sonra, severlerin gözdesi haline geliyor. İstenildiği gibi Firefly için bir son yazılıyor ve hikaye yarım kalmaktan kurtarılıyor. Bir mağazadan Serenity DVD’si satın alırsanız, özel seçenekler kısmından silinen sahneleri, kamera arkasını, Joss Whedon Sunar bölümünü ve Firefly için önemli olan her şeyi izleyebilirsiniz.

Yazımı sonlandırırken biraz da bu dizinin benim için olan özel yerinden bahsetmek istiyorum. Firefly benim için koluma dövmesini yaptıracağım, ömür boyu Serenity ile beraber gezeceğim kadar özel ve güzel bir yere sahip. Dizide, özgür olmanın aslında en önemli şey olduğundan bahseden Malcolm “Mal” Reynolds, benim favori karakterim. Son cümlelerimi, Firefly’ın ilk bölümünden Kaptan Reynolds ve Simon arasında geçen diyalog ile bitirmek istiyorum.

Simon: İttifak peşindeydi, eşkıyalar ve vahşiler. Gemideki insanların yarısı, buna sen de dahilsin, ya vuruldu, ya yaralandı ve aranan kaçakları barındırıyorsun.

Malcolm: Hâlâ uçuyoruz.

Simon: Çok da önemli bir şey sayılmaz.

Malcolm: Bana yeter.

The Sorcerer's Apprentice