Günümüz MCU Devri Bitiyor mu? MCU Soft-Reboot Durumları | “Eren TAN” Köşe Yazısı

Marvel Stüdyoları her zaman büyük kahramanlarını yeniden canlandırmayacağını söylemişti., Bu yüzden “Kaptan Amerika, Demir Adam ve Black Widow” gibi karakterlere kalıcı bir veda ettik.

Şimdi mirasçı karakterler “Sam Wilson Kaptan Amerika, IronHeart ve Yelena Belova” bıraktıkları yerden devam ediyor, bu kesinlikle heyecan verici. Ancak Disney/Fox birleşmesi, X-Men ve Fantastik Dörtlü’nün yakında karışıma ekleneceği anlamına geliyor. Bu, birçok düzeyde ilgi çekici ancak aynı zamanda biraz hayal kırıklığı yaratıcı!

Günümüzün MCU Devri Biterken, Mevcut Büyük Kahramanlara Yeniden Başlatma mı Uygulanacak?

Günümüz MCU şartlarına göre; Wolverine ve Bay Fantastik gibi karakterler varlıklarını hissettirdiğinde, Steve Rogers ve Tony Stark gibi karakterlerle kesişmek için çok geç olacak, bu da hayranların yıllardır ekranda görmekten hayalini kurdukları etkileşimlerden ve anlardan mahrum bırakacak.

Daha önce Avengers: The Kang Dynasty ve Avengers: Secret Wars‘un orijinal altılı Yenilmez için son bir veda görevi göreceği bildirilmişti, ancak yeni bir söylenti planın bu filmin ardından MCU’yu yeniden başlatmak olduğunu iddia ediyor!

Jonathan Hickman’ın Secret Wars çizgi romanından sonra olduğu gibi, güvenilir bir Twitter yazarı, filmin “çok büyük olasılıkla [bir yumuşak yeniden başlatma kuracağını]” iddia ediyor ve “FOX-Men’in tamamı için olduğu kadar MCU için de bir nebze veda görevi görecek.”

Kang mcu soft reboot

“Yeniden, Farklı MCU” ile Kalacağız

Muhtemelen yeni bir Zaman Çizelgesi sayesinde farklı MCU ile karşılacağız. Bu, inkâr edilemez şekilde merak uyandırıcı bir ihtimal ve birçok düzeyde mantıklı. IronHeart ve Kate Bishop gibi karakterlerin kalacağını kesin olarak bilsek de, bu potansiyel olarak Iron Man, Captain America (Steve Rogers), Thor, Hulk ve daha fazlasını yeni aktörlerin oynayacağı anlamına geliyor.

Avengers: Secret Wars‘un ardından “Yeni, Farklı bir MCU” hakkında nasıl hissedersiniz?

MCU’nun şu anki aşaması harika bir iş çıkarıyor, ancak yeni bir başlangıç da iyi olabilir. Fakat bazı Marvel hayranları, yeni aktörlerle yeni hikayeler görmeyi merak edeceklerdir. Ayrıca, X-Men ve Fantastik Dörtlü’nün MCU’ya dahil edilmesi harika olacak. Bu karakterler çok popüler ve hayranlar onları uzun zamandır görmek istiyor.

Eğer Marvel Stüdyoları bunu doğru yaparsa, “Yeniden, Farklı MCU” büyük bir başarı olabilir. Bu, devasa seriyi yeni bir nesle tanıtmanın ve aynı zamanda eski hayranları da heyecanlandırmanın harika bir yolu olacaktır.

Ben ‘Hayal Kırıklığı’ Tarafındayım!

“Kaptan Amerika, Demir Adam ve Black Widow” gibi karakterlere vedamızı anca kabullendik. Şimdi de Marvel Studios, aynı karakterleri farklı aktörlerle oynatmak istiyor. Nedense ben bu kabulünü edemiyorum. Neden mi?

Kaptan Amerika denince Chris Evans, Demir Adam (Iron Man) denince Robert Downey JR. ve Black Widow denince de Scarlett Johansson ile özleştirmiş durumdayız. Düşünsenize; farklı aktörlerle Kaptan Amerika yeniden Red Skull ile, Iron Man yeniden Mandarin, Thanos ve Iron Monger ile çatışsın. Bu bana kalırsa mantıklı değil!

Ancak; hafif bir Reboot olacaksa da ve farklı oyuncular eşliğinde “Kaptan Amerika, Demir Adam ve Black Widow” karakterleri geri dönecekse, tamamen farklı hikayelere odaklanmalıdır.

Ama yine de yazmaya çalıştığım gibi, hafif ve yumuşak bile olsa “Reboot” kısmını pek sıcak bakmıyorum. Size hafifletilmiş yeniden başlatmanın (Soft-Reboot) nasıl bir şey olduğunu açıklayayım.

Soft-Reboot Nedir?

Soft-reboot, bir önceki filmin hikayesini yeniden anlatmak yerine, aynı evren veya karakterleri kullanarak yeni bir hikâye anlatmak anlamına gelir. Bu tür yeniden başlatmalar, genellikle önceki filmlerin hayranlarını memnun etmek ve aynı zamanda yeni bir izleyici kitlesine hitap etmek için kullanılır.

Misal “Jurassic Park”tan “Jurassic World”e giden bağ sayılabilir. Bu filmler, aynı evren veya karakterleri kullanarak, önceki filmlerin hayranlarını memnun edecek yeni hikayeler anlatmıştır.

Ancak, Soft-rebootlar her zaman başarılı olmaz. Bazen, önceki filmlerin hayranlarını memnun etmek için çok fazla çaba harcanır ve bu da filmin kendi kimliğini kaybetmesine neden olabilir. Bu tür filmler, genellikle eleştirmenler ve izleyiciler tarafından olumlu karşılanmaz.

Kafamda Tek Deli Soru – Captain America 4: Devam Hikayesi Olan Seri mi, Yoksa Soft-Reboot mudur?

Mesela önümüzdeki sene beyazperdelere sunulacak olan “Captain America: Brave New World” filmi, resmi olarak devam filmi olarak sayılabilir. Marvel Stüdyolarının Captain America’nın dördüncü devam halkasına, aslında Soft-reboot gözüyle bakabilirim. Nasıl mı? Marvel evreninde aynı seri ve süper karakter olsa bile, ana insani karakterimiz farklı. Tıpkı Steve Rogers’ın mirasçı karakter Sam Wilson’ın gözünden anlatıldığı gibi.

Ancak asıl resmi Soft-reboot mevzusu, “Avengers: Secret Wars” filminden sonra yaşanacak ve gözümde aşırı korkutucu durumlar olacak. Çünkü basit özetle, farklı aktörler eşliğinde Tony Stark, Steve Rogers ve Natasha Romanoff gibi karakterlerin geri dönmesini mantıksız buldum.

Şahsi Yorumum

Yazdıklarım üstünde, farklı aktörler eşliğinde büyük karakterlerin farklı maceralarıyla da anlatılması nasıl bir izlenim oluşturacak bilemem. Bana kalsa MCU olduğu gibi kalmalıydı. Yani yeni ve değişik bir kutsal çizelge olmasına ve Tony, Steve ve Natasha gibi karakterlere gerek yoktu.

Yine de MCU’nun soft-reboot’u, daha yaratıcı ve heyecan verici hikayeler anlatmak için bir fırsat olabilir. Ancak bu tür bir yeniden başlatmanın, bazı hayranlar tarafından hoş karşılanmayabileceği de unutulmamalıdır.