DISNEY WORLD’ün Orijinal HARRY POTTER DİYARI Planı Ortaya Çıktı

Disney World ismi nam-ı diğer House of Mouse onlarca yıldır başarısını sürdürüyor. Şimdi ise konu bir Harry Potter Diyarı. Disney animasyon filmlerinde olduğu kadar dünyadaki tema parklarıyla da ünlü. Son zamanlarda, yakında gelecek olan Lion King ve Aladdin gibi kendi animasyon filmlerinin live-action yeniden yapımlarıyla uğraşıyorlar. Aynı zamanda Marvel Stüdyoları ve Marvel Sinematik Evren’i sayesinde gişelerde de hüküm sürüyorlar.

Yine de dokundukları her şey altına dönüşmedi elbette. Lucasfilm‘i satın almalarından sonra, Star Wars’a yaptıkları eklemeler fikir ayrılıklarına sebep oldu ve getirisi biraz azaldı. Görünüşe göre, aynı zamanda başka bir imtiyaz hakkının parmaklarının arasından kaymasına izin veriyorlar.

Harry Potter Dünyası pop kültürde önemli bir yere sahip. Harry Potter’ın, J.K. Rowling’in çok satan kitap serisiyle başlayan macerası, eşit derecede başarı sağlamış bir seri film, kapalı gişe yapımları ortaya çıkardı ve gelecek ay bir ön hikâyenin 2. bölümüyle gelmeye hazırlanıyor.

Harry Potter Diyarı

Tema parkı uzmanı Jim Hill, bir internet yayınında projenin detaylarından bahsetti.  Universal’in halka açtığı yapımları yeniden ortaya koymak yerine, Disney’in planı Buzz Lightyear: Astroblasters‘ı silahlar yerine asalar kullanarak kopyalamaktı. Senaryo, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi sayesinde Omnimover üzerinde hayranlarıyla karşılaşmak. Buna ek olarak, Sihirli Yaratıklar Sınıflarının Bakımı’ndan esinlenilmiş bir hayvanat bahçesi inşa etmek için planlar hazırlandı. Hill’e göre, bu sonuncu fikir Universal’in Triceratops Encounter’ına (Jurassic Park Adası)”doğrudan bir cevap” oldu. Evcil hayvan çiftliği aslında bir kopya olabilirdi, ama dinozorlar yerine hippogriff ve diğer efsanevi yaratıklar olacaktı.

Rowling, anlaşılır şekilde Disney’in bu fikrini direkt Disney’in rakiplerine taşıdı. Ancak Hill’in belirttiği gibi, hakların güvence altına alınamaması, özellikle hayranlar için tam bir kayıp değildi. Universal’in Harry Potter’la neler yaptığını ve onu takip eden popülariteyi görerek, rekabeti devam ettirmek için işleri yeni bir seviyeye taşımak zorunda kaldılar. Bu çabaların meyveleri, yukarıda bahsedilen Star Wars: Galaxy’s Edge– sonunda Disney’in “No Alcohol” kuralını kıracaktı -ve MCU’dan ilham alan bir Super Hero Land’i hazırlayacaktı.

Potter hayranları şüphesiz bu haberden daolayı mutlu olmuşlardı. Bir de şu var ki; Rowling’in artık bölücü bir güç olduğu kanıtlandı. Sadece LGBTQ temsiliyle ilgili fazla bağlılık gösterme isteği nedeniyle değil ayrıca Johnny Depp’i Fantastik Canavarlar’a dahil etme konusundaki ısrarı için de bir tepki aldı. Ancak bu konulardaki düşünceleriniz ne olursa olsun, Rowling Disney‘e hayır diyerek kesinlikle doğru seçimi yaptı.

Harry Potter Büyüleri

Harry Potter Hediyelik Eşyalar