Neden Çarşambanın Çocuğu Kederle Doludur?

“Wednesday’s child is full of woe” yani “çarşambanın çocuğu kederle dolu” dizesi genellikle Mother Goose adlı kurgusal bir karaktere atfedilen “Monday’s Child” şiirinin bir parçasıdır. Bu şiir tam olarak nereden geliyor ve çarşambanın çocuğu neden kederle doludur hep beraber öğrenelim.

çarşambanın çocuğu

Tarihçesi

Çarşambanın çocuğu kederle dolu dizesi özünde çarşamba günü doğan çocukların üzgün olacağını tahmin ediyor. İnsanlara haftanın hangi gününde doğduklarına bağlı olarak belirli özellikler atfetmek 16. yüzyıl İngiltere’sinde bir görüştü. (Şimdilerde ise bunun yerini aylar yani burçlar aldı diyebiliriz.) Biraz daha derine inip çarşambanın çocuğunun neden bu kadar acıya müstahak olduğunu anlamaya çalışalım.

Bu konu hakkındaki en sağlam tahmin çoğu isimlerini Angola-Sakson tanrılarından alan haftanın günlerinin etimolojisine kadar uzanır. Wednesday yani çarşamba ilk olarak “Wodnesdaeg” olarak bilindi. Bu adı ise Woden’den daha çok bilinen ismiyle Odin’den aldı. İskandinav panteonunun baş tanrısı olan Odin, yalnızca azılı bir kral ve savaşçı değil, aynı zamanda bir gezgin kılığında dünyayı gezmeyi seven bir şairdi. Her şeyden önce bilgiyi arayan Odin, aydınlanma arayışında bir gözünü bile feda eden ciddi bir şahsiyetti. Çarşambanın çocuğunun acısı, haftanın adaşı olan Odin’in daha ciddi özelliklerinden bazılarının bir yansıması olabilir. Artık bu dize kulağa geldiği kadar trajik olmayabilir ve sadece daha ciddi bir tavrı, hatta hayatın daha derin gizemlerini anlama arzusunu belirtmiş olabilir.

Monday’s Child Şiiri

“Monday’s Child”ın doğduğunuz güne göre sizin hakkınızda ne söylediğini merak mı ediyorsunuz? Öğrenmenin tek yolu şiiri tamamen okumaktır.

Monday’s child is fair of face,

Tuesday’s child is full of grace,

Wednesday’s child is full of woe,

Thursday’s child has far to go,

Friday’s child is loving and giving,

Saturday’s child works hard for a living,

And the child that is born on the Sabbath day

Is bonny and blithe, and good and gay

Türkçesi ise şu şekilde:

Pazartesinin çocuğu güzel yüzlü,

Salının çocuğu zarafetle dolu,

Çarşambanın çocuğu kederle dolu,

Perşembenin çocuğu gidecek çok yolu,

Cuma çocuğu sevecen ve paylaşımcı,

Cumartesi çocuğu geçinmek için çok çalışmalı,

Ve Şabat günü doğan çocuk, sağlıklı ve neşeli, iyi ve güzel

Pieter Bruegel – Children’s Games
Evet, izledim.