E.T. ve Elliott Noel İçin Tekrar Bir Arada

Steven Spielberg’ün bilim kurgu klasikleri arasında kendine önemli bir yer edinen filmi The Extra-Terrestrial yani bizim bildiğimiz adıyla E.T. Noel için geri geldi. Yanlış anlaşılmamak için baştan söyleyelim bir devam filmi gelmiyor. 37 yıl aradan sonra bir markanın sayesinde filmdeki uzaylı ve insan arkadaşı Elliott tekrar bir araya geliyor. Henry Thomas (Elliott) başka dünyalardan gelen bu karakterle bu sefer ailesi ile birlikte karşılaşıyor.

Belirli bir yaşın üzerindeki insanları etkilemek için yapılmış bu kısa reklam filmi reklam sektöründeki değişikliği ortaya koyuyor. Türkiye’de de bu tarz reklamlar görmüştük geçen sene. Nostalji kokan reklam filmleri sektörde klasik rock müziklerinin basit ve sıradan piyano cover’ları yerine yerini eski filmlerin devamı gibi gözüken kaliteli yapımlara bıraktı. Bilim kurgu filmlerini fazlasıyla seven bizim gibi insanları heyecanlandıran bir hamle diyebiliriz. İnsan düşünmeden edemiyor. Sonraki ne olacak? Geleceğe Dönüş? Mesela Türkiye pazarına da giren Amazon şirketi Next-Day Delivery dedikleri sistemleri için bu filmi kullansalar ve Doktor Brown Delorian’ı ile Noel Baba’ya yardım etse ve tüm iyi çocuklar ertesi gün hediyelerini alabilse? Tabi artık kimse Noel Baba’yı beklemiyor -özellikle Türkiye’de.

Bu reklam filmi ile birlikte yeni bir E.T. filmi gelme ihtimali de yok değil. Daha önceden düşünülen ama çekilmeyen bir film var -hatta adı bile belliydi E.T. II: Noctural Fears. Ama tahminimizce o filmde reklam filmindeki gibi E.T.’nin VR giyip dinozorlarla karşılaşması ya da kanepede Elliott ve çocukları ile huzurlu bir akşam geçirmesi olmayacaktı. Ama her şeye rağmen filmi izlemeyenleri bile etkileyecek olan bu reklam filmini izlemenizi tavsiye ediyorum. 37 yıl geçse bile hala tatlılığından bir şey kaybetmemiş.

 

Spielberg’ün yönettiği sevilen  yapım E.T’yi izlemiş miydiniz? Eğer izleyenlerdenseniz reklam filmini nasıl buldunuz? Yorumda bulunmayı unutmayın.