DOSYA: MCU’da Spider-Man’in “Dördüncü” Filmi Yer Alacak mı? | Eren TAN Köşe Yazısı

Tüm işaretler, Tom Holland’ın Örümcek Adam olarak MCU’ya geri döndüğünü gösteriyor ve aktörün birden fazla filmde ağlarını fırlatmak için bir anlaşmaya yaklaştığını söylüyor. Pekâlâ, Örümcek Adam’ın Dördüncü Filmi nasıl bir hikâye ile beklenecek?

MCU’nun Örümcek Adam’ı Hakkında Kısa Bir Geçmiş Turu…

Spider-Man: No Way Home
Spider-Man: No Way Home

İlk olarak 2014 yılında Sony ve Disney Stüdyoları, Marvel Studios’un “Marvel Cinematic Universe” adlı büyük seride Örümcek Adam – Peter Parker karakterini kullanmak üzere bir anlaşmaya varmışlardı. Bu anlaşmanın sonucu genç aktör Tom Holland, MCU’nun Örümcek Adam’ı olarak ilan edilmişti.

Dahası Tom Holland, ilk olarak 2016 yılı Disney yapımı “Captain America: Civil War – Kaptan Amerika: İç Savaş” filminde ağlarını fırlatmaya başlamıştı. Akabinde 2017 yılında Sony yapımı olarak Spider-Man: Homecoming – Örümcek Adam: Eve Dönüş adlı solo filmine kavuşmuştu. 2018 yılında ise yine bir Disney yapımı olarak “Avengers: Infinity War – Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı” filminde uzaya bile çıktı. Ama Thanos’un zaferinden dolayı nüfusun yarısına dahil olarak toza dönüşmüştü. Ancak 2019 yapımı Avengers: Endgame filminde senaryo gereği beş sene sonra Bruce Banner karakterinin “Smart Hulk” unvanıyla parmak şıklatması sonucu geri dönmüştü. Bir başka Sony yapımı Spider-Man: Far From Home – Örümcek Adam: Evden Uzakta filmi ile Endgame filminden birkaç ay sonrasında yaşanan Avrupa macerası sonrası kimliği açığa çıkmıştı. İşte o an araya yaklaşık 2,5 yıllık pandemi olaylarının da dahil olduğu molaya geldik.

Ve en sonunda, geçen yılın Aralık ayında yayınlanan Tom Holland’ın başrolünde olduğu en gözde Sony yapımlarından “Spider-Man: No Way Home – Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok” filmi ile sinema sektörüne adeta büyük yankı uyandırmıştı. Ancak Doktor Stephen Strange’ten bir büyü yardımı isterken yanlışlık yaptı. Ve o yanlışlık sonucu Çoklu Evrenler olayları meydana geldi. İşin en güzel yüz güldürücü kısmı ise, eski Spider-Man’ler Tobey Maguire ve Andrew Garfield’in de bu filmde karakterlerini tekrarlamaya başlaması. Son olarak New York’taki gözde Özgürlük Anıtı’nın inşaatında yaşanan final çatışması sonucu Tom Holland’ın Peter’ı, Doktor Strange’ten doğru bir şekilde büyü yardımını düzelterek öteki Örümcek Adam karakterlerini ait olduğu evrenlere yollar. Ve Tom Holland’ın Peter’ı halk tarafından unutulur.

Peki, ya büyük adaşı Hardy’nın Eddie Brock…? En önemli gizli sahneler olarak o da beleşe bir şeyler yiyip içerek kendi evrenine dönerken bile, bir parça simbiyotunu burada salıverir…

İşte asıl soru burada başlar! Bu filmden sonra Tom Holland’ın Örümcek Adam’ı, dördüncü filmde nasıl bir hikâye ile yüz yüze gelecek? Çünkü bu tarz sorular yüzünden dördüncü filmin sözleşme güncellemesi, ister istemez hayranları heyecanlandırıyor.

MCU’nun Örümcek Adam’ının Dördüncü Solo Film Hakkında Atılan Tweetler Ne Alemde..?

Bir çeşit online “casus tivitçiler” (yani Twitter yazarları), Sony Pictures ve Marvel Studios ile yeni bir Örümcek Adam anlaşması imzaladığına dair bir duyuru hakkında tweetler yazıp durmaktalar. Yazılan tweetlere göre, Tom Holland’ın yeni bir Örümcek Adam üçlemesi ile Avengers: The Kang Dynasty ve Avengers: Secret Wars filmlerine dahil olmasını muhtemel göründüğünü söyleyebiliriz. Üstelik, 18 bölüm sürmesi planlanan Daredevil: Born Again adlı dizide küçük bir rol oynasa bile, Tom Holland’ın Daredevil’deki Cameo’nun (yani geçici ve küçük rol) Disney+’da görünme ihtimali bir hayli düşük.

Bu anlaşma ne olursa olsun, MCU’nun Örümcek Adam’ının Sony’nin Marvel Evreni Spider-Verse’ün bir parçası olmasını içermediğini umuyoruz. Geçtiğimiz Nisan ayında gösterimlere giren Morbius, evrenin yerinden edilmiş bir The Vulture ile kahramanca bir Sinister Six’in temelini attıktan sonra, Kevin Feige yardım eli uzatmadığında stüdyonun kahramanla ne yaptığını bilmediğini söylemek doğru olur. Bu arada bu yılın başlarında güvenilir haber kaynaklarından The Cosmic Circus, MCU’nun Dördüncü Örümcek Adam filminin Temmuz 2024 tarihine planladığını bildirdi.

Pekâlâ, ya İşin İçinde Venom Simbiyotu da Varsa?..

Yeni bir habere göre Tom Holland’ın Örümcek Adam planı sarsılırken, Venom’un MCU’daki geleceği arka planda olabilir.

Hayranlar, Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok filminin sonunda Tom Hardy’nin Eddie Brock’u tarafından küçük bir uzaylı maddenin geride bırakılmasının ardından Venom simbiyotu ile neler olabileceğini görmek için can atıyorlar.

Tom Holland’ın başrolündeki Örümcek Adam’ın dördüncü filminden halen bir belirti yok, çünkü oyuncu için yeni bir anlaşmayı – en azından resmi olarak – henüz imzalanmadı. Ancak perde arkasında, Marvel Stüdyolarında genç ağ fırlatıcının bir sonraki macerası için yıllardır planlama yapılıyor. Ayriyeten bu simbiyotlu hikâyelerin MCU’da tekrarlanması için, öncelikle Sony telifinde duran Venom’un üçüncü ve final filminin yayınlanarak seyredilmesi gerekir.

Bir Youtube kanalı olan Heavy Spoilers, Marvel Studios’un başlangıçta Tom Holland’ın Örümcek Adam’ı ile yavaş yavaş siyah simbiyotlu bir hikâye oluşturmayı planladığını bildirdi. Ancak bu fikirler Sony Pictures’ın Venom’unun 2018’de beyazperdelere gösterilmesinden sonra o kadar değişti ki, simbiyotlu Holland’ın bir sonraki film macerasında oynatılmaması söz konusu oldu.

Tom Holland’ın Örümcek Adam filmlerinde “Marvel’in başlangıçta siyah simbiyotuna doğru yavaş yavaş ilerlemek” için bu büyük planı olduğunu, ancak “Sony’nin Venom serisini başlatmasının, perde arkasında bir sürü soruna” neden olduğunu açıkladı.

Özetle simbiyot kostümlü hikâyenin temelleri atılmaya başlandı, ancak Heavy Spoilers kanalının dediğine göre, Spider-Man 4’ün “aslında simbiyotlu bir kostüme odaklanmayacağını” ve “onu ilerideki bir film için sakladıklarını” belirtti.

Görünüşe göre Sony’nin MCU olmayan Örümcek Adam maceraları, Marvel Stüdyolarının karakter için planını biraz zorladı.

Sony’nin Venom serisinde gördüğü başarı ile MCU’ya tam simbiyot geçirerek izleyicilerin kafasını karıştırmak istemeyeceği mantıklı. Ancak, özellikle simbiyotun “Eve Dönüş Yok” filminden sonra MCU’da var olduğu göz önüne alındığında, gerçekleşmesi zorunludur.

Çoğu hayranlar bir MCU’nun siyah simbiyot hikayesinin nasıl görüneceğini görmek için sabırsızlanıyor ve her zamankinden daha yakın hissettiriyor, stüdyo bu duruma zaman ayıracak. Bu, bir süre arafta kalan gizli sahne sonrası bu temelden son değil ve kesinlikle son olmayacak.

Şu anda yeni Örümcek Adam filmleri, lise hikayelerinin dışında ve ilk Homecoming üçlemesine göre daha sağlam bir üçlemeye temel atılacak. Sony’den transfer olan o simbiyot, ileride gösterilecek olan gerekli filmlerde yer alacak, gelecekte bir noktada kesinlikle kesişecekleri gibi…

MCU’nun Örümcek Adam 4 Filmi Hakkında Nasıl Bir Hikâye Beklemeliyiz..?

Geçen sene gösterime giren Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok filmi, solo serinin üçlemesini sonlandırmıştı. Şimdi sırada ne var? MCU’nun Örümcek Adam 4 filminde Peter artık tek başına New York’ta geçinmeye çalışırken, hayranlar karakterin şimdiye kadarki en doğru tahminlerinden birine girebilirler.

Kime karşı çıkacağına gelince, Kingpin ve Scorpion iki büyük tahmin olabilir. Sonra Tom Hardy’nin Venom’undan MCU’da dolaşan simbiyot da var.

Ayrıca ağ savaşçısının sözleşme gereği parçası olmak zorunda olduğu duyurulmamış birkaç Marvel Studios filmleri de var.

Karakter bir üçleme daha alırsa, Tom Holland uzun süre ortalarda kalacak. Belki Marvel Studios, Miles Morales karakterinin ilk çıkışını yapmasının yolunu da açmaya başlar.

Nasıl bir hikâye bekleyecek olursak, sadece kendi teorilerimi yazabilirim. Teorime gelecek olursak, bu evrende unutulan simbiyot parçası öyle ya da böyle Tom Holland’ın Peter’ına bulaşacak. Ve bu bulaşma sonucu, Peter bir şekilde uzaylı kostümüyle Kingpin ve Scorpion’a karşı çatışacak. Ee tabii korkusuz Daredevil’den de yardım isteyecek.