Tokyo Revengers Manga İncelemesi | Gerek Var Mıydı Bu Kadar Uzatmaya?

Tokyo Revengers 2021 bahar dönemi animeleri arasında ön plana çıkan yapımlardan biriydi. Zamanda sıçrama konseptinin hakkını sonuna kadar veren animemiz özellikle sezon finaliyle mangadan takip etmeyenler için büyük bir merak uyandırdı. Peki ya mangadan takip edenler? Tokyo Revengers mangası geçtiğimiz aylarda 278. bölümüyle final verdi ve geride büyük bir hoşnutsuz kitle bıraktı. Gelin bu hoşnutsuzluğun nedenine yakından bakalım!

Suça Sürüklenen Çocuklar! – Tokyo Revengers

tokyo revengers

Takemichi Hanagaki, çaresizliğin dipsiz çukuruna düşmüş ve hayatta pek bir başarı elde edememiş bir serbest çalışandır. Bir gün televizyon izlerken ortaokulda tanıştığı ve hayatı boyunca sevgili olduğu tek kız olan Hinata Tachibana’nın acımasız Tokyo Manji Çetesi tarafından öldürüldüğünü öğrenir. Eski sevgilisinin ölüm haberini aldıktan sonra düştüğü çukur iyice derinleşen Takemichi, sonraki gün istasyon platformundaki kalabalıktan birisi tarafından raylara itilir. Öleceğini düşünerek gözlerini kapatır fakat tekrar açtığında zamanda 12 yıl geriye gittiğini fark eder. Hayatının en iyi yıllarına dönen Takemichi, kız arkadaşını kurtarıp sürekli kaçtığı kendisini değiştirerek hayattan intikam almaya karar verir.

tokyo revengers

Tokyo Revengers mangasının kısaca özeti bu, konusunun ilgi çekici olduğu aşikar. Ağlak kahramanımız Takemichi’nin rutine binen bir geçmiş bir gelecek üzerinden sevdiği kızı kurtarma maceraları en az 5 arc boyunca kendini büyük bir heyecanla okutuyor, ancak tabii ki bir noktadan sonra “ee hadi ama her şeyin sebebini ne zaman öğreneceğiz?” sorusu okurun kafasında inceden dönmeye başlıyor. Hikayeler bir gizem üzerine kurulur ve her adım sizi o gizemin cevabına götürür ama Tokyo Revengers için şunu söyleyebilirim ki böyle bir hikaye teması için sorunun cevabına götüren adımlar çok yavaş atılıyor. Yavaş adımların yanında “bu olmasa da olurmuş” dedirten detaylar da çok fazla. Mutlaka her yapımda gereksiz bulduğumuz şeyler olur ancak yapımın kalitesini belirleyen detaylardan biri bu gereksiz şeylerin sayısıdır ve maalesef mangaka bu yanlışa çok fazla düşmüş.

Hadi Abicim hadi Ya! – Tokyo Revengers

**Yazının buradan sonrası spoiler içerir!**

tokyo revengers

Gelelim mangakanın yüzlerce bölüm boyunca, onlarca gereksiz olayla oluşturduğu soruların cevabına. Öncelikle belirtmek isterim ki, keşke biz o soruların cevaplarını hiç almasaydık da seri tadında bitseydi. Tenjiku Arc’ında bitmesi gereken seri, bir anda Mikey’ın kötü adam konumuna gelmesi ve onun içindeki karanlık dürtüyle beraber daha da karamsar ve karmaşık bir hale dönüştü. Üstelik karanlık dürtü için verilen neden yetersizdi ve saçmaydı. Zaten her şeyin bir bir ortaya döküldüğü olay örgüsünde gereksiz bir soru işareti daha eklenmiş oldu.

Mikey’ın karanlık dürtüsünü cebimize ekledikten sonra, Hinata’yı kurtarma operasyonu bir anda Mikey’ı kurtarma operasyonuna dönüştü. Evet, hikayeler şekil değiştirebilir ama seriyi uzatmak için olmamalı bu dönüşüm. Maalesef bu dönüşüm tamamen gereksiz bir 100 bölüm daha eklemek için yapılmış. Okurken bir süre sonra başlıkta da belirttiğim gibi “hadi abicim hadi ya” demeye başlıyorsunuz. Bunun yanı sıra manganın en büyük gizemi olan “bu zamanda sıçrama olayı neden oluyor” sorusunun cevabı ise buraya kadar olan her şeyden daha saçmaydı.

Hikayeye dahil olan onlarca karakterin yarısı da gereksizdi, bir süre sonra okurken ya isimlerini unuttuk ya da hikayeye nereden dahil olduğunu bir türlü anlayamadık. Üstelik bu noktaya kadar pek çok sevdiğimiz karakter öldü, gözümüzdeki prestijleri düştü veya geri plana atıldı. Finale geldiğimizde ise büyük sürpriz! Bu zamana kadar boşuna üzüldünüz, boşuna okudunuz bakın herkes burada, siz ne olduğunu anlamadan biz herkesi kurtardık tadında bir final yapıldı. Hikaye anlayacağınız üzere büyük bir oldu bittiye getirildi. Ben bunun sebebinin mangakanın, hikayeyi en başta kurmayıp daha çok kervan yolda düzülür mantığıyla ilerlerken uydurması olduğunu düşünüyorum. Hatta ne yazdığını kendisi bile unutmuş olabilir!

Yazıyı toparlamak gerekirse, Tokyo Revengers benim büyük bir heyecan ve sevgiyle okumaya başlayıp en sonunda sadece alışkanlıktan ötürü bitirdiğim bir manga oldu. Eldeki iyi malzeme ve beklenti bir anda hiç edildi. Cevapları hiç almayıp, basit bir finalle son bulsaydı ya da yarım kalsaydı daha az üzülürdüm. Animeye ise sadece izlemek istediğim birkaç sahne olduğu için devam edeceğim maalesef.

Okur, yazar, izler