Dünyada Güzel Şeyler de Oluyor: Fransa’da Işın Kılıcı Ustası Olmak Resmen Mümkün

Başlangıçta sıradan bir üniversite öğrencisinin kafasında ufak bir fikirdi, yıllar sonra 7’den 70’e hayranları olan bir bilim kurgu serisine evrildi. İnişli çıkışlı yollardan geçse de Star Wars serisi tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Bu etkilerden en güncel olanını ise Fransa’da görmek mümkün. Artık ışın kılıcı ustası olabilirsiniz.

Işın Kılıcı Ustası
2015 Dünya Eskrim Şampiyonası [Video]
Işın kılıcı müsabakalarını serinin hayranları arasında sıklıkla görmek mümkün olsa da Associated Press isimli kuruluşun son haberi Fransa’nın işi bir adım öteye taşıdığını gösteriyor. Habere göre ışın kılıcı müsabakaları spor dalı statüsüne artık resmi olarak sahip. Bu gelişme için ise ülkenin eskrim federasyonu teşekkür etmek gerek. Federasyonun çabaları ışın kılıcının kılıç, epe ve diğer eskrim aletleri arasına girmesini sağladı.

İlgili haberin aktardığına göre Fransa’nın bu kararı almasındaki en büyük etken bu müsabakaların halk için fiziksel bir aktivite olarak görülmesi. Fransız Eskrim Federasyonu, ülkenin dört bir yanındaki kulüpleri ışın kılıçlarıyla ve güçle bütünleşmiş eğitmenlerle donattığını söylüyor. Federasyon ayrıca, bu hareketin her yaştan kitleyi eskrim sporuna çekeceğini ve günümüz sorunlarından hareketsizliğe bir çözüm olacağını umuyor.

Federasyonun genel sekreterliğindeki Serge Aubailly bu şekilde bir açıklama yapıyor

Özellikle günümüz gençliğinde görülmekle birlikte, hareketsizlik ciddi bir sağlık sorunu. Hiçbir sportif aktivitede yer almayıp sadece parmaklarını çalıştırıyorlar. Kanepeden kalkmaya niyeti olmayan ve sadece parmaklarını çalıştıran bu kitleyi spor yapmaya ikna etmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. İşte bu nedenle spor ve modern teknoloji arasında bir bağ kurmaya çalışıyoruz, böylelikle spor yapmak onlara doğal bir etkinlik gibi gelecek

Fransa’daki gergin protestolar ve eylemlerin ardından böyle bir hareketin nasıl karşılanacağı ya da amacının tam ne olduğu tartışmaya açık bir konu. Fakat gergin dünya gündemi içinde böyle güzel bir haberle karşılaşmak nefes almamızı sağlıyor. Dahası, bugün Fransa’da resmi olarak tanınan bu kadim sanatı gelecekte olimpiyatlarda bile görebilecek olma ihtimali içimizdeki gücü daha da körüklüyor.

Sinema, dizi, oyun sever