Marvel, Mutantların MCU’da Ne Kadar Süredir Yer Aldığını Açıkladı

Mutantlar, Marvel Sinematik Evrenin 4. Faz’ından önce görülmemişti ancak Black Panther: Wakanda Forever‘da gördüğümüz Namor ile MCU’da ne kadar süredir bulunduklarını göstermiş oldu. Aslında onlar uzun süredir MCU’nun içindeler.

Namor’un Black Panther’de tanıtılması sayesinde mutantların Marvel Sinematik Evreni’nde ne kadar süredir yer aldıkları artık kesinleşmiş oldu. Tenoch Huerta‘nın su altındaki kötü adamının MCU’da bir mutant olacağı vizyondan önce doğrulanmıştı ve film de bunu şüphe bırakmayacak şekilde sundu. Black Panther 2’nin Namor’un kökenini araştırması, Sub-Mariner’ın doğumunun benzersiz doğası nedeniyle bir mutant olduğunu ilan etmesini içermekte. Annesi bir Talokanil’e dönüşmeden önce ona hamile olduğu için, Namor’un mutant DNA’sı onu yarı insan, yarı Talokanil yapmaktadır ve bu yüzden bu kadar güce sahiptir.

Namor, X-Men’in MCU’ya Girişini Çok Daha Kolaylaştırıyor

namor mcu mutantlar

Namor’un Black Panther 2‘deki köken hikayesi, mutantların MCU’da ne kadar süredir yer aldığına dair doğrudan bir yanıt veriyor. Film, Namor’un annesinin 1517 yılında, Yucatan yerlileri su altında yaşamaya başlamadan önce ona hamile olduğunu gösteriyor. Bu da mutantların MCU’da en az 1517’den beri var olduğunu doğruluyor. Namor genellikle çizgi romanlardaki ilk mutant olarak kabul edilir ve bu unvanı artık MCU’da da paylaşıyor diyebiliriz. Her halükarda bu film ile 4. Faz’a kadar görülmemiş olsalar da MCU’da 500 yıldan fazla bir süredir mutantların olduğunu doğrulanmış oluyor.

Namor’un bir mutant olduğunun gösterilmesi ve Black Panther 2’de ortaya çıkan köken hikayesi, MCU’nun X-Men tanıtımı için büyük bir yardımdır. Infinity Saga sırasında hiç gösterilmemelerine rağmen Marvel’ın mutantları nasıl dahil edeceği ve onları paylaşılan evrenin geçmişine nasıl bağlayacağı konusunda uzun zamandır sorular ve endişeler vardı. Bu da mutantların nasıl birdenbire serinin daha büyük bir parçası haline gelebileceği konusunda Scarlet Witch’in onları yaratması gibi çeşitli teorilere yol açtı. Ancak Namor 500 yılı aşkın bir süredir varsa ve gizli kaldıysa, Marvel Stüdyoları X-Men’in MCU tanıtımı için benzer bir açıklama kullanabilir.

Bazıları X-Men’in her zaman MCU’da olduğunun ortaya çıkmasına itiraz etse de, Marvel’ın elindeki en iyi seçenek bu. X-Men’i çoklu evren aracılığıyla tanıtmak inanılmaz derecede ucuz gösterecektir ve aniden günümüzde yaratılmaları, ekibin önemli çizgi roman geçmişinin çoğunu silmek anlamına gelir. Namor’un 500 yılı aşkın bir süredir Talokan’da gizlice Dünya’da yaşaması, MCU’nun X-Men’inin de son birkaç on yıldır var olabileceğinin kanıtıdır. Marvel benzer bir yaklaşımı benimseyerek Krakoa‘yı mutantların bunca zamandır saklandıkları güvenli sığınak olarak tanıtabilir.

MCU’da Başka Hangi Mutantlar Var?

Namor, Black Panther sayesinde MCU’da var olan en son mutant oldu. 4. Aşama, mutantları paylaşılan evrene tanıtmaya çok da ince olmayan bir şekilde devam etti. Ms. Marvel dizisinin Kamala Khan için yaptığı mutant dönüşü büyük bir sürpriz oldu, ancak aynı zamanda daha fazla açıklamanın geleceğinin de açık bir işaretiydi. She-Hulk: Attorney At Law, çizgi romanlarda bir mutant olan El Aguila‘yı ve güçleri X geninden gelen Mr. Immortal‘ı içeriyordu. Dizi ayrıca Wolverine’in MCU’da var olduğunu da gösterdi. İzleyiciler ayrıca Professor X‘i çoklu evrende görürken, Black Widow’daki Ursa Major da çizgi romanlarda bir mutanttır.