Buffy the Vampire Slayer | Filmden Diziye, Diziden Çizgi Romana Uzanan Bir Serüven

Sizler de yirmili yaşlarınızdaysanız eğer eminim ki ilk yabancı dizi izleme deneyiminiz o yılların efsane kanalı CNBC-e ile birlikte olmuştur. Hangimiz rastgele bir zamanda How I Met Your Mother bölümüne denk gelmedik ki? Birçok dizinin ülkemize girmesine ve bir kültür oluşturmasına çok büyük katkıları vardır bu kanalın. Bugün yine o yılların efsanesi, gençlik dizilerinin en aksiyon ve macera dolu bölümlerine sahip olan Buffy the Vampire Slayer dizisini konuşacağız.

Buffy the Vampire Slayer TV Ekranlarında

Buffy, ilk olarak karşımıza 1992 yılında bir film ile çıkıyor. Fakat bu film her ne kadar bütçesini karşılayıp üstüne yapım şirketini kâra da geçirse işler istenildiği gibi gitmiyor. Filmin yapım aşamasında yaşanan sıkıntılar Joss Whedon’ı da mutsuz edince projeden çekiliyor. Film için gelen yorumlar ise konunun gayet güzel ve yaratıcı olduğu fakat filmin izlenilebilir olmadığı yönünde. Bunun üzerine karakterin hikayesi son bulacak sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Daha yolumuz uzun. Filmin üzerinden 4 sene geçtikten sonra Gail Berman, filmin televizyon haklarını satın alıyor ve Joss Whedon’a televizyon dizisi yapmak için teklif sunuyor. Joss Whedon bu fikre olumlu yaklaşıyor ve böylelikle Buffy’nin 7 sezon 144 bölüm süren televizyon dizisi macerası başlıyor.

Başrol için Sarah Michelle Gellar seçiliyor. Hepimizin tanıdığı orijinal Buffy işte bilirsiniz. Dizide bir o kadar önemli role sahip olan Angel karakterine, parkta köpeğini gezdirirken yakışıklılığı sayesinde dikkat çeken ve oyunculuk kariyeri başlayan David Boreanaz hayat veriyor. Ana karakterin yakın arkadaşlarından biri olan Willow karakterini ise, How I Met Your Mother dizisinden tanıdığımız Alyson Hannigan canlandırıyor. Alyson, dizinin kadrosuna o kadar geç katılıyor ki Buffy’nin hiçbir yerde yayınlanmayan pilot bölümünde Willow karakterini başka birisi canlandırıyor.

Oyuncular seçiliyor, dizinin senaryosu yazılıyor ve yayınlanmak için kanal arayışları sürüyor. The WB kanalı ile anlaşmalar yapılıyor ve dizinin 12 bölümden oluşan ilk sezonu 10 Mart 1997 tarihinde yayın hayatına başlıyor. Diğer bütün sezonlar 22 bölümden oluşurken neden ilk sezon 12 bölüm diye soracak olursanız, dizinin tutup tutmayacağını görmek için ilk sezonu kısa tutuluyor. İlk sezonun ardından Buffy the Vampire Slayer, istenildiği gibi bir sonuç elde etmesi üzerine yayın hayatına devam etme şansı buluyor.

Peki nedir bu Buffy?

Gençlik, korku, aksiyon, macera, komedi, aşk ve daha sayamayacağımız kadar çok konuyu içinde barındıran bir seri. Lise çağında bir genç kızın “seçilmiş kişi” olduğunu öğrenmesi ve hayatının geri kalanında vampir avcılığı yapmak zorunda kalacak olan Buffy’nin ve arkadaşlarının hikayeleri.

Sunnydale Lisesi’nin hemen altında bulunan bir Cehennem Ağzı, geceleri ortaya çıkan birbirinden farklı yaratıklar, vampirler! Hepsi ile başa çıkmaya çalışan 16 yaşında bir kız. Bakıldığında çok basit ve temel düzeyde olabilecek bu seri Joss Whedon’ın ellerinde adeta bir şahesere dönüşüyor.

Dizinin adından da anlayabileceğimiz gibi Buffy, bir vampir avcısı. Her nesilde bir kız, vampir avcısı olarak seçilir ve ona çeşitli güçler bahşedilir. Avcının görevi ise vampirlerle ve çeşitli yaratıklarla mücadele etmek ve insanlığı korumaktır.

7 Sezon boyunca da Buffy ve arkadaşlarını vampirler ile savaşırken izliyoruz. Aslında dizi 5. sezonda final yapıyor ve senaryonun burada bitmesi planlanıyor. Ancak Buffy o kadar çok seviliyor ki bir başka kanal tarafından dizinin devam ettirilmesi için teklif alıyor ve 2 sezon daha dizi yayın hayatına devam ediyor. Peki bitiyor mu? Tabii ki hayır. Dizi bittikten sonra hikayeye, çizgi roman olarak devam ettirilme kararı alınıyor.Resmi olarak 8, 9 ve 10. Sezonlar, çizgi roman sayfaları ile hayranlarıyla buluşuyor. Bu çizgi romanlar ülkemizde de resmi olarak çevrilmiş ve yayınlanmıştır.

buffy vampir avcısı

İşte böyle! Başarısız sayılabilecek bir film, 7 yıl ekranlarda devam eden bir televizyon dizisi ve 3 sezonluk çizgi roman serisi. Bu zamana kadar izlemediyseniz kesinlikle şans verilmesi gereken kült bir yapım diyorum ve yazımı burada sonlandırıyorum.

The Sorcerer's Apprentice