Kuzey Kore’ye ‘SQUID GAME’ Dizisini Kaçak Olarak Sokan Adama İdam Cezası Verildi

Squid Game dizisi gerilim- drama türünde bir dizidir ve bir hayatta kalma mücadelesini ekrana taşır. Squid Game dizisinde, maddi sıkıntı içinde olan yüzlerce oyuncu bir oyuna katılmaları için davet alır. Kazananın 40 milyon dolar ödüle kavuşacağı oyun aynı zamanda oyuncular için ölüm tehlikesini de beraberinde getirmektedir.

Çin’i ziyaret eden bir Kuzey Koreli erkek öğrenci, ülkesine dönerken Netflix’in Güney Kore yapımı dizisi Squid Game’nin bir kopyasını USB bellekle yanında getirdi.

Öğrenci olan Kuzey Koreli, Çin sınırındaki North Hamgyongda ünlü dizinin dijital kopyasını birçok kişiye sattı, Squid Game’i satın alanların arasında kendi arkadaşları da vardı. Kuzey Kore’nin her şeyi izleyen 109 Sangmu adlı gizli servis öğrenciyi geçen hafta yakaladı. Batı kültürünün halk tarafından benimsenmesini engellemek amacıyla sert tedbirlere başvuran Pyongyang yönetimi, diziyi ülkeye sokmakla suçlanan bir kişiyi idam cezasına çarptırdı.

Squid Game dizisini satın aldığı tespit edilen lise öğrencisi ise ömür boyu hapse mahkum edilirken, seriyi izleyen diğer 6 öğrenciye de 5 yıl ağır işlerde çalışma cezası verildi. Haberlere göre öğrencilerden biri 3 bin dolar rüşvet ödeyerek kurtuldu. Cezalandırılan öğrencilerin okuduğu okulda görevli öğretmenler de olayda sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı. Okul yöneticileri ise sürgün riskiyle karşı karşıya geldi.