Sanal Gerçeklikte Titan’a Saldırı: VR ATTACK ON TITAN HUMAN RACE

Attack on Titan VR’ın son etkinliğinde 19-26 Ekim arasında Tokyo’da lokal bir test yapıldı. VR Attack on Titan: The Human Race ismindeki bu oyun, anime ve mangadan “Dişi Titan Yakalama Operasyonu” hikayesine dayanıyor. Oyunda HTC Vive Pro kulaklıklar kullanılıyor ve etkinlik boyunca Survey Corps pelerini giyiyorsunuz.

Oyunun işleyişi oldukça basit: 4 oyuncuya kadar Levi’ın takımının bir parçası olabilmektesiniz ve bir at sürme simülatörü kullanıyorsunuz. Dişi Titan yakalanana kadar engellerden sıyrılmaya çalışıyorsunuz. Zıplayabilir ve eğilebilirsiniz, ayrıca daha hızlı gitmek için atınızı kamçılayabilirsiniz. Hepsi bu kadar. Çünkü oyun Attack on Titan manga hikayesinin çok özel bir yönünü gösteriyor ve serideki manevra donanımına sahip değil ayrıca başka bir silah da kullanmıyorsunuz.

Manevra ekipmanlarının olmaması anlaşılabilir, çünkü bunları geliştirmek zor ve Attack on Titan‘a özel bir oyundan, daha önce geliştirilmiş bir VR oyun stilinin kullanımı daha kolay. Silahların olmaması kaçırılmış bir fırsat aslında çünkü Titan’a karşı savaşırken tam anlamıyla etkin olamıyorsunuz. Sürecin sonunda otomatik olarak Titanları iple bağlanmış olarak gösteren bir ara sahne çıkıyor. Bu noktada oyun size bir ip fırlatsa belki iyi olabilirdi ama böyle bir şansınız yok.

Aslında süreçte hayatta kalıp kalmamanız çok da önemli değil çünkü atınız, ölseniz dahi koşmaya devam ediyor. Ölüp ölmediğiniz son ara sahnede size bir mesajla bildiriliyor. Bir puanlama sistemi yok bu yüzden hayatta kalmanın alt limitini bilmek de imkansız. Ben birkaç kez oynadım ve hayatta kaldım yani oyun sizden mükemmel olmanızı beklemiyor. Yine de oyunun zorluk derecesini kestirmek zor ve oyunu tekrar oynamaya teşvik edecek daha iyi bir skor gösterimi de yok.

VR Attack on Titan: The Human Race
VR Attack on Titan: The Human Race

Oyunda öne çıkan kısım, her iyi VR simülatöründe olması gerektiği gibi, güvenli bir ortamda atınızı dörtnala sürüyorsunuz hissini yakalıyor olması. Atınız zıpladığında, sanki gerçekmiş gibi vücudunuz sarsılıyor, buna alışmak biraz zaman alıyor. Bu his tabii gerçekte olduğu gibi sarsıcı değil ama hafifçe sersemletecek kadar sürükleyici.  Öldüğünüzde oyunun sizi durdurmaması iyi bir şey çünkü VR at binme üzerine deneyim kazanıyorsunuz.

Oyun hala test aşamasında, oynayan herkesin görüşlerini bildirmesi istendi ki böylece oyun sonunda yeni bir düzenlemeyle gelirken bu görüşlerden yararlanılacak. VR Attack on Titan: The Human Race, Attack on Titan grafikleri eşliğinde VR at binme oyunu ve gelecekte de bu tarz VR oyunlara bir dayanak noktası olacak gibi görünüyor.