metucon cosplay

METUCON’22 – Bilim Kurgu ve Fantezi Kültürünün Sevenleri 24. Kez ODTÜ Kampüsünde!

ODTÜ Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu’nun düzenlediği 24. geleneksel METUCON, 4-5 Haziran 2022 tarihlerinde ODTÜ kampüsünde gerçekleşti. Cosplay yarışması, FRP, LARP ve daha nice bilim kurgu ve fantezi kültürüne ait etkinliklere ev sahipliği yaptıkları için emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bu sene METUCON, Necropolis teması üzerine kurulu. Dekorasyonlar ve quest oyunları genel temayla bağlantılı şekilde dizayn edilmiş.

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Berk Demir ile kısa bir röportaj yapma şansımız oldu.

Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Mehmet Berk Demir. 5 yıldır ODTÜ BKFT topluluğu üyesiyim ve bu sene ise başkanı oldum.

Metucon nedir?

Metucon, aslında bir bilim kurgu ve fantastik alt kültürü şenliğidir. Topluluk olarak bilim kurgu-fantastik kültünü yaymak için yapabileceğimiz en iyi etkinliklerden birisi de bu ‘convention’lar. Bizim amacımız, bu alt kültüre ait her şeyi iki katlı bu binaya ve iki güne sığdırıp sevdirmek ve insanları eğlendirmek.

Necropolis Temasına Nasıl Karar Verdiniz?

Açıkçası şans eseri gelişti. Senenin başından beri ‘dark magic’ ve ‘gotik’ bir şeyler istiyorduk. Bir yandan da geniş bir şemsiye terimin altına toplamak istedik. Dekorlarını yapmak bizim için çok eğlenceliydi.

Metucon bir sene fantastik bir sene bilim kurgu temalı ilerler. Belki seneye daha renkli bir bilim kurgu teması olabilir.

Cosplay – Metucon

Gördüğümüz harikulade cosplay‘lerden seçtiklerimizi derledik!

Cosplay Yarışması

Jüriliğini Gökçe Gökmen, Berfin Bahçeci ve Ali Kerem Yılmaz’ın üstlendiği METUCON cosplay yarışması 4 Haziran saat 15.00’da gerçekleşti.

Xuanji, Black Lady, Goblin Slayer, Jack Sparrow/Keyleth, Jason, Sirfetch’d

1. Goblin Slayer/Bertun Özer @theberzerk_cos

2. Jack Sparrow/Mert Yikin- @mertyknnn

3. Chibi-Usa/Black Lady/Esen Kıratlı- @esen.kiratli

Jüri Özel Ödülü:Xuanji/Ayperi Öztürk- @ayperi_oztrk

Standlar

Sticker, print ve rozet gibi satışlar gerçekleştiren sanatçıların muhteşem standlarından kareler.

Bizim için bu sene Metucon oldukça renkli ve eğlenceli geçti. Tekrardan ODTÜ BKFT ekibine, katılımıyla etkinliğe renk katan herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz! Seneye de tekrar görüşmek üzere!