Marvel’a Ciddi İyi Seneler..! – “Eren TAN” Köşe Yazısı

Marvel, Marvel Studios, MCU

Geçtiğimiz haftalarda “Zamanın ve Çoklu Evrenin Thanos”u olması planlanırken Jonathan Majors, 30 yaşındaki bir kadına şiddetli saldırı uyguladığı gerekçesiyle resmi olarak Disney/Marvel’dan kovulmuştu. Şimdilerde Marvel Studios, Multiverse Saga fazlarında nereye gideceğini bulmaya çalışıyor. Fakat, Multiverse Saga adlı üç fazlık serinin bitmesi karşılığında Mutantlara odaklanacak şekilde yeni bir Saga (Efsane) ayarlanması bekleniyor. Şimdi haberlerle karışık makalemize buyrun.

Altıncı Faz İçerilerinde Erkenden Yeni Bir Mutant Macerası Görebiliriz!

Mutantlar konusunda ilk olarak planlandığından daha büyük bir rol vermeyi düşündükleri Multiverse Saga içinde, onları “saganın sonu gelmeden önce Earth-616’da daha anlamlı bir şekilde” kurma konusunda içsel tartışmalar yaşanmış.

Çeşitli mecralarda, “Bunlar arasında Disney+ platformda yayınlamak üzere olan Mutants serisi, birkaç mutant için bireysel hikayelere odaklanan (What If…? tarzında), ya da Avengers: Secret Wars’dan önce Marvel Studios introsu altında bir X-Men filmi gibi bazı fikirler bulunuyor” gibi sözler edilmiş.

İşte işler gerçekten heyecanlı hale geliyor. Atılmış diğer bir fikir de Avengers vs. X-Men filmi.

Bu projenin yayın takviminde nerede yer alacağı belirsiz, ancak aynı kaynaklarda, muhtemelen her iki ekibin de Earth-616 versiyonları etrafında döneceğine inanıyor. Bilinen Avengers’ı FOX-Men’deki X-Men’e karşı getirmek (ki teoride mükemmel bir Multiverse filmi gibi görünüyor) smz konusu.

Fantastic Four da önemli bir Multiverse bileşeni içerecek – görünüşe göre kara deliklerle ilgili bir şey – ancak bu saga’nın büyük kötüsü “Kang” ne olacak?

Aynı kaynaklara göre, bir süreliğine ertelemeye alınıyor ve Multiverse Saga’nın sonuna daha yaklaşana kadar muhtemelen ele alınmayacak.

Onun yerine başka kötülerin tartışıldığı konuşmalar oldu, ancak şu anda hikaye anlatımının bu dönemini bir Kang Varyantı ile (duyumlara göre Beyonder bağlantılı) sona erdirme planı hala devam ediyor.

Burada sindirilmesi gereken çok şey var ve zamanla bunlardan ne kadarının gerçekleşeceğini zaman gösterecek.

Avengers: Secret Wars, ve Daha Sonrası İçin Önemli Planlar!

Marvel Studios, belki de Avengers: Secret Wars ve MCU’nun olası bir hafif yeniden başlatılması için temel atmaya devam ediyor olabilir, ancak Varyantlar etrafında dönmeyen birçok başka hikâye üzerinde de çalışılıyor.

Cosmic Circus adlı kaynağa göre, hala büyük ölçüde bağımsız olabilecek ve Multiverse’de neler olup bittiğine zorunlu olarak bağlı olmayan birkaç küçük hikâye öyküsü geliştirmenin hala düşünüldüğünü bildiriyor.

Bu aralarda, Daredevil: Born Again’in yeniden yapım aşamalarının hızlı bitmesi karşılığında; The Kingpin’in New York Şehir Belediye Başkanı olduktan sonrasını konu alan 2021 basımı Devil’s Reign hikayesinin bir uyarlanmasına yer verilebilir.

Bunların dışında, Dark Reign ve Gang War etkilerine sahip Daredevil: Born Again ve Spider-Man 4‘ün önemli olması bekleniyor.

Hulk cephesine baktığımızda, dünya güçlerinin Vibranium ve Adamantium gibi malzemeleri elde etmeye çalışmalarına, süper kahramanlarla başa çıkmak için kendi süper insanlarını yaratmalarına odaklanılacak. Bu sürecin önemli bir parçası olarak Hulk ve She-Hulk raporlara göre önemli olacak, şu anki fikir ise Captain America: Brave New World‘de Red Hulk, yani Başkan “Thunderbolt” Ross’u tanıtarak daha fazla Hulk’ı tanıtmak.

Aynı kaynağa göre, “bu, MCU hikayesinde ciddi sonuçlar doğuracak ve ileride bir World War Hulk projesine yol açabilecek. Bu, ‘Civil War tarzında bir proje’ olarak tanımlanabilir ve kahramanların dünyanın çeşitli yerlerinde birkaç Hulk tehdidi ile başa çıkmak için bir araya geleceği bir Avengers 4.5 gibi hareket edebilir.”

“Demir” hikayelerine geri dönecek olursak tahmin edildiği gibi Ironheart ve Armor Wars, Department of Damage Control’nın neler yaptığını araştırırken; Obadiah Stane’in oğlu Zeke Stane, Justin Hammer ve Sonny Burch da yer alacak.

Doğaüstü içerikli tarafa geçersek, The Avengers’ın başa çıkamadığı bir insanlık tehdidi ortaya çıktığında bir Midnight Sons projesi için planlar var. Lilith ve Mephisto, büyük kötü olarak düşünülürken, bu gruba liderlik edecek kişiler olarak Wong ve Blade karakterinin yer alması bekleniyor.

Ve son olarak ortaya atılan bir tweet (X) paylaşımına göre, Marvel Studios’un yakın gelecek projelerinden Thunderbolts’ın ABD’de R-rated olarak derecelendirilmesi bekleniyor. Aslında ben buna şaşırmam. Thunderbolts ekibi, aslında Marvel evreninin Suicide Squad’ından başka bir şey değil! Ayrıca, Echo dizisi ayarında tonlama ve şiddete gerek duyacağını şahsen düşünmekteyim.

Bu Çok Saçma Bir Birleşim!

Çoğu hayranlar ve sinemaseverler, Multiverse konseptine giderek daha duyarsız hale geliyor. Marvel Studios’un rotayı değiştirmesi için artık çok geç ve Multiverse Saga için dört – beş yıl sonra bitene kadar sona ermeyecek.

Ancak, alternatif gerçeklikler fikriyle eğlenmek için hala çok şey var ve bugün Kevin Feige’in planlarıyla ilgili bazı söylentili detaylar internete sızdı.

Casus paylaşımcı @Cryptic4KQual’a göre Marvel Studios Başkanı, birkaç kötü karakteri Sony’nin Spider-Man Evreni’nden MCU’ya getirmeyi düşünüyor!

Bu kişinin kim olduğuna dair bir bilgi yok, ancak “havalı ama moral bozucu bir rolü olacak” deniliyor.

Bu ne anlama geliyor, konusunda sizin kadar iyi bir tahminde bulunmak zor; ancak belki de bu söylenti Venom’a atıfta bulunuyor umudunu taşıyoruz.

Diğer bir haberde, gelecekteki animasyon/live-action geçişlerinin nasıl çalışacağına dair bazı bilgiye sahip olabiliriz.

“Söylentiye göre Multiverse’ün dinamik yapısı, karakterlerin [Doctor Strange in the Multiverse of Madness’de olduğu gibi] animasyon ve canlı aksiyon formları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına izin verecek. “Başka bir [evrene] geçen karakterler [o evrendeki] madde durumunu alacak ve [onun] benzerliğini benimseyecek.”

Spider-Man: Across the Spider-Verse‘in Prowler’ı örnek olarak kullanılacak; Donald Glover’ın, Spider-Man 2099 tarafından bir kafese hapsedildiği için orijinal formunu koruyarak live-action’da göründüğü iddia ediliyor.

Bir sonraki Avengers filmlerinde animasyon karakterlerini live-action yapımlara geçiş yaparken görebiliriz. Örneğin, Miles Morales’in Kang’a karşı olan savaşta yardım etmesi gibi.

Her zamanki gibi, bu tür söylentileri biraz tedbirli bir şekilde ele almak en iyisidir.

Yine de, bu bize düşündürecek çok şey bırakıyor.

Ama her ne kadar mantıklı gelirse gelsin, SSU + MCU birleşimini aşırı derecede mantıksız buldum. Bırakın SSU ayrı, MCU ayrı evrenlerde önemli olaylara sahip olsun. Eğer Venom karakteri MCU’ya geçecekse, SSU evreninde (Venom 3’ün izlenmiş olması karşılığında) tamamen fişi çekilmeli ve karakter hakları olarak da “Sony + Disney’in Spider-Man Anlaşması” durumlarına tabii tutulmalı.

Şahsi Yorumlarım …

Marvel Studios ekibine ciddi iyi seneler diyorum! Çünkü bakalım Marvel Studios, gerçekten Avengers 5 ve Avengers: Secret Wars filmlerinde eskisi gibi (tıpkı Endgame filminde olduğu gibi) olumlu bir hiper tepki alabilecek mi? Eğer eskisi gibi olumlu hiper tepkilere ihtiyacı olacaksa, Kang karakterini canlandırmak üzere başka yeni bir siyahi aktörleri aramaları gerekecek. Ama söz konusu Secret Wars filminin sonraları ise; ne Tony Stark, ne Steve Rogers, ne de Natasha Romanoff karakterini yeni bir X-Men ya da Fantastic Four karakteriyle bir araya getirmeleri değmez! Çünkü, günümüz MCU karakterlerinin geleceklerde de olduğu gibi devam edilmesinden tarafım.

Ancak en geç; 2026 yılında beyazperdelere sunulması planlanan Spider-Man 4 filminde, bu sefer Daredevil – Kingpin atışmaları ve çeşitli simbiyot hikayelerini görmek isterim!

Bir Marvel geleceği meraklısı olarak, Midnight Sons projesinin bir an önce resmiyete dökülerek açıklanmasını umuyorum. Eğer Midnight Sons projesi resmiyete dökülebilirse, en erken 2027 yılında ya da en geç Yedinci Faz kapsamında beyazperdelere sunulacağını hayal etmekteyim. Ki bu beklentiye giden yolun uzun olduğunu da belirtmeliyim.

Venom karakterine gelince, ciddi derecede SSU Serisinde bitirilmeli! Çünkü Sony’nin SSU Seri filmlerindeki (Venom, Morbius, Kraven, Madame Web gibi…) Venom’u bir türlü beğenemedim. Ancak önümüzdeki sene Venom’un üçüncü filminde karakter biterse, MCU Serisine karakterin transfer edileceği umuyorum! (Ki bunun için Venom karakterlerinin “Sony + Disney Spider-Man Anlaşması”na tabii tutulması gerekir.)

Çünkü çok sevdiğim Venom karakteri hakkında şahsi yorumlarda bulunacağım. Umuyorum, Venom karakteri SSU tarafında tamamen biter ve karakter hakları MCU’ya geçebilir. Ve daha da kişiselce umuyorum; Venom karakteri MCU’ya geçerse, yine Tom Hardy’nin canlandırabilmesini hayal ediyorum. (Üstelik, tamamen farklı bir Eddie Brock olarak…)

Söz konusu Venom ise; iki farklı evreni (SSU ve MCU) o karakter için birleştirmeye değmez! (Elbette Venom 3’ü izledikten sonra) İki farklı evren birleşeceğine, Venom karakteri MCU tarafında hafifçe farklılaştırmalı. Ama yine de; tamamen farklı bir Eddie Brock varyantına tekrar Tom Hardy canlandırmalı. Üstelik, oğlu Dylan karakterinin de yer aldığı “baba” sıfatlı Eddie rolüyle…

Yukarıdaki paragrafların (bir tatlı kaşığı kadar gerçek olsa da) çoğunun da söylentilerden ibaret olduğunu belirtmeden etmeyeyim. Elbette bunların ne kadarı doğru çıkabilecek, zamanla göreceğiz.