Tüm SPIDER-MAN Filmleri | Örümcek Adam’ın Beyaz Perde Serüveni

spider-man filmleri

Marvel Comics tarafından yaratılmış Spider-Man karakteri sinemada da çok kez karşımıza çıktı. Spider-Man filmleri, bu karakterin hayatında yaşadığı maceraları ve dünyayı kötülüklerden koruma görevini nasıl yerine getirdiğini anlatmaktadır. Bu yapımlar, 2002 yılında Sam Raimi’nin yönettiği Spider-Man filmi ile başlamış ve 2021 yılında yayınlanan Spider-Man: No Way Home filmiyle devam etmiştir.

Spider-Man filmleri arasında, Örümcek Adam’ın Doctor Octopus tarafından ele geçirilmesine ve Mary Jane Watson ile olan ilişkisini nasıl etkilediğine odaklanan Spider-Man 2 filmi, Örümcek Adam’ın Venom ve Sandman gibi iki yeni düşmanıyla savaştığı Spider-Man 3 filmi, Örümcek Adam’ın nasıl Örümcek Adam olduğunu ve hayatını nasıl değiştirdiğini anlatan The Amazing Spider-Man filmi ve Örümcek Adam’ın Electro ve Green Goblin gibi iki yeni düşmanıyla savaştığı The Amazing Spider-Man 2 filmi gibi önemli yapımlar da mevcuttur. Bu filmlerin hepsi, Örümcek Adam’ın maceralarını ve hayatını anlatır ve Örümcek Adam’ın dünyayı kötülüklerden koruma görevini nasıl yerine getirdiğini gösterir.

Filmleri çıkış sırasına göre yani kronolojik olarak aşağıda görebilirsiniz.

Spider-Man (2002) – Spider-Man Filmleri

Sam Raimi’nin yönettiği bu film, Peter Parker/Örümcek Adam’ın (Tobey Maguire) nasıl Örümcek Adam olduğunu ve onun hayatında nasıl değişiklikler yarattığını anlatıyor. Film, dünyayı kötülüklerden koruma görevini üstlenen Örümcek Adam’ın Green Goblin (Willem Dafoe) ve Doctor Octopus (Alfred Molina) gibi düşmanlarla savaşını ve aynı zamanda aşkını bulma çabasını konu alıyor.

spiderman 2 - spider-man filmleri
Spider-Man 2 ‘de başroldeki isim Tobey Maguire’dı – Spider-Man Filmleri

Spider-Man 2 (2004)

Bu ikinci film, Örümcek Adam’ın Doctor Octopus tarafından ele geçirilmesine ve bu sırada Mary Jane Watson (Kirsten Dunst) ile olan ilişkisini nasıl etkilediğine odaklanıyor. Bu filmde aynı zamanda Harry Osborn (James Franco) da Örümcek Adam’ın düşmanlarından biri olarak ortaya çıkıyor.

Spider-Man 3″ (2007)

Bu üçüncü film, Örümcek Adam’ın Venom (Topher Grace) ve Sandman (Thomas Haden Church) gibi iki yeni düşmanıyla savaşmasını konu alıyor. Bu filmde aynı zamanda Harry Osborn’un Örümcek Adam’ın düşmanı New Goblin’e dönüşümünü izliyoruz.

andrew garfield - spider-man filmleri
Andrew Garfield, The Amazing Spider-Man filmlerinin başrolündeydi

The Amazing Spider-Man (2012)

Örümcek Adam’ın (Andrew Garfield) nasıl Örümcek Adam olduğunu ve hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Film, dünyayı kötülüklerden koruma görevini üstlenen Örümcek Adam’ın Lizard (Rhys Ifans) ve karanlık bir gizem olan The Lizard tarafından ele geçirilmesine odaklanıyor.

The Amazing Spider-Man 2 (2014)

Bu film, Örümcek Adam’ın Electro (Jamie Foxx) ve Green Goblin (Dane DeHaan) gibi iki yeni düşmanıyla savaşmasını konu alıyor. Bu filmde aynı zamanda Peter Parker’ın (Andrew Garfield) çalıştığı laboratuvarda çalışmaları sırasında ölümüne sebep olan babasının (Campbell Scott) geçmişini keşfetme çabasını da izliyoruz.

tom holland spider-man filmleri
Tom Holland son Spider-man filmlerinde başroldeydi

Spider-Man: Homecoming (2017)

Örümcek Adam’ın (Tom Holland) Marvel Cinematic Universe’a dahil edilmesiyle birlikte oluşan ilk film. Film, Örümcek Adam’ın Avengers’ın yardımıyla Vulture (Michael Keaton) tarafından ele geçirilmesine odaklanıyor ve aynı zamanda Peter Parker’ın lise yaşamını da gösteriyor.

Spider-Man: Far From Home” (2019)

Bu film, Örümcek Adam’ın (Tom Holland) yurtdışına çıktığı bir gezi sırasında Mysterio (Jake Gyllenhaal) ile savaşmasını konu alıyor. Bu filmde aynı zamanda Peter Parker’ın yurtdışında Mary Jane Watson (Zendaya) ve Aunt May (Marisa Tomei) ile birlikte olduğu maceralarını da izliyoruz.

Spider-Man: No Way Home (2021)

Spider-Man: No Way Home filmi, Marvel Cinematic Universe’da yer alan bir filmdir ve Örümcek Adam/Peter Parker (Tom Holland) karakterini merkeze alır. Bu filmde, Tobey Maguire ve Andrew Garfield gibi eski Spider-Man oyuncuları da yer alır ve Peter Parker’ın Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) tarafından yönlendirildiği bir hikaye anlatılır. Bu film, izleyiciler tarafından eğlenceli, aksiyon dolu ve duygusal bir film olarak kabul edilmiştir ve Tom Holland’ın Örümcek Adam rolünde oynadığı bu filmde, Benedict Cumberbatch’in Doctor Strange rolünde, Zendaya’nın Mary Jane Watson rolünde ve Marisa Tomei’nin May Hala rolünde oynadıkları yan roller de oldukça beğenilmiştir.

Tom Holland Öncesi Spider-Man Filmleri

Spider-Man filmleri, genel olarak izleyiciler tarafından olumlu yorumlar almıştır. Özellikle, Sam Raimi’nin yönettiği ilk üç film olan “Örümcek Adam” (2002), “Örümcek Adam 2” (2004) ve “Örümcek Adam 3” (2007) filmleri, izleyiciler tarafından oldukça beğenilmiştir. Bu filmler, Örümcek Adam’ın hayatını ve maceralarını anlatan eğlenceli, aksiyon dolu ve duygusal filmler olarak kabul edilmiştir.

Ancak, 2012 yılında yayınlanan “The Amazing Spider-Man” filmi ile birlikte, izleyicilerin görüşleri konusunda biraz farklılık gözlemlenmiştir. İzleyiciler arasında biraz daha az beğeniye sahip olsa da devam filmi daha iyi bulunmuştur.

Sizin favori Örümcek Adam filminiz hangisi? Yorumlarınızı bırakmayı unutmayın.