Disney’den 100. Yıl Filmi “Wish”

Hepimizin küçüklüğünden beri izlediği animasyon filmleri ile gönüllere taht kuran, gençlik dizileriyle bizi o zamanlara tekrardan götüren Disney, bu sene 100. yılını kutluyor. Bu destansı kutlamaları birçok içerik, kısa film, koleksiyonluk ürünler ve çok daha fazlası ile taçlandırıyor.

Bir de uzun zaman önce duyurdukları bir film var ki 100. Yıl kutlamalarındaki en önemli ve en iyi şekilde temsil edebilecek kapasitede bir film. Disney’den “Dilek” filmi. Ülkemizde 1 Aralık’ta vizyona giren bu film 100 yıllık bir öyküden bahsediyor. Geçmişteki Disney filmlerine göndermeler, alıntılar ve çok daha fazlasını içeriyor. Çok kısa filmden bahsetmek istiyorum sizlere.

Fragmanlarda da gördüğümüz Star 100 yıl boyunca Disney karakterlerinin dileklerini gerçekleştiren bir yıldız. Filmimizin de ana karakteri Asha, o kadar içten bir dilek diler ki bu dileği Star tarafından yanıtsız kalmaz. Asha, Star’ın yardımıyla Rosas halkını Kral Magnifico’dan kurtarmalı ve cesur bir insanın iradesi yıldızların büyüsü ile birleştiğinde neler olabileceğini kanıtlamalıdır.

Genel hatlarıyla bakıldığında hiçbir sorun görünmüyor, aksine güzel ve yaratıcı bir öykü olabileceğini düşündürüyor. Ama hayranlar tarafından pek hoş karşılanmayan şeyler var. Öncelikle filmin süresi kısa ve olay örgüsü eski Disney yapımlarına göre çok yüzeysel. Yaşanan olaylar çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve öngörülebilir bir sonuca bağlanıyor. Her ne kadar çocuk filmleri olarak bakılsa da hayranlar bu yüzeysellikten pek memnun değil. Eski Disney yapımlarına daha çok özenildiğine ve emek sarf edildiğine değiniyorlar. Bunun sonucu elbette gişeye de yansıyor. Film dünya çapındaki gişede 120 milyon doları aştı fakat kullanılan bütçe ise 200 milyon dolar.

Benim fikirlerime gelecek olursak, filmi beğendiğimi söyleyebilirim. Her ne kadar basit ve yüzeysel bir hikayesi de olsa beni tatmin etmeyi başardı. Duygu dolu çok güzel sahnelere sahipti. Filmi biraz da kendi kafamda içselleştirdiğimi söylemeden edemem. Biraz duygusal yaklaştığım bir filmdi ve beklentimin karşılığını aldım diyebilirim.

İşte böyle! Disney’in 100. Yıl kutlamaları büyük bir coşku ile devam ediyor. Ben de sizlere benim için özel bir yere sahip olan bu film hakkında hem biraz bilgi vermek hem de kendi yorumlarımı paylaşmak istedim. Umarım okurken sıkılmamış ve değerli vaktinizi boşa harcamamışsınızdır. İzleyecek olanlara iyi seyirler diliyorum.

The Sorcerer's Apprentice