“Nereden Buluyorsun Bunları?” Dedirtecek İnternet Çizgi Dizileri | Bilinmeyen 5 Youtube/Web Cartoon

Son dönemlerde yayın platformlarının fazlalığından dolayı insan nerede ne izleyeceğini şaşırır oldu. Bu platformların bir sürü içerikle tıka basa olması da cabası. Peki, bu platformlardan önce ne vardı? İnternetin neresinden bu ihtiyacı gideriyorduk? Küçüklüğümden beri televizyonla bağım hiç kopmadı ama internet çağında büyümüş biri olarak televizyonda göstermelerinin yasak olduğu birkaç diziyi Youtube ya da internetin (web cartoon) ıssız köşelerinde izlemedim değil.

Şimdi ise bu dizilerden birkaç öneri hazırlamak istedim. Buradaki dizilerin bazıları 2000’lerin başına bazıları ise 2020’ye kadar geliyor. (Liste en çok bilinenden en az bilenene kadardır herhangi bir karşılaştırma söz konusu değildir, teklif dahi edilemez!)

Eğer diğer listeleri de okumak istiyorsanız sizi şöyle buyur edeyim:

TV’de Pek Göremediğimiz İnternet Çizgi Dizileri | Bilinmeyen 5 Youtube/Web Cartoon

Kolay Kolay Bulamayacağınız İnternet Çizgi Dizileri | Bilinmeyen 5 Tane Daha Youtube/Web Cartoon

Cyanide & Happiness

ExplosmEntertainment tarafından ilk başlarda bir karikatür serisi olarak ortaya çıkan seri, hayranların ilgisi ve yardımıyla bir animasyona dönüşmeyi başardı. 2009’da Youtube’a yüklenen videolar eşliğinde hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Küçük komik esprilerin yanı sıra büyük ve arka planı olabildiğince dolu hikayelerin de yer aldığı seri de sizi de gülmekten yerlere düşürecek bir bölüm bulamamanız neredeyse imkansız. Son zamanlarda gelen başarıların ardından kanal aynı stile sahip uzun soluklu dizilere yer vermeye başladı. İnternet üzerinden oynamaya doyamadığım genel olarak Card Against Humanity oyununu andıran daha çok çizim ve replik ağırlıklı Joking Hazard isimli serinin bir de kutu oyununu çıkardıklarını eklemek isterim.

asdfmovie

Cyanide & Happiness ile aynı yılda Dünya’ya gelen asdfmovie, Tom Ska‘nın kurnaz ve komik zekasından çıkma bir üründür. Kelime oyunları ve absürt skeçlerle dolu bir seridir kendisi. Seri ilerleyen sürelerde çok fazla ikonlaşmıştır ama bu ikonlaşma yaratıcıyı kötü etkilemek yerine, buradan sağladığı kazançla daha yaratıcı işler ortaya koymuş ve bize kendisinin de içinde bulunduğu şahane yeni kanal ve içerikler sunmuştur.

Furry Crusades

Daha önce isminin alt metinlerde geçtiği Flashgitz kanalı tarafından ilk başta bir şaka olarak başlayan seri, ilgi görmesinin ardından yeni bölümleriyle bizi karşıladı. Furry topluluklarını konu edindikleri, bu konsepti daha çok bilim-kurgu ve korku öğeleriyle süsledikleri bir seridir kendisi. Flashgitz’in genel olarak komedi anlayışını sevdiğimden ötürü seriye alışmam çok kısa sürdü ama başka insanlar için biraz fazla ofansif gelebileceğini eklemek isterim.

Alpha Betas

Neredeyse çocukluğumdan beri kahkaha ata ata izlediğim ve şu an bile en sevdiğim Youtube kanallarından biri olan VanossGaming ve arkadaşlarının çıkardıkları seridir. Covid öncesinde bağış kampanyaları başlamış ama araya Covid girdiğinden serinin çıkması tam olarak 3 yıl almıştır. Bu süreçte çoğu kişi ilgisini seriye kaybetmiş ve seri Youtube’nin kurak yerlerine gömülmüştür. Ben ise sessiz bir şekilde bu seriyi severek takip etmeme rağmen bir yerden sonra acemilikler ve özensizlik gözüme batmaya başladı ama ve lakin seri toplam 6 bölümden oluştuğundan fazla eleştirme gereği duymadım. Konusu ise Alpha Betas isimli bir oyuncu grubunun dünyayı kurtarmak için oyun dünyasında verdiği savaş olarak özetlenebilir.

Fanfictasia

Daha öncesinden Super-Hero-Bowl, Super-Villain-Bowl ve Super-Showdown-Bowl gibi seriler yapmış ArtSpear Entertainment tarafından bu hikayenin devamı niteliğinde bir seridir Fanfictasia. Popüler kültür karakterlerinin bir arenada kapışması ve en iyilerinin kazanması üzerine kurulmuş bir savaştan sonra, olanların dolandırıcılık olduğunu öğrenen karakterler bu yarışmadan kaçıp kendilerine bir evren inşa ederler. Bu evren de herkes istediği yerde yaşama ve istediği şeyi yapma hakkı vardır. Fakat her hikaye de olduğu gibi bir sorun ortaya çıkar ve gizem bütün Fanfictasia’yı sarar.

Cas van de Pol (Bonus)

2014’den beri düzenli olarak animasyon videoları çeken bir kanaldır Cas van de Pol. Uzun süre devam ettiği projelerden biri de Ultimate Recaps diye adlandırdığı oynatma listesinde çoğunlukla animasyon filmlerin, normal filmlerin ve oyunların hikayesini kendi stiline uygun olacak şekilde yorumlamasıdır. En sevdiğim videosu ise tartışmasız “The Ultimate ‘Avatar: The Last Airbender’ Recap“dir.

Son Olarak

Youtube üzerinde benim bildiğim ve gösterilmeye değer başka animasyon serisi bulamadığımdan, bu serinin sonu demek oluyor. Bu içerik hoşunuza gittiyse dediğim gibi bir önceki yazılara da bakabilir ya da uzun bir süre sabredip yeni serilerin başlamasını ve benim de bunları yazıya dökmemi bekleyebilirsiniz.

Evet, izledim.