Kolay Kolay Bulamayacağınız İnternet Çizgi Dizileri | Bilinmeyen 5 Tane Daha Youtube/Web Cartoon

Son dönemlerde yayın platformlarının fazlalığından dolayı insan nerede ne izleyeceğini şaşırır oldu. Bu platformların bir sürü içerikle tıka basa olması da cabası. Peki, bu platformlardan önce ne vardı? İnternetin neresinden bu ihtiyacı gideriyorduk? Küçüklüğümden beri televizyonla bağım hiç kopmadı ama internet çağında büyümüş biri olarak televizyonda göstermelerinin yasak olduğu birkaç diziyi Youtube ya da internetin (web cartoon) ıssız köşelerinde izlemedim değil.

Şimdi ise bu dizilerden birkaç öneri hazırlamak istedim. Buradaki dizilerin bazıları 2000’lerin başına bazıları ise 2020’ye kadar geliyor. (Liste en çok bilinenden en az bilenene kadardır herhangi bir karşılaştırma söz konusu değildir, teklif dahi edilemez!)

Eğer ilk listeyi de okumak istiyorsanız sizi şöyle buyur edeyim:

TV’de Pek Göremediğimiz İnternet Çizgi Dizileri | Bilinmeyen 5 Youtube/Web Cartoon

Dont Hug Me I’m Scared

2011’in yaz ayında diziyle aynı ismi taşıyan kanal tarafından Youtube’a yüklenmiş kuklaların başrolde oynadığı bir seridir. Susam sokağındaki karakterleri andıran kuklalarımız her bölümde müzik eşliğinde yeni şeyler öğrenirler. Yaratıcılık, zaman, sevgi, internet, beslenme gibi, fakat bu öğrendikleri yeni olgular onları her zaman doğruyu öğretmez, onları daha karanlık ve kanlı yollara sokar. Serimizin yaratıcıları alanlarında oldukça ünlü olan Rebecca Sloan ve Joseph Pelling’dir. Yayınlanan 6 bölümün ardından uzunca bir sessizliğe gömülen seri Eylül aynın sonuna doğru 6 yeni bölüm yayınlayacaklarını söyledikleri bir fragman paylaştılar. Sabırsızlıkla beklemekteyim.

Llamas with Hats

Jason Steele’in viral kısa filmi Charlie the Unicorn’un getirdiği popülerlik sonrası 12 bölüm olarak yayınlanan mini bir dizidir. Karl ve arkadaşı Paul adlı iki lamayı izlediğimiz seri genellikle Karl’ın aşırı bir şey yapmasıyla gelişen olayları konu alır. Bağımsız bir şirket olan FilmCow daha bir sürü başarılı animasyona imza atmış ve atmaya devam etmektedir. Yaptıkları canlı yayınları hala takip eden biri olarak espritüel anlamda gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Dick Figures

Bir önceki yazımızda konuk aldığımız Happy Tree Friends’in şirketinin başarılı diğer animasyonu olan Dick Figures 6 yıl boyunca yayına devam etmiştir. Sayısız sezon ve bölümlerden oluşan seri Blue ve Red isimli iki çöp adamın etrafında gelişen olayları konu alır. Seri o kadar başarıya ulaşmıştır ki 2013 yılında Dick Figures: The Movie isminde bir film bile yapmışlardır.

Jerry

Max G’nin yarattığı, Hotdiggedydemon kanalına 2009’da neredeyse peş peşe şekilde yüklenmiş bir animasyon serisidir. Çizimleri oldukça amatörce durmasının yanı sıra kanalın ilk işlerinden biridir. Seri sayesinde popülerlik sağlayan kanal ilerde buna benzer seriler yapmak yerine var olan serilerin ya da oyunların parodi videolarını yapmakla yetinmiştir. Konumuz ise kısaca şu şekildedir: Jerry isminde orta yaşlarda bir gencin monoton hayatı ve onu bu monoton hayata iten etmenler hakkındadır. Bölümler çizim olarak etkileyici olmasa da hikaye bakımından yadsınamayacak kadar güzel ve başarılıdır.

Monster Lab

En sevdiğim animasyon kanallarından biri olan MeatCanyon tarafından hayata geçirilen bir seridir. Genellikle karakterlerin iğrençlik ve absürtlüğüyle ön plana çıktığı çizimler yapan MeatCanyon bu seride de yeteneğini konuşturmuş ve karakterlere yaratıcılığıyla hayat vermiştir. Normalde günlük olaylar ve eski çizgi filmler hakkında parodi videolar üreten Hunter’ın (Papa Meat) bir arzusu da kendi çizgi dizisini üretmekti. 2019’da 3 kısa bölümlük Monster Lab serisi beğeniyle karşılanınca daha fazla beklemeyip bir seri yapmak istediği fakat maddi olarak bunu karşılayamayacağını duyurdu. Kickstarter’da bağış toplayıp bir yandan da yaptığı yayınlarla para kazanan Papa Meat 1 yıl kadar bir sürede istediği bütçeye ulaştı. Kendi kanalında 1 sezon 12 bölümlük mini bir dizi yayınlayan Papa Meat izleyicileri tarafından alkışlarla karşılandı. Seslendirmen olarak ise Youtube’da diğer bir başarılı animasyon kanalı olan Flashgitz görev aldı. Konusunu benim anlatmam yerine kendi kendine anlatan yukarıdaki giriş videosunu izleyebilirsiniz.

The Vedat (Bonus)

İlker Canikligil’in kurduğu Youtube kanalı Flu TV’de ilk bölümü yayınlanan The Vedat, Çağrı Buğra Aras’ın yazıp yönettiği bir Türk animasyon serisidir. Şehrin bir şekilde “hak ettiği” adam Vedat’ın, Vasatı bitirmek için bir yolculuğa çıkmasını konu edinir. Türk animasyon yapımlara destek vermek istediğim ve daha fazla buna benzer örnek çıkması gerektiği düşündüğüm için burada yer vermek istedim. Tam bir seri olmasa da ilk bölümü oldukça başarılıdır ve umarım yakın zaman da başka bölümlerini de izleme fırsatına erişiriz.

Son Olarak

Liste kısa diye sakın üzülmeyin sadece döneminin popüler dizileri aldım, başka listelerde de pek bilinmeyen diğer animasyonları konuk almaya çalışacağım. Bu içerik hoşunuza gittiyse bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim:

Yetişkin Animasyonları | Eğlenceli Bir Hafta için Öneriler

Evet, izledim.