Unutulmayan JIM CARREY Yapımları!

Jim Carrey hiç şüphesiz günümüzde yaşayan en etkili oyunculardan biridir. Yaptığı filmler komedi ağırlıklı olsa bile genellikle bize bir şeyler öğreten ve yer yer dram unsurları da içeren anlamlı filmlerde oynamıştı. Bu yazımızda Jim Carrey’nin oynadığı dizi ve filmleri özetleyip neden izlemeniz gerektiğini anlatacağım. O halde vakit kaybetmeden unutulmayan Jim Carrey yapımlarını listeleyelim!

JIM CARREY

In Living Color

In Living Color, ilk olarak 15 Nisan 1990 ile 19 Mayıs 1994 tarihleri ​​arasında Fox’ta yayınlanan bir Amerikan komedi televizyon dizisidir. In Living Color, televizyondaki Kara komediyle ilgili ana akım Amerikan zevklerinin The Cosby Show gibi saldırgan olmayan aile dostu şovlarla belirlendiği bir dönemde Wayans’ın bir tür saygısız Kara mizahı canlandırma kararı nedeniyle tartışmalıydı. 90’ların komedi yapımlarıyl nostalji yaşamak istiyorsanız bu dizi tam size göre.

In Living Color (FOX) 1990-1994 Shown (left to right): Jim Carrey, Kim Coles, Keenen Ivory Wayans, Damon Wayans, T’Keyah Keym·h, David Alan Grier, Kim Wayans, Tommy Davidson, Kelly Coffield

Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective, Miami Dolphins futbol takımının kaçırılan yunus maskotunu bulmakla görevli bir hayvan dedektifi olan Ace Ventura’yı Jim Carrey’in oynadığı 1994 yapımı bir Amerikan komedi filmidir. Hayvanlarla dolu bir film ve hiperaktif hareketleriyle Jim Carrey izlemek kulağa hoş gelmiyor mu? Bu film bana göre hiperaktif Jim Carrey rollerinin temelini atmıştır.

The Mask

The Mask, Chuck Russell tarafından yönetilen ve yapımcılığını Bob Engelman’ın yaptığı, Mike Werb’in senaryosundan ve Michael Fallon ile Mark Verheiden’ın Dark Horse Comics tarafından yayınlanan çizgi romanlara dayanan 1994 yapımı bir Amerikan süper kahraman komedi filmidir. Carrey’nin Stanley’yi insanlar tarafından kötü muamele gören, talihsiz bir banka çalışanıdır. Stanley, Maskeyi taktığında, kendisini ve çevresini istediği zaman karikatürize bir şekilde değiştirme yeteneğine sahip, Maske olarak bilinen yaramaz, yeşil yüzlü bir figür haline gelir. Bu filme izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz ben size söyleyim. Belki de gelmiş geçmiş en iyi performansını bu filmde sergiliyor.

Batman Forever

Batman Forever, Bob Kane ve Bill Finger’ın DC Comics karakteri Batman’e dayanan, Joel Schumacher tarafından yönetilen ve Tim Burton tarafından üretilen 1995 Amerikan süper kahraman filmidir. Jim Carrey bu filmde Riddler karakterini canlandırmıştır. Çizgi romanlardan alışık olduğumız muzip ve hareketli Riddler’ı mı arıyorsunuz? Jim Carrey sizin için canlandırmış bile.

Dumb and Dumber

Dumb and Dumber, senaryoyu Bobby Farrelly ve Bennett Yellinyazan Peter Farrelly tarafından yönetilen 1994 yapımı bir Amerikan komedi filmidir.  Dumb and Dumber serisinin ilk filmidir Başrollerini Jim Carrey ve Jeff Daniels’ın paylaştığı fillmde, Providence, Rhode Island’dan Aspen, Colorado’ya ülke çapında bir geziye çıkaniki aptal ama iyi niyetli arkadaş olan Lloyd Christmas (Carrey) ve Harry Dunne’ın (Daniels) hikayesini anlatıyor. Filmi izlerken bu kadar da aptallık olmaz diyecek bir o kadar da gülmekten yere düşeceksiniz.

Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls 1995 yapımı bir Amerikan dedektif komedi filmi ve Ace Ventura: Pet Detective (1994) filminin devamıdır. Jim Carrey, evcil ve tutsak hayvanları bulma konusunda uzmanlaşmış ve kayıp bir yarasanın yerini bulması için Afrika’ya çağrılan bir dedektif Ace Ventura‘yı anlatmakta.Birinci filmi sevdiyseniz bu filmi de mutlaka izleyin derim.

The Cable Guy

The Cable Guy, Ben Stiller tarafından yönetilen, Lou Holtz Jr. tarafından yazılan ve Jim Carrey ile Matthew Broderick’in oynadığı 1996 yapımı bir Amerikan kara komedi filmidir. Filmde Carrey, Broderick’in canlandırdığı bir müşterinin hayatına aşırı müdahaleci hale gelen eksantrik bir kablo tesisatçısını canlandırıyor.  Kara komedi üstadı Jim Carrey’den yine seveceğiniz bir film daha.

Liar Liar

Yalancı Yalancı, Tom Shadyac tarafından yönetilenve Paul Guay ve Stephen Mazur tarafından yazılan 1997 yapımı Amerikan komedi filmidir Jim Carrey, tüm kariyerini yalan üzerine kuran, ancak kariyerini sürdürmek ve yabancılaştığı eski karısı ve oğluyla barışmak için mücadele ettiği tek bir gün boyunca kendisini yalnızca doğruyu konuşmak için lanetlenmiş bulan bir avukat olarak canlandırıyor. Her zaman doğru söylemenin iyi bir şey olmadığını anlatan film dürüstlüğün bir erdem olduğunu çok güzel anlatıyor.

Truman Show

Truman Show, Peter Weir tarafından yönetilen , ve Niccol tarafından yazılan 1998 yapımı bir Amerikan psikolojik hiciv komedi drama filmidir. Jim Carrey bu filmde doğumundan itibaren hayatı bir televizyon programı olan ama kendisinin bundan haberi olmadığı Truman adındaki bir karakteri oynamaktadır. Bu film yıllar geçse de adından söz ettirecek bir baş yapıttır. Hakkında bir çok makale yazılmış ve hala tartışılmaya devam etmektedir. Platon’un Mağara Alegorisi gibi bir sürü felsefi alt metni olan oldukça başarılı bir filmdir.

Man on the Moon

Aydaki Adam, Jim Carrey’in Kaufman rolünde oynadığı, merhum Amerikalı şovmen Andy Kaufman hakkında 1999 yapımı biyografik bir komedi-drama filmidir. Miloš Forman’ın yönettiği filmdeDanny DeVito Courtney Love ve Paul Giamatti de yer alıyor. Jim & Andy: The Great Beyond belgeseli 2017’de yayınlandı ve Carrey’nin filmdeki Kaufman rolündeki performansını, filmin yapımının çoğunda sürdürdüğü bir performansı anlatıyor. Biyografi filmlerini seviyorsanız bu filme de kaçırmayın. Ve Jim Carrey’nin performansı inanılmaz!

Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene, Farrelly kardeşlerin 2000 yılı Amerikan kara komedi filmidir. Chris Cooper, Robert Forster, Richard Jenkins, Daniel Greene, Anthony Anderson, Jerod Mixon ve Mongo Brownlee başrolde. Film,yıllarca öfkesini ve duygularını sürekli olarak bastırdıktan sonra, ikinci bir kişiliğe yol açan psikotik bir çöküntü yaşayan Charlie adlı bir Rhode Island eyalet polisi hakkındadır. Dr Jekyll ve Mr Hyde’ın ilginç bir yorumu olan bu film Jim Carrey yine bizi harika bir komedinin içine atıyor.

How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas Imagine Entertainment’ın yapımcılığını üstlendiği How the Grinch Stole Christmas, 17 Kasım 2000’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Universal Pictures tarafından yayınlandı . Eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı, ancak Jim Carrey’nin performansı övgü aldı. Film, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 numaralı film olarak dört hafta geçirdi ve dünya çapında 345 milyon dolar hasılat yaparak 2000 yılının en yüksek hasılat yapan altıncı filmi oldu. Yılbaşında izlenecek filmler listesinde en üst sıralarda kesinlikle.

Bruce Almighty

Bruce Almighty, Tom Shadyac tarafından yönetilen ve Steve Koren, Mark O’Keefe ve Steve Oedekerk tarafından yazılan 2003 Amerikan fantastik komedi filmidir. Film kendisine bir hafta boyunca Tanrı olmayı deneme şansı sunulan, talihsiz bir televizyon muhabiri olan Bruce Nolan’ın hikayesini anlatmaktadır. Morgan Freeman ve Jim Carrey’i buluşturan film oldukça eğlenceli.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind Charlie Kaufman tarafından yazılan, Michel Gondry tarafından yönetilen; Jim Carrey ile Kate Winslet’in başrol oynadığı 2004 yapımı bir Amerikan romantik bilim kurgu drama filmidirPierre Bismuth hikayeyi Kaufman ve Gondry ile birlikte yarattı. Film, Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Elijah Wood ve Tom Wilkinson’ı içeren bir yardımcı oyuncu kadrosuna sahiptir. Film belki de Jim Carrey’nin en iyi filmi olabilir. Truman Show gibi bu film de yıllar boyunca adından söz ettirmiştir. Acaba biz olsak ne yapardık sorusunu defalarca kez sordurduğuna da eminim. Ayrıca Jim Carrey’nin dram alanında da başarılı olduğunu bize harika bir biçimde gösteren filmlerden biridir.

A Series of Unfortunate Events 

A Series of Unfortunate Events kitap serisinin ilk üç romanına dayanan, Robert Gordon’un senaryosundan Brad Silberling tarafından yönetilen 2004 yapımı bir Amerikan macera kara komedi filmidir. Jim Carrey’yi kötü adam rolünde izlemek isteyenlerin oldukça zevk alacağı bir film.

The Number 23

23 Numara, Fernley Phillips tarafından yazılan ve Joel Schumacher tarafından yönetilen 2007 yapımı bir Amerikan gerilim filmidir . Jim Carrey, görünüşe göre kendi hayatını yansıtan garip bir kitapta 23 bilmecesini okuduğunda takıntılı hale gelen bir adamı canlandırıyor. Jim Carrey’nin komedi dışında harika olduğunu gösteren filmlerden biri daha!

Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane Dean Parisot tarafından yönetilen ve Judd Apatow ve Nicholas Stoller tarafından yazılan 2005 Amerikan kara komedi filmidir. Başrollerini Jim Carrey ve Téa Leoni’nin paylaştığı film, aynı adlı 1977 yapımı filmin yeniden çevrimidir.

Yes Man

Yes Man, Peyton Reed’in yönettiği, Nicholas Stoller, Jarrad Paul ve Andrew Mogel’in yazdığı, Jim Carrey’in oynadığı ve Zooey Deschanel’in başrol oynadığı 2008 Amerikan romantik komedi filmidir. Film, filmde küçük bir rol oynayan mizah yazarı Danny Wallace’ın aynı adlı 2005 anısına dayanıyor. Elbette birebir hatırası olduğunu sanmıyorum.

A Christmas Carol

Bir Noel Şarkısı, Robert Zemeckis tarafından yazılan ve yönetilen, ImageMovers Digital tarafından üretilen ve Walt Disney Pictures tarafından yayınlanan 2009 Amerikan bilgisayar animasyonlu bir Noel fantezi filmidirCharles Dickens’ın 1843 tarihli aynı adlı romanındanZemeckis’in önceki filmleri The Polar Express (2004) ve Beowulf’ta (2007) kullanılan bir teknik olan hareket yakalama işlemiyle canlandırıldı ve Jim Carrey’in seslendirmesini yaptı.  Mickey’s Christmas Carol (1983) ve The Muppet Christmas Carol’dan (1992) sonra Disney’in romanın üçüncü uyarlaması ve ImageMovers Digital tarafından üretilen iki filmden ilkidir.

Mr. Popper’s Penguins

Mr. Popper’s Penguins, 20th Century Fox tarafından dağıtılan, yönetmenliğini Mark Waters’ın üstlendiği, yapımcılığını John Davis’in üstlendiği, Davis Entertainment Company ve Dune Entertainment’ın ortak yapımcılığını üstlendiği, senaryosunu Sean Anders, John Morris ve Jared Stern’ün yazdığı 2011 yılı bir Amerikan aile komedi filmidir . 1938 tarihli aynı adlı çocuk kitabından uyarlanmıştır.

Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To, Farrelly kardeşlerin ortak yazıp yönettiği 2014 Amerikan dost komedi filmidir. Salak ve Avanak serisinin üçüncü bölümü ve1994 yapımı Salak ve Avanak filminin devamı niteliğindedir. İlk filmdeki olaylardan 20 yıl sonra rollerini yeniden canlandıran Jim Carrey ve Jeff Daniels’ın başrolde olduğu filmde Rob Riggle , Laurie Holden , Rachel Melvin ve Kathleen Turner da yer alıyor.. Film, Harry’nin evlat edinilen kızını bulmak için ülke çapında bir yolculuğa çıkan iki ahmak yetişkin olan Lloyd Christmas ve Harry Dunne’ın (sırasıyla Carrey ve Daniels tarafından canlandırılan) hikayesini anlatıyor.

Dark Crimes

Dark Crimes (ilk olarak 2018’den önce film festivallerinde True Crimes olarak yayınlandı), Alexandros Avranas’ın yönettiği ve Jeremy Brock’un yazdığı 2016 yapımı bir suç drama filmidir. Film, David Grann’in New Yorker’da 2008’de yazdığı”True Crime: A Postmodern Murder Mystery” başlıklı ilk filme ilham kaynağı olan bir makaleye dayanıyordu. 

Kidding

Kidding, Dave Holstein tarafından yaratılan ve 9 Eylül 2018’de Showtime’da yayınlanan bir Amerikan komedi-drama televizyon dizisidir. Oldukça duygusal ve oyuncaklarla yaratıcı işler çıkartılan bu diziyi kesinlikle izleyin.

Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog  Jim Carrey , Sonic’in yeteneklerine göz diken ve bunları kişisel kazanç için kullanmayı planlayan Amerikan hükümeti ile çalışan parlak robotik uzmanı ve çılgın bilim adamı Dr. Robotnik rolünde. Ancak mavi kirpi ile olan çatışma, Robotnik’i yakında baş düşmanı haline getirecektir. Jim carrey Sonic the Hedgehog 2‘de de rolünü yinelemiştir.

Son Notlar

Jim Carrey, artık hayatı daha manevi bir bakış açısıyla bakan bir kişi haline geldi. Bir röportajında, Jim Carrey harika bir roldü, rolü kaptığım için şanslıyım ama artık kendimi o adam olarak görmüyorum diyordu. O kişiliklere inanmayıp herkesin bir bütünün parçası olduğuna inanıyordu. Aynı zamanda çizdiği resimleriyle de bir sürü insana dünya barışı mesajı veriyordu. Jim Carrey’nin filmleri bizi hem güldüren hem de düşündüren filmler olsa da kendisinin anlatmak istediği çok fazla şey olduğu kesin. Ve ben bu yolculuğunda onun felsefesini destekliyorum.

Youtube videomuzu da izleyebilirsiniz.

25 yaşında hayal sever bir gencim.