WEDNESDAY 1. Sezon İncelemesi ve ADDAMS FAMILY Dizi-Film Geçmişine Bir Bakış

Addams ailesinin en ilginç karakterlerinden biri olan Wednesday, Tim Burton imzasıyla kendi dizisine kavuştu. Netflix’in en çok izlenen yapımlarından biri olan bu dizi gotik atmosferiyle ilgi çekici bir özelliğe sahip. Ayrıca dizi içindeki gizem unsurlarıyla seyirciyi bir dedektiflik hikayesinin içine sürüklüyor. Ancak bundan önce Charles Addams imzalı Addams ailesinin tarihine bir bakış atsak hiç fena olmaz diye düşünüyorum.

Wednesday

Addams Ailesi

Addams Ailesi, Amerikalı karikatürist Charles Addams tarafından Amerikan Rüyası aile kültürünün başka tür bir anlatımıydı. Bu anlatım korku komedisiyle süslenen eleştirel bir mizaha sahipti. Bu ailenin üyeleri Gomez, Morticia, Uncle Fester, Grandmama, Lurch, Wednesday ve Pugsley gibi karakterleri barındırmaktadır. Ve ailenin eli kolu olan Thing’i de unutmamak gerekir.

Charles Addams’ın yarattığı bu karakterlerin aslında dizi başlayana kadar isimleri yoktu. Hatta orjinal dizideki Gomez için başlangıçta Repelli, oğlu Pugsley için de Pubert isimleri tavsiye edilmişti. O dönem uygun bulunmayan bu isimlerden Pubert ismi yıllar sonra Addams Values filminde bıyıklı bebeğe verildi. Zaman geçtikçe Fester’ın kimin akrabası olduğu da değiştirildi. Morticia’nın akrabası olarak başlayan Fester, sonraki yıllarda Gomez’in kardeşi olarak yeniden gözüktü.

Addams Family dizisi ABC tarafından yayınlanmış ve iki sezon sürmüştü. 1964 ve 1966 yılları arasında yayınlanan bu dizi Addams ailesinin ilk ikonik müziğini yapmıştı. Morticia Addams rolünde Carolyn Jones, Gomez Addams rolünde John Astin, Fester Addams Amca rolünde Jackie Coogan, Lurch rolünde Ted Cassidy, Büyükanne Addams rolünde Marie Blake, Wednesday Addams rolünde Lisa Loring ve Pugsley Addams rolünde Ken Weatherwax rol almıştı.

Addams Family sona erdikten sonra aile, Hanna-Barbera’nın Yeni Scooby-Doo Filmlerinden birinde konuk oyuncu oldukları 1972’ye kadar televizyona geri dönmedi. Hanna-Barbera Productions Scooby-Doo Meets the Addams Family ismiyle yayınlanan bu animasyonun başarısının ardından 1973’te The Addams Family animasyon dizisini başlattı.

NBC, 1977 Cadılar Bayramı özel programıyla orijinal canlı aksiyon serisine saygı duruşunda bulunarak “Halloween With The New Addams Family” ile bir bölüm yaptı. Bu bölüm John Astin ve Carolyn Jones da dahil olmak üzere orijinal oyuncuların çoğunu bir araya getirmişti.

Yıllar sonra Barry Sonnenfeld’in 1991 yapımı sinema filminde geri döndüler. Modern izleyiciler için güncellenen film, Anjelica Houston, Christopher Lloyd ve Christina Ricci’nin unutulmaz performanslarını içeriyordu.

Popüler filmle aynı zamana denk gelen The Addams Family: The Animated Series, 1992’de Cumartesi sabahı çizgi filmlerinin bir parçası olarak ABC’de çıkış yaptı. Barry Sonnenfeld aynı zamanda 1991 yapımı The Addams Family’nin Addams Family Values ​​adlı devam filmiyle bu yıl bir film daha yaptı.

1998 yapımı video filmde yönetmen Dave Payne bir kara komedi yapmayı umuyordu, ancak filmin yapım şirketi Saban Entertainment hikayenin özellikle çocuklara yönelik olması konusunda ısrar etti.

1998 yapımı filmden doğan başka bir Amerikan-Kanada canlandırması The New Addams Family, ilk sezonundan sonra iptal edildi. Gomez’i oynayan ilk aktör John Astin, Büyükbaba Addams olarak buraya geri dönüyordu.

Universal Pictures, gişede bütçesini çok aşan başarılı 2019 ve 2021 bilgisayar animasyonlu girişimiyle Addams Ailesi’ni yeni nesil çocuklarla tanıştırdı. Addams Family ve Addams Family 2 aralarında Oscar Isaac ve Charlize Theron’un da bulunduğu yıldızlarla dolu bir kadroyla seslendirmede yer aldı.

Tim Burton her zaman Addams Ailesi’nde kendine yer bulmak için çok fazla uğraşmıştı. 2019’daki animasyonu da onun yapacağı duyurulmuştu ancak projeden çekilmişti. Neyse ki Wednesday dizisinde bu isteği gerçekleşti diyebiliriz. Addams Ailesi merkezli bir dizi olmasa bile ikonik karakterinin başrol olduğu bir diziyi yönetmek onun kısmetiymiş.

Kısaca Konusu

Dizimiz, Wednesday’in (Jenna Ortega), küçük erkek kardeş Pugsley’e sataşan çocuklardan intikamını alması ve bunun sonucunda okuldan atılmasının ardından, annesi Morticia’nın (Catherine Zeta-Jones) mezun olduğu Nevermore Academy’ye gönderilmesiyle başlar. Okul, aynı zamanda Morticia ile birlikte orada bir öğrenci olan ve şevkli öğrenci Enid Sinclair (Emma Myers) ile oda arkadaşı yapan baş öğretmen Larissa Weems (Gwendoline Christie) tarafından yönetilmektedir. Bu okulda Fangs (vampirler), Furs (kurtadamlar), Stoners (gorgonlar) ve Scales (sirenler) ile bizi fantastik ve ürkütücü bir okulla tanıştırılar. Ancak bu okuldaki ve kasabadaki gizemler Wednesday’i bir bulmacanın içine sürükler.

Wednesday Nasıl Olmuş?

Baştan söyleyeyim Wednesday güzel iş olmuş. Chilling Adventure of the Sabrina ve Harry Potter gibi işleri seviyorsanız bu diziyi de seversiniz bence. Ayrıca Tim Burton’ın klasik tarzını da özlediyseniz bu dizi tam size göre. Elbette güzel dizi ama mükemmel bir dizi değil. Ancak o kadar olur diyorum.

Peki neden mükemmel değil? Dizinin ortaya attığı gizem çok tahmin edilebilir ve bu tahmin edilebilir gizemi çok fazla uzatmaları yüzünden. Elbette amaç gizemi çözmek değil bu konunun üzerinden karakterlerin davranışlarını göstermek diyenler olabilir. Ancak ben daha tahmin edilemez bir dedektiflik hikayesini tercih ederdim. Hyde aslında kim hikayesinden bahsediyorum. Olsun ortaya konan hikaye de güzel. Bu arada benim en çok ilgimi çeken gizem Gomez’in katil olması hikayesiydi.

Bunun dışında Wednesday’in bu versiyonu çok iyi olmuş bence. Donuk bakışları ve umursamaz tavırlarıyla oyuncuyu da alkışlamak gerekir. Dedektif çözme hikayesi vasıtasıyla karakterin gelişimi de güzeldi. Ancak dizinin sonunda Hyde’ın gerçekte kim olduğunu zekasıyla değil öngörü yeteneği vasıtasıyla anladı. Wednesday’in bunu da zekasıyla çözmesini isterdim. Fakat karakterin bu yeteneği hikayeye bir kez daha hizmet etmiş oldu. Belki bu şekilde iyi tarafından bakmalıyız. Bunun dışında dizinin Wednesday kimi seçecek tarzı ergen sahneleri benim favori sahnelerimden değildi. Ancak genç bir kızı başrol olduğu bir dizide bunlar kaçınılmaz sanırım. Chilling Adventure of the Sabrina’da da bu tip şeyler fazlasıyla vardı.

Dizide en çok sevdiğim diğer karakterler Enid ve Eugune’di. Wednesday’in arkadaşlarının olmasının yanı sıra bağ kuracağımız karakterlerdi. Enid’in bir Werewolf’a dönüşememesinden doğan bir öteki olması hoş bir detaydı. Bu sebeple Wednesday’le güzel anlaşıyorlardı. Eugune ise tam bir arı geek’iydi. Gençlik dizilerindeki nerd çocuk kontenjanını dolduran eğlenceli bir karakterdi bence. Bu karakterler dizideki hikayeye güzel yedirildi ve sezon finalinde Wednesday ikisinin özel güçleri yardımıyla kurtuldu. Bu da hoşuma giden bir detaydı. Ayrıca Wednesday’in merhametli tarafı da bu karakterler sayesinde daha fazla ortaya çıktı. Bianca da başlangıçta gıcık bir karakter olarak başlayarak sonra Crackstone’un işinin bitirmesinde payı olması açısından iyi bir gelişim sergiledi.

Buna ek olarak klasik Addams ailesi üyelerini de dizide gördük. En çok gördüğümüz karakter Thing’di. Onun bıçaklanması dizi içinde beni en çok geren sahne olmuştu. Neyse ki Fester ve Wednesday sayesinde kurtuldu. Parmaklarını sökmekle tehdit ettiği Wednesday’in de ona olan sevgisini görmüş olmamız da güzel bir detaydı.

Gomez ve Morticia ise her zamanki gibi birbirine olan aşırı aşklarıyla dizide yer aldılar. Daha önce bahsettiğim gibi Gomez’in öldürdüğü kişi hikayesi dizide güzel işlendi. Ve bu hikayenin tarihte cadı avcısı olan adamın soyundan gelen kişilerle bir bağlantı yapması da oldukça iyiydi. Bu arada Lunch da sessiz ve korkunç duruşuyla yine iyi bir ayrıntıydı.

Addams ailesinin en ilgi çekici karakterlerinden biri olan Fester da bir bölüm bile olsa bu dizide yer buldu. Wednesday ile olan amca yeğen ve öğretmen öğrenci ilişkisi de güzeldi. Polis geldiğinde Fester’ın oradan aniden yok olması da tam da ondan beklenecek bir davranıştı. Karakter hikayeye Wednesday’in aile geçmişi ve dedektiflik macerası gibi unsurlarda yardımcı oldu. Kendisini 2. Sezonda daha fazla görmeyi istiyorum. Bu sezonda olmayan Grandmama’yı da 2.sezonda kritik bir rolde bekliyorum.

Dizinin içindeki iki öğretmen de izlemesi zevkli karakterlerdi. Ancak ben müdire hanım Larissa Weems’in daha fazla kullanılmasını isterdim. Mortica’yla olan geçmişleri üzerinden bir şekilde Wednesday’e kötülük yapmak istiyor diye düşünüyordum. Elbette esas kötünün bitkilerle uğraşan kadın olduğunu anlamıştım. Fakat Weems hikayeye biraz daha katkılı olabilirdi bence.

Eski Wednesday oyuncusu Christina Ricci tarafından canlandırılan Bayan Thornill ise atalarının planlarını bitirmek için ölü taklidi yapan gerçek Laurel Gates’tir. Hepimizin bildiği gibi Gates, dışlanmışlardan nefret eden belediye başkanı Bay Joseph Crackstone’un ailesinden geliyordu. Garrett Gates’in aslında Morticia Addams tarafından değil, babası tarafından yapılan zehirle öldürüldüğünü görüyoruz. Peki Laurel neden intikam peşinde? Muhtemelen, Sadece Bay Crackstone’un intikamını almak isteyen bir saplantıya sahip.

Son Notlar

Wednesday dizisi gotik atmosferli güzel bir gençlik ve gizem dizisi olarak hafızalarımıza kazındı. İkinci sezonuyla ilgili henüz bir onay gelmedi. Ancak izlenme sayısına baktığımızda 2. sezonun gelmesi kesin gibi. Son olarak, bir sezonun daha yolda olduğuna inanmamızın güçlü nedeni, Tyler’ın ölmemiş olmasıdır! Sonunda, onu bir devriye minibüsünde bir sandalyeye bağlı olarak görüyoruz, burada bilinci yerine geliyor ve yeniden Hyde oluyor. Tyler intikam mı alacak? Laurel hala yaşıyor mu ve Tyler’ı o mu kontrol ediyor? Wednesday’in de dediği gibi meraktan çatlıyoruz. Wednesday gibi kaliteli dizilerin devamını bekliyorum.

Bu arada Çarşambanın çocuğunun neden kederle dolu olduğunu öğrenmek isterseniz bu yazıya bakabilirsiniz.

Sitedeki ilgili yazımız: Wednesday 2. sezon ne zaman gelecek?

Son olarak dizinin incelemesini yaptığımız videomuzu da izleyebilirsiniz.

25 yaşında hayal sever bir gencim.