FATE REHBERİ: Fate Anime Serileri ve İzleme Sırası

Bu rehberde Fate serisini konu alıyoruz. Bu rehber ile hem Fate anime serileri hakkında bilgi vereceğiz hem de izleme sırası konusunda fikriniz oluşmasında yardımcı olacak.

Giriş: Fate serileri neyi konu alıyor? Olayı nedir?

Fate serilerinde sihirbazların hedefi, her 10 yılda bir ortaya çıkan Kutsal Kase dediğimiz her dileği yerine getirebilecek bir eşyadır. “Kutsal Kase”nin gücünün peşinde koşan yedi sihirbaz, yedi Kahraman Ruhunu çağırır.
Ayakta kalan son katılımcıya kadar savaşacağınız nihai mücadele… Kutsal Kase Savaşı.

Kimdir bu Kahraman Ruhları?

Fate serilerinde birçok kahraman ruhu var. Kahraman ruhlarının özellikleri evrenden evrene değişmek ile beraber aynı zamanda tarihteki önemli kişilikleri yeniden yorumlar,yapılandırır. Bu nedenle “%100 doğru tarih anlatımı” olduğunu söyleyemeyiz. Serinin sıkı takipçileri bunu biliyorlardır ama yine de yeni başlayanlar için de değinmiş olalım.

Sonrasında 16 ana kahraman ruhu sınıfımız vardır, kısaca açıklayalım.

 • Saber:
 • Yakın mesafelerde çevik ve güçlü; kılıç kullanımında son derece ustalardır.
 • Archer:
 • Güçlü Noble Phantasm’lara sahip olma konusunda uzman olan mükemmel izciler. Uzun menzilli savaşın üstadları.
 • Lancer:
 • Yüksek seviyese çevikliğe sahiptir ve vur-kaç taktiklerinin yanı sıra mızrak ve mızrak gibi uzak mesafeli yakın dövüş silahlarında ustadır.
 • Rider:
 • Yoldaşlarına çok değer verirler. Hem mekanik hem canlı olsun ayrılamaz birer takımlardır.
 • Caster:
 • En yüksek kalibreli büyüleri kullanmakta uzmandırlar.
 • Uzak menzil savaşçılarıdır.
 • Assasin:
 • Sessiz suikastçilerin Kahraman Ruhudur.
 • Saklandıklarında onları bulmanın hiçbir yöntemi yoktur, adeta yok olurlar.
 • Berserker:
 • Çılgın Savaşçı ve Öfkenin Kahraman Ruhu. Büyük bir güç karşılığında akıl sağlıklarının neredeyse tüm izlerini kaybetmiş çılgın savaşçılar.
 • Ruler:
 • Kutsal Kase Savaşını Doğru Şekilde Yöneten Sancak Taşıyıcısı. Kutsal Kase tarafından çağrılan erdemli savaşçılar, Kâse Savaşlarının ritüellerini yönetmekle görevlendirildiler. Savaşa müdahale etmezler.
 • Avengers:
 • İntikam Ruhlarıdır. Geçmişte büyük nefret besleyen kinci savaşçılar,bizzat nefretin vücut bulmuş halidir diyebiliriz.
 • Shielder:
 • Savunma Ustasıdır. Neredeyse zaptedilemez savunmasıyla övünen türünün tek örneği savaşçı. Yarı hizmetkar, yarı insan; açıklanamaz bir varoluş. Shielder sınıfı tek bir Kahraman Ruhu vardır. İsmi Mashu’dur.
 • Sınıflarla ilgili alt terimler:
 • Moon Cancer, Alter Ego, Foreigner, Pretender Fate’in alt sınıflarıdır ve ayrıca Beast olarak adlandırılan sınıf, Kahraman Ruhlarının başdüşmanıdır.
fate crossover

ANİME YAPIMLARI:

Anime serilerini izlemek için çeşitli sıralar oluşturulmuştur. Bu rehberimizde genel olarak önerilen sıraya ve bendeniz Emin’in kişisel izleme sırasına yer vereceğim. Animeleri birçok alt kategorilere ayırabilir ancak daha kolay hâle getirebiliriz. Şöyle iki alt başlığa ayıralım: seriler, diğer seriler. Hikayeye girmeden daha çok teknik yönden açıklama yapacağım.Bu bağlantıdan resmi YouTube hesabı üzerinden serinin iyi ve destansı bir tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım!

Fate/Zero

İki sezondan oluşuyor.2011 Sonbahar ve 2012 İlkbahar sezonlarında yayınlandı.

Stüdyosu Kara No Kyoukai ve Kimetsu No Yaiba’dan da bildiğimiz Ufotable’dir. Ayrıca Fate/Zero, Japonya’nın Fuyuki şehrinnde geçiyor.

Animasyon ve çizim, müzikler, seslendirme kadrosu, hikaye gelişimi, muazzam atmosferi ve daha birçok yönüyle tüm zamanların en efsane yapımlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

“İlk bölümleri izledim, aşırı yoğun ve anlaşılmaz geldi. Normal mi?”

Evet, böyle bir deneyimin yaşanması oldukça normal. Fate serileri genel olarak giriş-gelişme-sonuç yönünden hikayemiz yavaş ve emin adımlarla ilerler. Dikkatlice ve sabırla izlemeye devam edin.

Fate/Zero
Fate/Zero 2.sezon görseli

Fate/ Stay Night [Unlimited Blade Works]

Aynı Fate/Zero gibi iki sezon, artı bir filmden oluşuyor.
2014 Sonbahar ile Kış 2014/15 sezonlarında yayınlandı. Hikaye Japonya’nın Fuyuki şehrinnde geçiyor. Stüdyo Ufotable’in neredeyse hiç hız kesmeden devam etmiştir. Fate/Zero’da ki başarısını korumuştur.

Eğer Fate/Zero’yu sevdiyseniz izledikten sonra bir gün dahi ara vermeden devam edeceğinize eminim.

(Studio Deen) Fate/Stay Night

2005/6 Kış sezonunda yayınlandı. Deen stüdyosu tarafından yapılmıştır. Karakter tasarımları Ufotable stüdyosunda İkariya Atsushi, Sudou Tomonari, Tabata Hisayuki ekibi iken Stüdyo Deen’de İshihara Megumi tarafından hazırlanmakla beraber çalışmada daha birçok ekip üyesi farklılık göstermektedir. Bambaşka bir uyarlama olduğunu söyleyebiliriz. İsteyenler bu yapımı da seyredebilirler.

(Stüdyo Deen) Fate/Stay Night
Fate/ Stay Night [Unlimited Blade Works]

Fate/Stay Night Film üçlemesi

Bu üçleme: Heaven’s Feel 1. Presage Flover, Heaven’s Feel-Lost Butterfly, Spring Song’dan oluşuyor.
Sırasıyla 201, 2018, 2020’de yayınlandı.

Stüdyo Ufotable ekibi uyarlamıştır. Seri arkaplan çizimleriyle öne çıkmaktadır.

Fate/Stay Night

Bu noktada izleyicinin “Film üçlemesini izlememe gerek var mı?”sorusu oluşabilir. Daha sonra kendi izleme sıramda detaylı bir şekilde kendi fikirlerimden açıklama yapacağım.

Fate/Extra

1 sezon 10 bölümden oluşuyor. 2018 Kış sezonunda yayınlandı. Monogatari serilerinden hatırladığımız Shaft stüdyosu tarafından animeye uyarlanmıştır.

Ve böylelikle Ufotable’in sapasağlam uyarlamlarını hep birlikte görmüş olduk.
Sonraki yapımlarımız birçoğu doğrudan birbiriyle bağlantılı olmayacak. Bağlantılı olanları belirteceğim,içiniz rahat olsun.

Diğer Fate’lere göre uzak bir gelecekte ve adeta distopik bir evrende geçmektedir.

Fate/Apocrypha

Fate/Apocrypha

Toplam 1 sezon olarak 25 bölümden oluşmaktadır. 2017 Yaz Sezonunda yayınlanmıştır.
A-1 Pictures stüdyosu tarafından yapılan bu seri Kutsal Kase Savaşı’nın sistemi değişmesini ve yediye karşı yedilik takımlı bir savaşı konu alıyor. Ruler sınıfını seride ilk kez görüyoruz.
Ayrıca popüler bir Rider olan Astalfo karakteri bu yapımda geçmektedir.

Şimdi Fate/Grand Order serilerine başlıyoruz.

Fate/Grand Order: First Order

Seriye girişi konu alan opsiyonel bir televizyon özel yapımıdır. 2016’da yayınlanmıştır. Lay-Duce Stüdyosu tarafından animasyon haline getirilmiştir.

Fate/Grand Order: Gekijouban Fate/Grand Order: Shinsei Entaku Ryouiki Camelot

2020 yılında yayınlanmıştır. 2 filmden oluşuyor.

Production I.G ile Signal.MD stüdyoları tarafından yapılmıştır. Seri epik ve destansı bir atmosfer sahiptir. Her ne kadar Kutsal Kase Savaşı’nın sistemi bambaşka bir hâle gelse de orijinal ruhu koruduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Fate/Grand Order: Zettai Majuu Sensen Babylonia

2019 Sonbahar sezonunda yayınlanmıştır.

Sono Bisque Doll Wa Koi, Horimiya, Bocchi The Rock ve daha nice yapıma ev sahipliği yapmış CloverWorks stüdyosu tarafından üretilmiştir.

Fate/Grand Order: Shuukyoku Tokuiten – Kan`i Jikan Shinden Solomon

2021 yılında yayınlanmış olan bir devam filmi olan bu yapım CloverWorks stüdyosunun taş gibi uyarlaması aynen devam etmiştir.

Önceki iki filmin hikâyesine yönelik birçok açıklama yapılıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi sistemin büyük bir ölçüde değişmesine rağmen sürükleyici ve başarılı yapısını kaybetmemiştir Fate/Grand Order.

Bu yapımın hikayesinden kısaca bahsetsek iyi olabilir.

Kısaca konusu:
Yedi Tekilliğin tümü boyunca savaştıktan sonra, Chaldea Güvenlik Örgütü nihayet Büyük Düzenin son noktasına ulaştı: Son Tekillik, Büyük Zaman Tapınağı: Solomon. Artık tüm kötülüklerin kökü olan Büyücülerin Kralı Süleyman’ı yenmenin zamanı geldi. Şimdi geleceğe sahip çıkma zamanı. Son operasyon yaklaşırken, Romani Archaman yakında yapmak zorunda kalacağı seçimleri düşünür, Mash Kyrielight hayatın sınırlamaları üzerinde durur ve Fujimaru yeni bir Mistik Şifre almaya hazırlanır.

Fate/Strange Fate: Whisper Of The Dawn

1 bölümlük televizyon özel yapımıdır ve 2023 yılında yayınlanmıştır. Fate/Apocrypha’yı uyarlayan A-1 Pictures tarafından yapılmıştır. Amerika’da geçmektedir. Devamı Fate/Strange Fake televizyon animesidir.

Diğer seriler:

En önemli yapım ile başlayalım;

Carnival Phantasm

2011 Yaz mevsiminde yayınlanmıştır. Lerche stüdyosu tarafından yapılmış olup OVA serisidir. Fate’in yanında diğer Type Moon yapımlarını da içeriyor.
Tüm zamanların en iyi parodilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Parodi olmasıyla beraber birçok özeleştiride de bulunuyor. Hem açılış parçasının enerjisi hem de öne çıkan Hirose Tomohito ve Morita Kazuaki’nin efsanevi karakter tasarımılarıyla kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapımdır.

Fate/Grand Carnival

2020/21 Kış mevsiminde yayınlanmıştır. Carnival Phantasm’dan bildiğimiz Lerche stüdyosu tarafından yapılmıştır. OVA serisidir 4 bölümden oluşmaktadır.
Carnival Phantasm’dan farklı olarak yalnızca Fate serilerini içermektedir. Çok eğlenceli bir parodidir.
Neco Arc ikonik bir karakterdir,daha önce bir yerlerde görmüş olabilirsiniz. Carnival Phantasm için aynen söylediklerimiz geçerlidir. Kesinlikle izleyin.

Emiya-san Chi no Kyou no Gohan

2017/18 Kış mevsiminde yayınlandı. Ufotable tarafından yapılıyor. Fate serileri arasında ilk ve tek “iyeshikei” etiketli animedir.
Kısaca konusuna gelecek olursak:
Hikaye, mevsim ne olursa olsun Emiya ailesinin günden güne keyif aldığı leziz, güzel yemeklerin etrafında dönüyor.

Fate/Kaleid Liner Prisma Illya(2013)

Fate/Kaleid Liner Prisma Illya Zwei!(2014)
Fate/Kaleid Liner Prisma Illya Zwei Herz!(2015)
Fate/Kaleid Liner Prisma Illya Drei!!(2016)
Kronolojik olarak sıralanmıştır. Çıkıs yılına göre izleyebilirsiniz.

“Peki bendenizin izleme sırasında neler değişiyor?”

Bu kısmı okumak size kalmış,tamamen öznel görüşlerimden oluştuğunu tekrardan hatırlatırım.

Sırayla ilerlediğinizde asla film üçlemesini izlemeyin. Gerçekten beni tüm seriden soğutacak kadar kötüydü. Serinin o destansı atmosferinden eser yok. İğrenç ve tatmin etmeyen bomboş bir seriydi, kötü işlenmiş bir sona sahipti. Keşke izlemeseymişim dedirtiyor insana. Bu yaşadıklarımdan dolayı doğrudan Fate/Extra ile Fate Apocrypha’yı atlayaraktan Fate/Grand Order’ın film yapımlarına geçtim. İyi ki de geçmişim, sonrasında genel olarak önerilen izleme sırasını takip ettim.Neticede film üçlemesini seryretmenizi önermiyorum.

Kapanış

Sevgili okuyucu, hazırladığım rehberin hedefi Fate serilerine başlamak isteyen yeni seyircileri ve seriye hakim olanlara yönelik Türkçe bir kaynak oluşturmaktır. Rehberin sonraki bölümlerinde oyunlar, manga ve novelleri açıklayacağım.

Okuduğunuz için teşekkürler! Sağlıklı günler dilerim.