TV’de Pek Göremediğimiz İnternet Çizgi Dizileri | Bilinmeyen 5 Youtube/Web Cartoon

Son dönemlerde yayın platformlarının fazlalığından dolayı insan nerede ne izleyeceğini şaşırır oldu. Bu platformların bir sürü içerikle tıka basa olması da cabası. Peki, bu platformlardan önce ne vardı? İnternetin neresinden bu ihtiyacı gideriyorduk? Küçüklüğümden beri televizyonla bağım hiç kopmadı ama internet çağında büyümüş biri olarak televizyonda göstermelerinin yasak olduğu birkaç diziyi Youtube ya da internetin (web cartoon) ıssız köşelerinde izlemedim değil.

Şimdi ise bu dizilerden birkaç öneri hazırlamak istedim. Buradaki dizilerin bazıları 2000’lerin başına bazıları ise 2020’ye kadar geliyor. Son olarak liste kısa diye sakın üzülmeyin sadece döneminin popüler dizileri aldım, başka listelerde de pek bilinmeyen cevherleri yazmaya devam edeceğim. (Liste en çok bilinenden en az bilenene kadardır herhangi bir karşılaştırma söz konusu değildir, teklif dahi edilemez!)

Happy Tree Friends

Mondo Media Youtube kanalı tarafından seri üretim şeklinde yayınlanan animasyon dizilerinden biri olan Happy Tree Friends, o zamanlarda Mondo içinde çıkan çoğu animasyondan daha trend olmayı başardı. Bu kadar popüler olması onu 2000’lerden 2016’ya kadar getirmeyi başardı. Onu aynı şirketin diğer animasyonlarından farklı kılan ise konusu ve işleyiş biçimi oldu. Herkes bir bölümüne denk gelmiş ya da bir şekilde izlemiştir diye düşünüyorum ama izlemediyseniz konumuz kısa şu şekilde: Çocuk kitaplarından fırlamış gibi görünen hayvan karakterlerimizin bazı olaylar sonrası düştükleri durumlarda ölmesi. Bu ölüm biçimleri kaza, silah, bıçak gibi sıradan olmanın yanında bazen de çok yaratıcı ve tiksindirici olabiliyor. Günümüzde hala bölümleri elden ele dolaşan bu dizi hiç ölmeyecek gibi duruyor.

Helluva Boss

Brandon Rogers, Richard Horvitz, Erica Lindbeck, Brock Baker gibi alanında başarılı isimlerin Vivziepop çatısı altında toplanıp çıkardıkları bir seridir Helluva Boss. Çok yakın bir tarihte 2. Sezonuna başlayan seri hayranları tarafından asla yarı yolda bırakılmadı hatta bu seri hayranlarının bağışıyla can buldu desek yeridir. Bir iş fırsatı bulan iblislerin suikast şirketi açmasıyla başlayan hikayemiz bizi genellikle karakterlerin geçmişlerine, özel hayatlarına ve ilişkilerine konuk ediyor. Her bölümde farklı zorluklar karşısında bulduğumuz karakterler bu sorunlardan kaçmak için türlü türlü yollara başvuruyor.

Animasyonlarının akıcılığı, karakterlerin canlılığı serinin en önemli ve özelliklerinden sadece birkaçı. Herkesin illa bir yerde ismini duyduğu bu seri hakkında daha fazla yazı okumak yerine gidip direkt izlemeye başlamanızı şiddetle öneriyorum. Hatta kanala hazır girmişken Hazbin Hotel’in pilot bölümünü izleyip siz de ömür boyu başka bölüm gelmesini bekleyenler arasına katılabilirsiniz.

Helluva Boss – Youtube/Web Cartoon

Metal Family

2018’de aynı isimle yayınlanan müzik videosunun hemen ardından yayınlanmaya başlayan seri Youtube üzerinde oldukça popüler olmaya ve Dünya’nın neredeyse her yanından fanlar toplayınca da git gide büyümeye başladı. Öyle ki fanlar bu seri için kendi kanallarını kurdu ve yayınlanan her bölümü kendi dillerine çevirmeye hatta dublaj yapmaya başladılar. İşler büyüyünce dizi için bir sürü çizer alındı, online dükkanlar açıldı, reklamlar yapıldı. Dizimizin konusu ise müzik videosunda gördüğümüz karakterlerin birlikte ve çocuklarıyla yaşadıkları olayların anlatılması.

Fakat seri için şöyle bir sıkıntı oldu, dizinin yapımcılarının yeri Rusya olduğundan ve Rusya üzerine bir sürü ambargo uygulandığından Youtube’a ya da başka platformlara içerik yükleyemiyorlar. Rusya bazlı platformlara yüklenen videolar elinde sonunda başkaları tarafından Youtube’a geliyor lakin yapımcılar bundan para kazanamadığından dizinin geleceği pek parlak durmuyor.

Salad Fingers

Korkutucu, iç karartıcı çizimlerin; gerici ve tiksindirici hikayelerin babası David Firth’in elinden çıkma bir web cartoon olan Salad Fingers’ı belki bir yerlerden duymuşsunuzdur. İlk bölümü 2007’de yayınlayan David Firth’ın ilk işlerinden biri olan Salad Fingers düşünüldüğünden fazla bir ilgi görünce David elinden ne geliyorsa ya yeni bölümler yapmaya ya da onun tarzında yeni animasyonlar çıkarmaya çalıştı. Dog of Man, Cream diğer başarılı işleridir. Salad Fingers’ın konusuna gelecek olursak, parmakları (adı üstünde) salata gibi olan baş karakterimizin etrafında gelişen olayları izlediğimiz bir seridir. Çıktığı dönemde büyük ses getiren Salad Fingers şu an pek bilinen bir seri değil. İzlemek isteyenler için son bir uyarımsa, çoğu sahne aşırı derecede mide bulanmasına ya da baş ağrısına sebep olabilir.

Salad Fingers – Youtube/Web Cartoon

Herkül ile Vegan

En sona ise sürpriz bir seri olan Herkül ile Vegan’ı bırakmak istedim. Kendi bildim bileli takip ettiğim KALT adlı kanalda yayınlanmaya başlayan seri 2016’da ilk bölümünü yayınladı ve o zamandan bu zamana kadar ne kadar yavaş olsa da yeni bölümler yayınlamaya devam ediyorlar.

Yaratıcı koltuğunda alanın da başarılı bir çizer olan Ender Yıldızhan, Anıl Duman ve KALT ekibi yer alıyor. Konumuz ise Herkül adında ayakkabı giyen ve Vegan adında kafası bir oda olan iki beta arkadaşın gündelik hayatlarından ibaret. Görüntü olarak bana eski karikatürleri, hareket olarak ise bana Macar animasyonlarını anımsatıyor. Serinin kısa olması ve yeni bölümlerinin çok çok yavaş gelmesi beni üzüyor olsa da yeni başlayacak çerezlik seri arayanlar için bakmaya değer bir yapım olabilir. Son olarak çizimler ve diyaloglar belki herkese hitap etmeyebilir yine de bakmanızı (özellikle 7. bölüme) tavsiye ederim.

_Boisvert (Bonus) – Youtube/Web Cartoon

2020 yılında ilk videosu yayınlayan kanalın videoları izlemek benim için çok zevkliydi. Genellikle ayda bir şekilde video atan bu kanal kimileri için rahatsız edici olabilir, bunun başlıca sebebi videolarında kullandığı tarzların sürekli iç içe geçmesinden dolayı. Kimilerine göre korkutucu derecede gerçekçi gelen bu videolar ve cızırtılı sesler bir şekilde rahatlama etkisi yaratıyor. Kanal pandemi döneminde açıldığından dolayı videoların konuları genellikle iç sıkıntılar, depresyon ve yalnızlıktır.

Biraz daha geçmişe gitmek isterseniz bu listemiz de ilginizi çekebilir:
90’ların İzlenmesi Gereken Süper Kahramanlı Çizgi Filmleri

Evet, izledim.