THE LAST OF US / Karanlıkta Kaybolduğunda Işığı Ara

Uzun zaman bekledik ve sonunda ulaştık! Sonunda iyi ve başarılı bir uyarlama izlemek beni çok mutlu etti. Direkt olarak iyi olmasından bahsetmeye başladım çünkü bu dizinin övülmesi gereken çok nokta var. Uzun bir süre beklemde kalmanın sonunun iyi olması tabiki de hepimize iyi gelmiştir. Şimdi neden bu dizi iyi bir uyarlama ondan bahsetmek istiyorum.

The Last Of Us

The Last Of Us Oyun ve Dizi Uyumu

Bu dizi için oyunu oynayanlar ve oynamayanlar olarak ikiye ayrıldık. Oyunu oynayanlar sahne sahne diziyi beğenmese de başarılı buldular. Ben de oyunu oynamış biri olarak diziyi gayet beğendim. Bizim bir oyun (en azından benim) uyarlamasından beklediğimiz şey uyarlamanın ana olayını temiz aktarıp, aktarmayacaksa da kurgunun uyarlamadan sapmadan iyi ve derin aktarılmasıdır. The Last Of Us‘ın 3. bölümü için özellikle ölmesi gereken veya ölmeyen karakterlerin hikayelerini farklı aktarmak büyük bir riskti. Bill veya Jess gibi karakterler farklı şekilde oyunda karşımıza çıksa da uyarlaması birebir aynı olacak diye bir durum zor. Uyarlamaların riski de budur. Değiştirilen şeylerin seyirciye kötü aktarılma problemidir. Evet Bill normalde oyunda farklı anlatılıyor. Bill’in yanında Tommy ve Jess de aynı şekilde.

The Last of Us Oyun Afişi

Senarist ve yönetmen bu riski alıp diziyi bu açılardan değiştirmiş ve bu riskin altından çok başarılı bir şekilde kalkmışlar. En azından 3. bölüm ve başlangıç bize bunu gösterdi. Değişimlere ani yükselip çok ciddi bir şekilde karşı çıkanlar olsa da bence bu değişimler gayet başarılı aktarılmış. Her şey bire bir aynı olursa o zaman ne esprisi kalır ne de olayı. Her hafta heyecanla pazartesi gününü bekleme sebebimiz de biraz bu. Neleri nasıl aktardıklarını izlemek. Bu yüzden değişimlere ön yargısız bakmak lazım.

The Last Of Us Joel ve Ellie

Üçüncü bölümden biraz daha bahsetmek istiyorum. Oyundan en farklı olan bölüm bu olabilir. İlk sezon ilk oyunu anlatacağı için senaristler olayları biraz hızlı anlatmış. Hızlı anlatsa da özellikle üçüncü bölüm oyundan görmediğimiz bir hikayeyi anlattı ve altını çok başarılı bir şekilde doldurdu. The Last Of Us gibi bizi duygu seline boğan bir oyunun bu şekilde uyarlanması çok büyük bir riski beraberinde getirdi. Oyunda sadece 1 veya 2 sahnede gördüğümüz oyunculara bir hikaye yaratmak sağlam bir adım olmuş ve ben çok beğendim. Bende güzel ve duygusal bir iz bıraktı. Max Richter‘ın On the Nature of Daylight eserinin de kullanılması kesinlikle bölüme özel bir tat katmış. Bölümler ilerledikçe yavaş yavaş aslında neler olduğunu ve sırların nelerden oluştuğunu anlıyoruz.

The Last Of Us Ellie ve Joel

Şimdi de yavaşça ana olaya ve nasıl anlatıldığına geçmek istiyorum. İlk ve ikinci bölüm oyuna göre çok hızlı anlatılmış. Mesela oyunda Jess karakteri ile Joel arasında duygusal bir bağ pek yoktu. Tommy oyunda böyle aktarılmamıştı. Joel ve Ellie bu kadar kısa sürede tanışmıyordu. Yani bu birkaç noktayı çıkardığımız zaman uyarlamadan puan bile düşmeye gerek kalmıyor. Yani şu an sahip olduğu puanlamayı kesinlikle hak ediyor.

The Last Of Us Ellie ve Jess

The Last Of Us benim en sevdiğim ve duygusal bulduğum oyundur. Oynarken keyif alarak oynadığım ve bende izler bırakan bir oyunun en sevdiğim aktörler ile uyarlanmasını ayrıca beğendim. İzlerken heyecanlandığım ve sabırsızlıkla beklediğim dizi gerçekten çok başarılı uyarlanmış. Bol Easter Egg içermesi de ayrı bir heyecan katmış. Oyunun orijinal şarkılarının da kullanılması beni ayrı mutlu etti.

Bu oyundan bahsetmek istediğim çok nokta var. Ayrıca görmek istediğim de çok sahne var. Özellikle Joel ve Ellie’nin astronot sahnesini görmek istiyorum. Aralarında çok güzel bir baba kız duygusallığı olan o sahneyi izlemek diziye ayrı bir hava katar. Bende ayrı ve duygusal bir izi olan oyunu bu denli başarılı ve özenli uyarlanmış olarak izlemek beni çok duygulandırdı. Özellikle üçüncü bölüm beni mahvetti diyebilirim. Bill ve Frank’in hikayesini böyle izlemek çok güzeldi.

The Last Of Us için Son Söz

Aslında olmayan bir hikayeyi altını böyle güzelce doldurup aktarma riskini aldıkları için yazarları ve yönetmeni tebrik etmek lazım. Bir sürü uyarlama dizi veya film olan bir hikayeyi bile eksik ve kötü aktarırken The Last Of Us olmayan bir hikayeyi içini başarılı bir şekilde doldurarak anlatmış. Ben bir süre daha bu diziden bahsetmeye devam edeceğim. Umarım ki ikinci sezon da ikinci oyunu aynı başarıda anlatır ve beklediğim sahneleri güzel bir şekilde uyarlar. Beklentim ve heyecanım çok yüksek!

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!