ENTOURAGE – Hollywood’un Zevkli Yaşantısı

8 sezonu devirip virgülü koymuş, üstüne bir de sinema filmi çekilmiş bir yapım hakkında inceleme yazmak ne kadar mantıklı bilemiyorum ama geç keşfedip de kısa sürede en iyi dizilerim arasına giren Entourage için de iki satır bir şey yazmazsam içimde kalacaktı.

Hollywood’un en önemli aktörlerinden biri, onun yanındaki 3 arkadaşı ve bir de menajerinin arasında geçen diyalogları konu alan Entourage, türü ve izledikten sonra içinizde bıraktıklarıyla tam bir Californication havası yaşatıyor diyebilirim. İzlemeye başladığınız gibi bağlanıyorsunuz ve bölümleri, hatta ve hatta sezonları bitirmemek için kendinizi zor tutuyorsunuz.

Entourage nasıl bir dizi?

Vincent Chase, Hollywood’un süper starı, en sevilen ve bilinen aktörlerinden. Gittiği her yerde saygıyı, sevgiyi ciddi manada yaşıyor. Elini salladı mı istediği yanına geliyor. Hatta çoğu zaman elini sallamasına da gerek kalmıyor. En yakın arkadaşı Eric ise onun için bir şeyler yapmaya, kariyerini rayına oturtmaya çalışıyor gibi gözüküyor dizinin en başlarında. Diziyi takip edenlerin büyük bir çoğunluğunun hasta olduğu Ari karakteri ise çoktan efsanevi dizi karakterleri arasına adını yazdırmış. Twitter’da “Entourage?” diye sorduğumda gelen cevapların %90’ında Ari geçiyordu mesela, oradan anlayın. İzlemeye başladığınızda da karakterin ciddi manada farklı olduğunu anlıyorsunuz. Senaristler büyük iş çıkarmış. Tabii Jeremy Piven‘in oyunculuğu da karakterin bu kadar ilerlemesinde büyük pay sahibi. Hele ki asistanı Lloyd‘a söylediği laflar, yaptığı benzetmeler, göndermeler, aşağılamalar yenilir yutulur gibi değil. Lloyd karakteri de dizide arka planda kalsa da her şeyiyle keyif verenlerden.

Ama nedense ben Drama-Turtle ikilisi kadar hiçbir karakteri benimsemedim. Drama, Vince’in abisi. O da tıpkı kardeşi gibi aktör ama bir türlü istediği patlamayı yapamamış ve yaşı da ilerlediği için sürekli bir tereddüt içinde. Turtle ise aralarında tek iş yapmayan eleman. Getir götürleriyle ilgileniyor, şoförlüklerini yapıyor falan. Her iki karakter de tek başına diziye bir şey katmasalar da, beraber oldukları her sahnede -ki sürekli beraber takılıyorlar- döktürüyorlar. Turtle-Drama atışmaları şahane. Özellikle Johnny Drama’nın bir türlü parlamayan yıldızıyla dalga geçilmesi ve verdiği tepkiler, bu tepkiler sırasında takındığı tavırlar görülmeye değer.

Californication’daki kadar olmasa da, cinsellik dizide belirli bir seviyede mevcut. Sonuçta HBO’dan bahsediyoruz. Kablolu kanalların kralı, aynı zamanda şifreli olmasıyla da en cüretkârı. Onu es geçmek olmaz. İzleyenlerin bilmesi gerekli. Cinsellik belirli bir yer kaplıyor ama dizinin kalitesini ne azaltıyor ne de arttırıyor. Yani popüler olalım çabasıyla serpiştirilmiş bir cinsellikten bahsetmiyoruz. Olması gerektiği için serpiştirilmiş bir cinsellikten bahsediyoruz. Ki zaten diziyi sevmemizin bir diğer sebebi de odur.

Dizinin kendine has güzelliklerinden biri de, yıllardır izlediğimiz Hollywood oyuncularının sürekli diziye konuk olması. Sırf oyuncular değil, çoğu zaman sinema tarihine adını yazdırmış yönetmenler, bazen de senaristler bir anda kadraja giriveriyor. Hatta son 2 sezonda çok ünlü bir porno yıldızını bile konuk ettiler. Onun olduğu 1-2 sahne ciddi manada rahatsız edici olabilir. Benden söylemesi.

Entourage
Entourage

4-5 şahane karakter, sürekli dahil olan efsane oyuncular, efsane yönetmenler hatta efsane şarkıcılar dizinin izlenebilirliğini sürekli yukarıda tutuyor. Daha sayamadığım onlarca yan karakter de cabası. Tabii “sağlam” dizilerin olmazsa olmazı müzikler de yine kendine yer bulanlardan. Süper parçalar çalıyor çoğu zaman.
En önemlisi de hikaye. Bir aktörün neler yaptığı, etrafındaki insanlarla olan muhabbetleri, kariyerindeki iniş-çıkışlar, tutkuları uğruna göze aldığı riskler falan derken 7-8 sezon göz açıp kapayıncaya kadar bitiveriyor.

Entourage hakkında son sözler

Böyle kafa yormayan, içinizi ferah tutan, yeri geldiğinde çerezlik mertebesinde olsa da bununla gocunmayan ilginç bir dizi ararsanız mutlaka tavsiye ederim. Hatta ilk birkaç bölüme gözatıp türü de seviyorsanız diziye sıkı sıkıya sarılmanız muhtemel çünkü türünün en iyilerinden biri bana kalırsa.
Ha, bu satırları okurken “ohooo biz onu yutalı çok oldu” diyor da olabilirsiniz ama eminim hâlâ tanışmayan sürüyle dizi hastası vardır. 1 Altın Küre ve 6 Emmy sahibi olduğunu hatırlatmakla beraber şiddetle tavsiye ediyorum. Keyifli seyirler…

2010’lu yıllardan başka bir dizi olan Misfits dizisinin incelemesine de sitemizden ulaşabilirsiniz.