Yapay Zekâ Bize Ne Vadediyor, Biz Ne Yapıyoruz? | South Park’ın ChatGPT Bölümü

Son zamanlarda ortaya çıkan AI (Artificial Intelligence) çoğu insanın hayatını kolaylaştırdı. Bu gelen kolaylıkla beraber insanlar en ufak bir emek dahi harcamadan işleri hallediyor, git gide yaratıcılıktan uzaklaşmaya başlıyor. Böyle durumlar insanların aklına bir sorunun gelmesine sebep oluyor. Yapay Zekâ Bize Ne Vadediyor, Biz Ne Yapıyoruz?

Peki bu soruya 1997 yılından beri yayında olan bir animasyon dizisinin çok güzel bir şekilde ele aldığını söylesem. Haydi hep beraber South Park dizisinin 26. yani son sezonunun 4.  bölümüne (yani ChatGPT bölümüne) bir bakalım.

South Park (1997- )

Nedir Bu AI (Artificial Intelligence)?

Filmimize geçmeden önce bilmemiz gereken bir konu var, AI ya da uzun adıyla Artificial Intelligence nedir?

Yapay Zeka, bir zamanlar müşterilerle çevrimiçi olarak iletişim kurmak veya satranç oynamak gibi insan girdisi gerektiren karmaşık görevleri gerçekleştiren uygulama yazılımlarının tamamını kapsayan bir terim haline geldi. Terim genellikle makine öğrenimi (ML) ve derin öğrenme gibi alt alanlarıyla birlikte kullanılır. Ancak bunlar birbirinden farklı kavramlar. Örneğin makine öğrenimi tüketilen verilere göre öğrenen veya performansını iyileştiren sistemlerin oluşturulmasına odaklanır. Tüm makine öğrenimi çözümlerinin yapay zekâ olduğu ancak tüm yapay zekâ çözümlerinin makine öğrenimi anlamına gelmediği unutulmamalıdır.

Geliştiriciler yapay zekayı kullanarak aksi takdirde manuel olarak gerçekleştirilen görevleri daha verimli bir şekilde gerçekleştirir, müşterilerle bağlantı kurar, örüntüleri belirler ve sorunları çözer. Yapay zekayı kullanmaya başlamak için, geliştiriciler matematik bilgisine sahip olmalı ve algoritmalarla rahatça çalışabilmelidir.

Yapay zekanın temel ilkesi, insanların dünyayı nasıl algıladığını ve ona nasıl tepki verdiğini taklit etmek ve ardından bunları aşmaktır. Hızla inavasyonun temel taşı haline gelmektedir. Yapay zeka, tahminleri mümkün kılmak üzere verilerdeki modelleri tanıyan çok çeşitli otomatik öğrenme olanaklarının desteği sayesinde işinize değer katabilir.

ChatGPT Ne Peki?

Son zamanlar da popüler hale gelen ve insanlara bir sürü alan da kolaylık sağlayan bir yapay zeka da OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT. OpenAI’nin daha öncesin de geliştirdiği DALL.E ve GPT-4 gibi ChatGPT’de bir Yapay Zeka. Diğer kardeşlerinden daha fazla ses getirmesinin sebebi herkes tarafından rahatça kullanılabilmesi ve kardeşlerinin yaptığı işleri de için de bulundurması. ChatGPT kısaca yapay zekâya dayalı bir sohbet robotu. Robot, kendisine sorduğunuz soruları karşınızda bir insan varmış gibi cevaplayabiliyor.

ChatGPT, internet üzerinden öğrendiği bilgileri derleyip tatmin edici cevaplar verebiliyor. Bunlar aslında Google arama motoru üzerinden de erişilebilen cevaplar. Aralarındaki fark ise Google aranan konu ile ilgili tüm seçenekleri yani birbirinden farklı kaynakları kullanıcıya sunarken, ChatGPT bir dizi tahminde bulunarak ulaştığı tek bir cevabı çok daha hızlı bir şekilde kullanıcıya sunuyor. Tabii ki soruları cevaplarken kaynak belirtmiyor. İnternetteki bilgilerle eğitilen ChatGPT, cümleleri kelime kelime oluşturuyor ve her bir kelimeden sonra gelmesi gereken en muhtemel ifadeyi seçerek ilerliyor.

ChatGPT

ChatGPT’nin popülerliğinin yakalamasıyla beraber insanlar her zaman olduğu gibi bu icadı da hor kullanmaya başladılar. Kendi işlerinden kaytarmak, sınavlar da hile yapmak için kullanılan robot yurtdışın da çoğu okulda yasaklanmaya başlandı bile. Bu durum daha da kötü noktalara gitmeye insan ilişkilerinde bile bu robotlardan yararlanılmaya başladı.

Bu olaylar üzerine yıllardır takip ettiğim ve son zamanlar da eski popülerliğini kazanmaya başlayan South Park dizisi çok yakın bir tarihte yeni bir sezona başladı ve yeni sezonlarının 4. (Deep Learning) bölümde ChatGPT’ye yer verdiler. Bakalım sert ve keskin diliyle çoğu insanın canını yakan South Park bu durumu nasıl değerlendirmiş.

South Park’ın ChatGPT Bölümünün Özeti

South Park’ı ilk defa duyanlar için direkt IMDB sayfasından özetlemek gerekirse: Colorado’nun sessiz, sakin South Park kasabasında dört saygısız ilkokul öğrencisinin talihsiz maceralarını takip ediyor. Bu maceralar Matt Stone, Trey Parker’ın muzip diliyle süslediği gündem haberlerinden ya da hepimizin başından geçen olaylardan oluşuyor. Son senelerde Paramount Plus’a özel olarak çıkardıkları filmleriyle bilinen seri 26. Sezonla beraber eski rayına geri döndü gibi.

Bahsedeceğim bölüm de bu sezon da yer alan 4. bölüm Deep Learning isimli bölüm genel olarak AI teknolojisini, spesifik olaraksa ChatGPT’yi konu alıyor. Daha fazla zaman kaybetmeden bölüme geçelim.

South Park’ın ChatGPT Bölümü

Okulun park kısmında oynayan bir grup kız arkadaşın yanına diğer bir arkadaşları olan Bebe’nin oyun alanına gelmesi ve erkek arkadaşı olan Clyde’dan aldığı şahane mesajları göstermesiyle bölüm başlar. Mesajları gören Wendy kendi ilişkisindeki iletişim eksikliğini fark eder ve bunu erkek arkadaşı Stan’a söyler. Stan bu konu hakkında yapabileceği bir şey bilmediğinden Clyde’a danışır. Clyde, Stan’e kız arkadaşına yazdığını mükemmel mesajlar için ChatGPT kullandığını söyler ve Stan’e de bunu tavsiye eder.

İlk başlarda bu duruma sıcak bakmayan Stan ilişkileri sona yaklaştığını anladığı anda ChatGPT’yi kullanmaya başlar. Kullanmasıyla beraber ilişkileri eskisinden iyi bir hal alır. ChatGPT’yi artık her alan da kullanmaya başlayan Stan verilen ödevler için de bu Yapay Zekayı kullanma kararı alır ama bunu kullanan tek kişi o değildir. Sınıftaki çoğu kişi bunu kullanıyor ve derslerinden geçiyordur, bir erkek tuvaletindeki toplantı sonrasında bu sırrın aralarında kalmasına karar verirler.

Bu sırada kameramız sınıfın öğretmeni Mr. Garrison’a kayar. O da bu gelen ödevler karşısında yorulmuş ve kolay bir çıkış aramaktadır. Böyle anlardan birinde eşi yanına gelip kendisine ChatGPT’yi gösterir. Mr. Garrison da bundan sonra ödevleri okurken ve geri dönüş yaparken de bu uygulamayı kullanacağını söyler.

South Park’ın ChatGPT Bölümü

Ne kadar arlarında sır olarak kalsa da diğer öğretmenler bir şekilde bu hilenin farkına varırlar, bu konuyu araştırması ve hile yapan kişileri bulması için dedektif tutarlar. Bu olayla beraber hem çocuklar hem de Mr. Garrison büyük bir korku yaşar. Fakat dedektifin Stan’in sevgilisi yakalayıp sorguya çekmesiyle her şey karışır. Stan bu durumdan nasıl çıkacağını bilemediğinden son bir kez daha ChatGPT’ye danışır.

“South Park’ta geçen, Stan adlı bir çocuğun kız arkadaşını Yapay Zeka kullanarak ona mesaj göndermeye ikna etmesi gereken bir hikaye yaz. Her şey yolunda gidiyor çünkü herkese bunun kendi hatası olmadığını söylüyor ve sonunda herkes ona katılıyor ve kız arkadaşı onu tamamen affediyor.” Temeli bu olan bir hikaye yazmasını ister. Bundan sonra hikaye tam olarak ChatGPT’nin yazdığı şekilde ve başka bir yapay zekanın seslendirmesiyle ilerler. En sonunda bölüm biter ve yazar kadrosunda Trey Parker ve ChatGPT’yi görürüz.

South Park’ın ChatGPT Bölümü

Sonuç

Diziyi üç kısma ayırdığımız da üçüncü kısmın tamamıyla ChatGPT tarafından yazıldığını fark ediyoruz. Bu kısımlar ne kadar hikaye bağlamıyla birbirini desteklese de yapay olduğu ve arkasının çoğunlukla boş olduğu anlaşılıyor fakat eski Yapay Zekalardan da ne kadar geliştiğini ise dizinin sürekli kullandığı şakalara başvurmasından fark ediyoruz. Bunun sebebi yukarda da bahsettiğim gibi interneti taraması ve çok iyi şekilde filtreleme yapıp bunu kullanması.

Dizi konu olarak bize ChatGPT’nin insanlara sunduğu kolaylıkları göstermek yerine bunun zararlarını gösteriyor ve eleştirel dilini yine kullanıyor. Dediğim gibi son dönemlerde özellikle okul ortamında ve ikili ilişkilerde oldukça fazla kullanılan bu Yapay Zeka gerçekçiliği hatta insanlığı öldürüyor desek yeridir. Bölüm içerisinde gördüğümüz çoğu sahne bunu gözümüze sokacak nitelikte. Stan’in kız arkadaşına yazı yazarken artık ekrana bile bakmaması yan yana geldiklerinde tek kelime bile edememesi buna çok bariz örnek. Bu ChatGPT’nin amacından uygunsuz kullanımı devam ettiği taktir de son derece yararlı olan bu Yapay Zeka kapatılacak gibi duruyor.

Hatta son dönemlerde bundan başka çıkan Yapay Zekalar ChatGPT’nin açıklarını kapatmak için kullanılıyor. Bu sayede çocuklar hatta bölümde de gösterildiği gibi öğretmenler iletişimden oldukça uzaklaşıyor ve hayatlarının her yerine hile sokmaya başlıyorlar. Bu durum ilk başlarda sanat camiasında konuşulsa da sorun neredeyse günlük yaşamımıza kadar girmiş gözüküyor.

Son olarak sizce burada suçlu bu tarz uygulamalarda mı yoksa onu böyle kullanan insanlarda mı? Suçu kim de aramalıyız? Bunun önüne nasıl geçileceği bilmiyorum ama yakın bir zaman da bir önlem alınmazsa Yapay Zeka hayatlarımızı ele geçirecek gibi duruyor.

South Park’ın ChatGPT Bölümü
Evet, izledim.