JUNG_E | YAPAY ZEKA. TEKNOKRATİK. DİSTOPİK. DİASPORA.

Konusu ve görsel çalışmaları neticesinde hiç de fena sayılmayan, hikayesi ile göz dolduran, bilim, teknokrasi ve diasporayı iliklerinize kadar hissedeceğiniz, Güney Kore yapımı bir bilim kurgu filmi JUNG_E. Hikayesi ile birlikte yapay zeka ve duygusallığı iç içe geçirmeyi hedefleyen senaryo ve oyuncular bunu başarmış gibi görünüyor.

Özetle JUNG_E Kadrosu

Başrollerini ise Kang Soo-yeon (Seohyun), Kim Hyun-joo (Jung_E), Ryu Kyung-Soo (Sang-Heon) oynamıştır.
Bu film Kang Soo-yeon‘un vefat etmeden önce ki son filmidir. Oyuncunun ölüm Tarihi 7 Mayıs 2022. Filmde başrol oyuncularını ise Türkçe dublaj için Seohyun’u Buket İrtem Görmüş, Jung_E ‘yi Ebru Saçar, Sang-hoon Kim’i Tuğbey Istanbulluoğlu seslendirmektedir.

Filme Dair

Güney Kore sinemasının büyük beklentiler içinde ürettiği bir bilim kurgu filmi Jung_E.
Oyuncu ve cast seçimleri mükemmele yakın. Senaryo ve hikaye sürükleyici ve sizi izlerken içine alıyor. Diğer uçan kaçan bilim kurgu filmleriyle karşılaştırırsak, senaryo çok daha inandırıcı ve gerçeğe yakın olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin; 22. yüzyılda Ay ve Dünya yörüngesi içerisinde koloni kurulması ve Mars’a veya başka bir gezegene gidilmesinden çok daha gerçekçi bir ihtimal. Özetle filmin olumlu öne çıkan özelliği için senaryo ya da hikaye diyebiliriz. Olumsuz olarak nitelendirebileceğimiz noktalar ise filmde aşırı derecede yapay zeka dayatması bulunmakta. Herkes yapay zeka, kanlı canlı insan yok. Ve devamlılık için filmin finalinde hikayeyi “Nasıl havada bırakabiliriz?” düşüncesi ile saçma ve abartı bulunabilecek sekanslar var. Bunun yanı sıra Türkçe dublaj hakkında ise özellikle Tuğbey İstanbulluoğlu‘nun Sang-hoon Kim performansı harikulade. Onu başrol konuşurken izlemeyeli çok olmuştu. Netflix, Jung_E ‘ den istediğini alır mı bilinmez ama bilim kurgu sevenler için izlemeye değer olduğu bir gerçek.

JUNG_E *Spoiler* Film Özeti

22. yüzyılda yaşanan iklim krizi, hep konuşulan kıyamet senaryolarının gerçekleşmesi neticesinde insanlık bir şekilde uzayda yaşamanın yolunu buldu. Dünya ve ay yörünge düzlemleri arasında sığınaklar inşa edildi. Ancak tüm bunlar olurken 8, 12 ve 13 numaralı sığınaklar bağımsızlıklarını ilan ederek kendilerini ADRIAN CUMHURİYETİ
olarak ilan ettiler. Dünya’ya ve diğer sığınaklara saldırmaya başladılar. Bu da beraberinde onlarca yıl süren savaşlara yol açtı.

İnsanlık neslin devamlılığını sağlamak ve savaş gücü adına varolmak ve ilerlemek adına beden olarak ölünmesi durumunda hafızalarını yapay zekaya dönüştürerek uzayda var olmanın yollarını aradı. Tam da bu noktada kanser olan kızı Seohyun için paralı askerlik yapan ve gezegenin idol savaşçılarından biri olan Jung_E’nin zekası ve hafızasının bir yapay zekaya entegre edilmesi insanlık ve gezegen için bulunmaz bir nimet olarak görülüyordu. Bu projenin de ekip liderliğini kızı Seohyun yönetmekteydi. Seohyun’un ise eski hastalığı nüksetmiş ve tedavisi sonuç vermeyeceği evreyi geçmiştir.

Hazırlanan zorlu simülasyonu geçmesi beklenen yapay zeka, tekrar tekrar denenmesine rağmen bunu başaramaz. Ancak bir simülasyon sırasında beyninin hiç kullanmadığı bir bölümünün aktive olduğu gözlemlenir. Seohyun hafızanın hala aktif olduğunu düşünerek annesi Jung_E ‘ye yaşanan süreç ile ilgili bir mesaj bırakır, kendisine dair hafızasında yer eden herşeyi siler. Zira Seohyun’un hastalığı tekrar etmiş, geri dönülmez bir hal almış. Bu sebep ile kendisini suçlu hisseden ve annesini özgür bırakmak isteyen Seohyun; bıraktığı mesaj neticesinde sanki başarısız bir simülasyon geçirmiş süsü verilerek son başarısız simülasyon sonrası annesi Jung_E’yi çıkarır ve kaçırır.

Fragman

Yapımın fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kore Filmleri | Hak Ettikleri Değeri Görüyorlar Mı?