Uyarlama Diziler ve Klişeleri | Yabancı Dizilerden Uyarlanmış Yerli Diziler

Hepimizin bir dönem izlediği Türk dizileri vardır. Bizim bir dönemimize eşlik etmiş bu dizilerin aslında uyarlama olduğunu öğrendiğimizde pek şaşırmıyoruz. Fakat orijinalini izledikten sonra büyük bir hayal kırıklığına uğruyoruz. Sizler için yabancılardan uyarlanan Türk dizilerini listeledim. İyi okumalar!

House MD / Hekimoğlu

House MD dizisi benim en sevdiğim dizilerden biridir. Hiç uyarlamasına bakmadan orijinalini izlemenizi öneririm. House tanıyabileceğimiz en huysuz, uyumsuz ve inatçı insandır. Bunun yanında da aslında duygularını belli edemeyen çok duygusal biridir. Huysuzluğunun yanında ağzı bozukluğu ile bilinen House bir dönem herkesin favori doktor dizisi olmuştur. Uyarlaması ne kadar eksik ve yetersiz olabilirse o kadar yanlış yapılmış. Türk dizileri bence House gibi bir karakteri kaldıramaz. Bunu da öğrenmiş olduk!

Uyarlama Diziler
HOUSE — “Top Secret” Episode 316 — Pictured: Hugh Laurie as Dr. Gregory House — (Photo by: Greg Gayne/NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images)

Desperate Housewives / Umutsuz Ev Kadınları

Desperate Housewives kısa süre önce bitirdiğim ve favori dizi listemde ilk 5’e giren dizi oldu. Ben bu tarz kendini tekrar eden bölümleri olan dizileri izlemekten keyif alıyorum. İlk bölümden tanıdığımız arkadaş grubu ve onun etrafında gerçekleşen esrarengiz olayları konu alan dizi çok keyifli. İzlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Umutsuz Ev Kadınları dizisini de ilk çıktığı dönem televizyonda izlemiştim. Bu kadar uzak ve eksik uyarlanan bir dizi daha önce izlemedim sanırım.

Gossip Girl / Küçük Sırlar

Uyarlamasını en beğendiğim dizi bu diyebilirim. Küçük Sırlar hepimizin bir dönemine eşlik etmiş güzel bir dizi. Uyarlaması yine çok eksik olsa da bu diziler arasında en sürükleyeni diyebilirim.

Grey’s Anatomy / Doktorlar

Entrikanın kucağına elleri ile atılmış bu dizimiz herkesin yine bir dönem izleyip bırakamadığı bir yapımdır. Türkler olarak entrikaya ve drama olan açlığımızı sonlandıran bu dizi ne kadar yine çok eksik uyarlansa da iyisi ve kötüsü ile izlenebilecek bir yapım.

Boys Over Flowers / Güneşi Beklerken

İki diziyi de izledim ve Güneşi Beklerken dizisini daha çok beğendim. Gerilim ve gizemli yönü daha güçlü olan Güneşi Beklerken bu listenin kazananı olabilir. Ayrıca Güneşi Beklerken Türk dizileri içindeki en sevdiğim dizi. Oyuncu kadrosu da klasikleşmiş bir dizidir.

Big Little Lies / Ufak Tefek Cinayetler

Big Little Lies benim için özel bir dizi. Uyarlaması konusunda söylenecek çok şey olsa da sanırım Ufak Tefek Cinayetler asla orijinalinin hikaye olarak yanından geçemeyecek. Olayların ana noktası aynı olsa da Türk dizilerin klişeliğinin iyi bir örneği.

Avlu / Prisoner / Wentworth

Avlu dizisini bu listeden ayrı koyabiliriz. Uyarlamasından öte tek başına da çok başarılı bir dizi olan Avlu bence Türk televizyonlarında çıkan en başarılı dizilerden biri.

Avlu Uyarlama, Prisoner

Bahsettiğim dizilerin birini veya birden fazlasını izlemişizdir. Keşke daha iyi uyarlansaydı dediğimiz bu dizilerin en azından bazıları bizi üzmeden yayın hayatına son verdi. Benim favori dizilerimin de uyarlanması beni ayrı üzse de belki de entrika ihtiyacımızı böyle karşılamamız iyi oluyordur. Big Little Lies gibi ödüller almış dizilerin uyarlamaları yapılırken daha iyi gözlemlememiz ve ekranlara koymamız gerektiğini düşünsem de bir noktada bunlara da ihtiyacımız var. Özellikle House MD gibi baskın karakterlerin bulunduğu dizileri uyarlarken iyi bir karakter gözlemlememiz gerekiyor. Birebir aynı olsa beğenmeyiz hatta Türk entrikalarını görmememiz bizi üzer ama yine de daha iyi uyarlamaların yapılması gerekiyor.

Son Yorum

Sizin içlerinden uyarlamasını daha çok sevdiğiniz diziler de vardır. Umarız Türk dizileri daha başarılı bir noktaya gelir. Biraz da bu durum belki Netflix gibi platformlara verilen daha etkili dizilerden kaynaklı olabilir. Sadece bu listeye koyduğum değil bir sürü uyarlama dizimiz var. Öğretmen, Kuzey ve Güney gibi dizilerimiz de uyarlamadır. Neyse yine de bir kesimimiz bu dizileri severek takip ediyor. İzlemediyseniz Desperate Housewives, House MD ve Big Little Lies dizilerini izlemenizi öneririm. Uzun ve birbirini tekrar eden dizileri sevdiğimiz söylemiştim bu yüzden özellikle House ve Desperate dizilerini benimki gibi bir dizi zevkiniz varsa izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Umarım ki daha başarılı uyarlamalar da izleyebileceğiz. Şimdiden herkese iyi seyirler!

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!