TALES OF THE JEDI: Dizi İnceleme | Ahsoka ve Dooku Hikayeleri

Star Wars Evreni kronolojik sıraya Tales of the Jedi‘yı da ekleyerek bizi yepyeni hikayelerle buluşturuyor. Clone Wars, Rebels, Bad Batch gibi animasyon dizilerin mimarı Dave Filoni‘nin yeni animasyon dizisi Tales of the Jedi, Star Wars severler için oldukça güzel bir dizi. 6 kısa hikayeden oluşan dizimiz Ahsoka Tano ve Kont Dooku odaklı bölümlerle bizleri buluşturuyor. Bu hikayeler canon ve legends arasındaki ayrımı bir kez daha hatırlatsa da kişisel görüşüme göre her bölümü gerçekten zevkliydi. O halde vakit kaybetmeden dizi bölümlerini sırasıyla incelemeye başlayalım.

Tales of the Jedi

1. BÖLÜM: YAŞAM VE ÖLÜM | TALES OF THE JEDI

Ahsoka Tano’nun bebekliğiyle buluşturan hikayemiz bizi Ahsoka’nın ailesiyle yakından tanıştırıyor. Köyün yaşlı bilgesi, avlanan kadınlar, erkek ve kadınlar arasındaki eşit iş bölümleri bize bu toplumun ataerkil bir toplum olmadığını gösteriyor. Ahsoka’nın Jedi kimliğinin keşfedilmesinin destansı bir kahramanların bebeklik hikayelerine de oldukça benziyor. Özellikle Türk destanlarında vahşi hayvanları yenerek liderlik alametleri gösteren kahramanların hikayeleri oldukça fazladır.

Ahsoka Tano’nun Dave Filoni’nin bakış açısına göre bu evrenin en bilge kahramanlarından birisi olması da onun başlangıcına yakışan cinsten. Elbette her Jedi bebekken veya çocukken benzer deneyimler yaşamıştır. Ancak Ahsoka Tano’nun çok fazla işlenmesi bir sürü seyirci için sıkıcı bir durum olmakta. Bana göre ise daha fazla Ahsoka içeriği bence hiç sorun değil. En azından Rey gibi özensiz yazılmış karakteri gözümüze sokmuyorlar. Bölüm hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok aslında.

Ahsoka

2. BÖLÜM: ADALET | TALES OF THE JEDI

Bu bölüm yozlaşmış bir senatörün oğlunun kaçırılması üzerine Dooku ve genç padawanı Qui-Gon’un bir göreve gönderilmesini izliyoruz. Kont Dooku’nun neden karanlık tarafa geçtiğinin ilk kıvılcımlarını anlatan hikaye, görmek istediğim Star Wars hikayelerinden birisi. Clone Wars ve Rebels gibi dizilerde de aksiyon bölümlerinden çok karakterlerin ahlaki ikilem yaşadıkları bölümleri daha çok seviyordum. O yüzden bu bölümü oldukça sevdim. Yozlaşmış senatorün göz göre göre o topluma zulüm etmesi üzerine çıldıran Dooku’nun padawanı Qui-Gon sayesinde karanlıktan geçici bir süreliğine kurtulmasını görüyoruz. Elbette Qui-Gon müdahale etmese işler daha da çirkinleşecekti. Fakat bu Dooku’nun kalbine sonrasında peşini bırakamayacağı karanlığın yerleşmesine ilk fırsatı sunuyor.

TALES OF THE JEDI
Dooku ve Qui-Gon

3. BÖLÜM: SEÇİMLER | TALES OF THE JEDI

Bu bölümde de Dooku’nun hikayesi kaldığı yerden devam ediyor. Bu sefer Windu’yla beraber çıktığı bir görevde onları izliyoruz. Yozlaşmış Cumhuriyet ve emri altındaki Jedi’ların bu duruma seslerinin yükselmemesini vurgulayan bir bölümle daha karşı karşıya kalıyoruz. Bir Jedi’ın öldürülmesi üzerine suçluları bulmak için göreve çıkan bu ikili bizi bir önceki bölümde olduğu gibi Dooku haklı mıydı sorusunu sorduruyor. Dooku’nun Jedi’yı öldüren adama “Prensiplerin doğru ancak yöntemlerin yanlış” demesi gerçekten de ironik oluyor. Mace Windu’nun konseye katılması ama Dooku’nun alınmaması üzerine Dooku güvenini çok fazla kaybediyor. Bu arada Windu’nun en tehlikeli Sithlerden olan Darth Vader ve Kont Dooku’nun oluşmasında az veya çok rol oynaması da ilginç bir durum bana kalırsa.

Dooku ve Windu

4. BÖLÜM: SİTH LORDU | TALES OF THE JEDI

Bu bölüm Phantom Menace dönemi olaylarının içinde geçiyor. Dooku’nun Darth Sidious’la çoktan işbirliği yaptığı bir dönemin içindeyiz. Ancak Dooku’nun karanlığa geçme kararı çok sevdiği Padawan’ı Qui-Gon’un öldürülmesi üzerine oluyor desek bence pek yanlış olmaz. Bu bölümde Qui-Gon’u yaşıyor haliyle ilk defa animasyon şeklinde görüyoruz. Ayrıca Phantom Menace filminde saniyelik gözüken Yaddle karakterini görmek de beni oldukça mutlu ediyor.

Legends ve Canon ayrımındaki en temel farklardan birinin de burada olduğunu görüyoruz. Çünkü Yaddle sistemin yozlaşmışlığı üzerine konseyden ayrılıp uzun yıllar sonra İmparatorlukla savaşırken ölmüştür. Ancak burada Dooku tarafından öldürülmesi Legends severleri kızdıracak bir durum oluyor. Dooku’ya gelecek olursak aydınlık tarafla olan son kırıntısının da Yaddle’ı öldürmesiyle tamamen kayboluyor.

Yaddle

5. BÖLÜM: PRATİK MÜKEMMELEŞTİRİR | TALES OF THE JEDI

Bu bölüm de bence üzerine çok fazla konuşulacak bir bölüm değil. Jedi eğitim yöntemlerinin beğenmeyen Anakin’in padawanı Ahsoka’ya daha ciddi bir eğitim vermesini izliyoruz. Bölümün sonunun Clone Wars’ın finaline bağlanması bölüm için gerçekten güzel bir kapanış olmuştu. Ayrıca Ahsoka’nın bir Mary Sue karakteri olmaktan ziyade çok uzun eğitimler sonucu onlarca kişiyle tek başına dövüşecek hale gelmesini anlatması açısından da güzel bir bölümdü. Pratik yapmak gerçekten de mükemmelleştiriyor. Bu durumu eleştiren hayranlara bir cevap vermek için hazırlanmış bir bölüm olduğunu düşünüyorum.

6. BÖLÜM: AZİM | TALES OF THE JEDI

Order 66’den kısa bir süre sonra olan bir döneme geçiyoruz. Padme’nin cenazesine katılan Ahsoka’nın daha sonra saklanacak yer araması gibi olayları izliyoruz. Gittiği gezegende ise İmparatorluk sisteminden memnun olan bir adamın savunmasını dinliyoruz. Ahsoka’nın Jedi olduğu ortaya çıkınca hayatını kurtardığı adam tarafından İmparatorluk Inquisitorlarına ispiyonlanıyor. Elbette bu kişi yaptığı ispiyondan dolayı çok fazla pişman olacağı aşikar. Çünkü Sixth Brother bütün gezgeni yakıp yıkıyor. Ahsoka buna son vermesi için karşısına çıkınca da onunla bir düello yapıyorlar ve Inquisitor’ı öldürüyor. Ardından Bail Organa’yla konuşan Ahsoka direnişin ilk sinyallerini de veriyor. Bölümde İmparatorluk destekçisi bir karakteri görmek az rastlanan bir durum olduğu için hoşuma gitti. Ayrıca Ahsoka’nın kahramanlığını bir kez daha görmek çok zevkliydi.

SON NOTLAR | TALES OF THE JEDI

Tales Of The Jedi güzel bir antoloji dizisi olarak Star Wars tarihinde yer etti bana göre. Legends ve Canon arasındaki farkların iyice belirginleştiği bu dizide kimilerine göre Ahsoka’nın çok fazla kullanılması gereksiz. Ancak bana göre bir sorun yok. Dizide olumsuz eleştiri yapacağım tek şey belki Palpatine ve Dooku arasındaki ilişkinin nasıl gerçekleştiği hakkında olabilir. Onun dışında pek bir olumsuz eleştiri aklıma gelmiyor. Ayrıca animasyon dizisi arasında en kaliteli gözükeni de bu dizi bence. Daha sonraki Star Wars yapımlarını merakla bekliyorum.

Yapım hakkında konuştuğumuz video podcast’i de aşağıdan izleyebilirsiniz. Abone olmayı unutmayın 🙂

25 yaşında hayal sever bir gencim.