Star Wars Dizileri 1 görsel

Gelecek STAR WARS Dizileri Üzerine Beklentiler: Boba Fett, Ahsoka, Obi-Wan Kenobi

Disney işin içine dahil olduğundan beri Star Wars evreninin film ve dizi hikayeleri artmaya devam ediyor. Sequel serisi, birkaç animasyon dizisi, Han Solo ile Rogue One filmleri ve son yılların en ilgi gören dizilerinden olan Mandalorian dizisi gibi yapımlarla Star Wars biz hayranların hayatında sürekli olarak yer etmiş durumda. Elbette bu yapımların iyisi olduğu gibi kötüsü de oluyor. Bana göre ‘sequel’ serisi bu evrenin kötü işlerindendi. Hatta bence en kötü işlerinden bile olabilir. Han Solo ve Rogue One filmleri de bana göre ortalama derecede Star Wars filmleriydi. Ancak Star Wars dizileri olan Clone Wars, Mandalorian ve Bad Batch gibi yapımlar ise Star Wars ruhuna sadık olan iyi işlerden bazıları olarak değerlendirilebilir. Star Wars: Visions da farklı bir Star Wars işi olduğundan ilginçti. Bu durum bize gösteriyor ki Star Wars filmleri pek umut vaat etmezken dizi dünyası tam tersine bir yolda gidiyor. O halde yeni çıkacak ve benim en fazla beklediğim Star Wars dizilerinden biraz bahsedelim.

Star Wars Dizileri

The Book of Boba Fett – Star Wars Dizileri

Boba Fett karakteri Star Wars filmlerinde gizemli ve karizmatik ama karakter derinliği fazla işlenmemiş bir karakterdi. Mandalorian dizisinin 2. sezonunda karakter derinliğini biraz daha anlasak bile bana göre o da yeterli değildi. Dizinin yapımcıları Dave Filoni ve John Favreau‘da bu önemli karakterin daha iyi işlenmesi gerektiğini bildikleri için onun ayrı bir dizisi olması gerektiğini düşünmüşler. Çok da iyi yapmışlar. Fragmandan anlayacağımız üzere Jabba‘nın tahtını alan Boba Fett, Tatooine‘de kendi iktidarını meşrulaştırmaya çalışıyor. Bu diziden en büyük beklentim siyasi entrikalar, kabile ve çete savaşlarını Star Wars evrenine iyi uyarlanmış biçimde izlemek. Ayrıca o gezegendeki çeşitli türleri ve ırkları da daha yakından istiyorum. Bu gezegen hem Anakin‘in hem de Luke‘un çocukluğunun geçtiği gezegen olması yüzünden benim en çok ilgimi çeken gezegen. Hikayelerini merak ettiğim bu çöl gezegeninde Boba Fett ve tabiri caizse onun raconları da eklenince işler iyice ilginçleşiyor.

Star Wars Dizileri 1 görsel Boba fett
Boba Fett

Ahsoka – Star Wars Dizileri

Ahsoka Tano karakteri Clone Wars animasyon filmiyle daha sonra da aynı isimli animasyon dizisiyle Star Wars evrenine girmiş bir karakterdir. Anakin’in öğrencisi olarak yetişen Ahsoka’nın hikayesi en geniş biçiminde bu dizide işlenmişti. Ardından Star Wars: Rebels animasyon dizisinde de gözükmesinin yanı sıra bir zamanlar ustası olan Anakin’in Darth Vader‘a dönüşmüş haliyle bir düello yapmıştı. Mandalorian dizisinde de hikayede kilit bir biçimde gördüğümüz Ahsoka da kendi dizisine kavuşan karakterlerden biri. Bu diziyi önemli yapan şeylerden biri de Hayden Christensen‘ı Anakin rolüyle yeniden izleyecek olmamız. Anakin’i flashback olarak mı yoksa Ghost Force olarak mı görürüz bilmiyorum. Ancak ikisi arasındaki öğrenci-öğretmen duygusal ilişkisini bir daha izlemek benim için harika olacak. Diziden en büyük beklentim Ahsoka Tano’nun karakterinin iyi bir şekilde işlenmesi.

Star Wars Dizileri ahsoka
Ahsoka Tano

Obi-Wan Kenobi

Kesinlikle en çok beklediğim dizi olan Obi-Wan Kenobi dizisinde Ewan McGregor‘u yeniden Obi-Wan Kenobi olarak izleyeceğiz. Revenge of the Sith ve A New Hope arasında geçecek olan dizide Ahsoka dizisinde de izleyeceğimiz Hayden Christensen’ı bu dizide Darth Vader görünüşüyle izleyeceğiz. Anlaşılan Obi-Wan ve Anakin sayesinde güzel bir nostalji yaşayacağız. Ancak bu nostaljiyi güzel bir hikayeyle işlemeleri gerekiyor. Aksi taktirde çok büyük bir hayal kırıklığı olur. Bu dizideki beklentilerimden biri de Obi-Wan’ın çocukluk geçmişine ve ailesi gibi unsurların detaylı olarak işlenmesi. Ayrıca çocuk Luke ve Leia‘yı, Palpatine‘i ve Yoda‘yı da görür müyüz bilmiyorum. Ancak cameo olarak görürsek bile harika olur. Elbette bunlar fan service olarak değil hikayede işlevli bir biçimde kullanılmalı. Ayrıca Darth Vader ve Obi-Wan Kenobi’nin A New Hope filmine kadar karşılaşmadıklarını da biliyoruz. Bu dizide ikisi arasında nasıl bir ilişki olacak çok merak ediyorum. Büyük ihtimal Darth Vader onu yakalamaya çalışırken hakkında konuştuğu birtakım sahneler izleyeceğiz. Veya burada da flashback sahneler görebiliriz. Belki de onun bu durumundan kendini suçlayan Kenobi ara sıra onun hayaliyle konuşur.

Star Wars Dizileri obi wan
Obi-Wan Kenobi

Diğer Diziler ve Son Notlar

Diğer diziler hakkında detaylı bilgiler henüz gelmediği için onlar hakkında fazla bir şey diyemiyorum. Ama genel olarak diyebileceğim Star Wars ruhuna sadık olacak iyi diziler olması beklentilerim dahilinde. İçlerinde mutlaka bir kaç tane kötü olacaktır. Ama bu yazıda değindiğim üç yeni dizi umarım Star Wars’ın en iyi dizilerinden olacaklar. Özellikle Dave Filoni ve Jon Favreau işin içinde olduğu sürece Star Wars evreninde harika işler görmeye devam edeceğiz. Obi Wan Kenobi dizisinde sanırım ikisi bulunmuyor. Ancak anlatacağı hikayeyle iyi bir dizi olacağını düşünüyorum. Umarım haklı çıkarım.

25 yaşında hayal sever bir gencim.