OBI-WAN KENOBI | Güzel Nostalji ve Kullanılamamış Potansiyeller

Star Wars: Obi-Wan Kenobi olarak sunulan Obi-Wan Kenobi, 27 Mayıs 2022’de Disney+’da gösterime girdi ve 22 Haziran 2022’de sona erdi. Dizide Ewan McGregor, Obi-Wan Kenobi rolünü ve Hayden Christensen, Darth Vader rolünü yeniden canlandırıyor. Star Wars : Bölüm III Sith’in İntikamı’ndan on yıl sonra geçen bu hikaye seyirciye büyük bir nostalji hissi yaşatıyor. Peki dizinin hikayeyi anlatma başarısı nostalji kadar başarılı mı?

Obi-Wan Kenobi

Başlamadan Önce | Obi-Wan Kenobi

İncelemeye başlamadan önce Obi-Wan ve Darth Vader karakterlerinin benim için öneminin büyük olduğundan bahsetmem gerekiyor. O yüzden bu dizinin çıkmasını uzun zamandır bekliyordum. Özellikle Darth Vader’ın hikayesi bütün kötü karakterler arasında benim en etkili bulduğum hikayelerden biridir. Bu yüzden onun için bir yazı da yazmıştım. O yüzden bu dizide ne kadar sevmediğim şeyler olsa da her bölümünü heyecanla beklediğimin altını çizmem gerekiyor.

Obi-Wan Kenobi

Dizinin İyi Tarafları | Obi-Wan Kenobi

Önce buradan başlamak istedim çünkü pek uzun sürmeyecek. Obi-Wan iyi başlayan ama yeteri kadar iyi olmayan bir dizi oldu. İyi başlamasında Obi-Wan‘ın yıllar sonrasındaki çaresizlik hissini oldukça güzel aktarmalarında büyük payı var. Bunun için en büyük katkının da Ewan McGregor’a ait olduğunu düşünüyorum. Ayrıca küçük Leia karakteri de diziye oldukça renk katan unsurlardan biriydi. Darth Vader’ı da bir kez daha görmek oldukça harikaydı. Dizinin ne olursa olsun orjinal üçlemedeki olaylara biraz daha anlam kattığını düşünüyorum.

Özellikle Darth Vader ve Obi-Wan arasındaki dostluk ve düşmanlık ilişkisinin daha detaylandırıldığını düşünüyorum. Bunu en iyi yansıtan bölümde 5.bölümdeki Anakin ve Obi-Wan arasındaki flashbacklerle günümüze bağlanan hikaye anlatımıydı. Reva karakterinin kusurlarına birazdan bahsedecek olsam da Order 66’den hayatta kalan ve Darth Vader’dan intikam almak isteyen hikayesi de fena değildi. Ayrıca Rebels’lerde diziye fena tat katmadılar. Şimdi gelelim kötü yanlarına.

Obi-Wan Kenobi

Dizinin Kötü Tarafları | Obi-Wan Kenobi

Bu dizi her şeyden önce ne anlatmak istiyor bunu hiç anlamadım. Prequeller ve Orjinal üçleme arasındaki bir yan hikaye ve nostalji duygusundan öteye geçemeyen bir dizi izliyoruz. Evet bu dizinin Star Wars sevenlerin izlemesi gerekiyor ama Star Wars’dan bağımsız bir hikaye olarak düşünürsek oldukça zayıf bir hikaye oluyor. Bununla beraber ara hikaye olarak da Darth Vader ve Obi-Wan’ın daha önce de karşılaşmış olmaları bilgisinden öte bize hiçbir şey katmıyor. Ayrıca o ikisi arasındaki hikaye bu dizide çok daha iyi işlenebilirdi.

Darth Vader ve Obi-Wan’ın yıllar sonraki ilk karşılaşmalarında ben çok az etkilendim. O sahnenin çekimi de oldukça tuhaftı. Ayrıca Vader’ın o sahnedeki davranışı da oldukça saçma gözüküyordu. Koskoca Darth Vader Obi-Wan’ın kaçmasına önünde alevler bile olsa izin vermezdi diye düşündürten bir sahneydi. Elbette Obi-Wan onun zayıf noktası ve onun karşısında saçma davranması doğal. Fakat bunun iyi bir şekilde anlatılması gerekiyordu.

Darth Vader (Hayden Christensen) in Lucasfilm’s OBI-WAN KENOBI, exclusively on Disney+. © 2022 Lucasfilm Ltd. & ™. All Rights Reserved.

Reva karakterine gelirsek dizinin en kötü işlenen karakterlerinden biriydi. Oysa karakterin motivasyonu güzel yazılmıştı ve ondan çok iyi şeyler çıkabilirdi. Ben onun ilk sahnelerinde karakteri fazla kötü bulmamıştım. Sonrasında ondan daha büyük bir etki alacağımı da düşünüyordum. Fakat ne yazık ki öyle olmadı. Reva karakteri anlamsız kararlar alan ve hikayeden çıkarılsa Obi-Wan hikayesinin bir şey kayıp etmeyeceği bir karakter olarak diziyi tamamladı. Gerçekten de bu karakterin hikayesini farklı farklı engizisizyonculara dağıtılsa dizi daha güzel bile olabilirdi.

Ayrıca finalde Luke’u öldürmek isteme motivasyonu da oldukça yetersizdi. Bir kere Bail Organa’nın mesajında Luke’un Vader’ın oğlu olduğu mesajını nereden anladın? Sonrasında ben onun gibi değilim bu yüzden onu öldüremedim açıklaması da yetersizdi. Çünkü bir sürü çocuğun ölümüne sessiz kalarken de bunu düşünmüyor muydun? Kısacası Reva karakteri iyi işlenebilecek olan ama kötü işlenen bir karakter olarak dizide var oldu.

Reva | Obi-Wan Kenobi

Dizinin sonlarında da Darth Vader’ın Darth Sidious’un huzuruna çıktığı sahnede daha iyi işlenebilirdi. İkisi arasında çok daha iyi repliklerin yazılabilirdi ve Darth Vader’ın İmparator’un huzurunda diz çökerek durması da ikisi arasındaki hiyerarşiyi gösteren daha iyi bir sahne olurdu. Ayrıca Qui-Gon’un sadece sesinin olmalıydı diyenler var. Böyle olmasını şahsen istemezdim. Sonuçta Clone Wars’tan bu yana yıllar geçti ve karakter görüntü olarak ortaya çıkma becerisini geliştirmiş olabilir. Ama çıktığı sahnede beni pek etkileyemedi. Onun yerine Obi-Wan’ın Darth Vader’la dövüşü sırasında ortaya çıksa ve Vader’ın hayatta kalmasının gerektiğini çünkü seçilmiş kişi efsanesinin devam ettiğini söylese bence çok daha etkileyici olurdu.

Qui-Gon | Obi-Wan Kenobi
Darth Sidious | Obi-Wan Kenobi

Son Notlar | Obi-Wan Kenobi

Sonuç olarak Obi-Wan Kenobi dizisi kullanılmamış bir potansiyel olarak akıllara kazındı diye düşünüyorum. Elbette buna rağmen dizide sevdiğim şeyler de oldu. Dizi boyunca Darth Vader ve Obi-Wan’ın karşılaşmasının hikaye akışını bozacağını düşünenler olsa da o karşılaşmalarında en son ne zaman karşılaştıklarına dair bir bilgi alamıyorduk. Ayrıca buradaki son karşılaşmalarında Obi-Wan’ın ona Darth diye seslenmesi de o karşılaşmalarındaki diyaloglarını daha anlamlı kıldı. Ama bütün bunlar dizide daha iyi yapılabilecek bir sürü şeyin yapılmadığının gerçeğini kapatmıyor maalesef.

25 yaşında hayal sever bir gencim.