Yüksek Puanlara Sahip ve Ufkunuzu Genişletecek 8 Film

Bu listemizin konusu oldukça bilindik ve film puanlama ve inceleme siteleri tarafından yüksek puanlar almış ayrıca ufkunuzu genişletecek 8 film.

1) Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esareti yıllar süren Andy Dufresne ve Red isimli iki mahkumun, zindanda kurmuş oldukları kendi dünyalarını anlatan bu film 1995 yılında (aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere) tam olarak 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. Bu filmi izledikten sonra hayata bakış açınız bile değişecek, neden daha önce izlemedim diyeceksiniz.

Film Türü : Dram

IMDB 9.3/10

2) Baba (The Godfather)

Baba (The Godfather) filmi İtalyan asıllı Amerikalı yazar Mario Puzo‘nun The Godfather adlı kitabından uyarlanmıştır, küçük detaylardan olaylara kadar neredeyse tamamı gerçek hayattan uyarlama olan bir film.

IMDB 9.2/10

Tür: Suç,Dram,Polisiye

3) 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

New York’taki bir cinayet davasında 12 jüri, suçlunun hayatını değiştirecek bir karar almaktadırlar ve içlerindeki şüpheci ve sorgulayıcı tek bir üye onları acele bir karara varmadan önce kanıtları daha dikkatli değerlendirmeye zorlar ve film sorgulayıcı yaklaşmanın, insan vicdanının ne kadar çok şeyi değiştireceği gerçeğini izleyiciye yansıtır.

IMDB 9.0/10

Tür: Suç, Dram

4) Yeşil Yol (The Green Mile)

Death Row‘daki gardiyanların hayatları, suçlulardan biri olan çocuk cinayeti ve tecavüzle suçlanan, ancak gizli bir yeteneği olan bir siyahi tarafından etkilenir. Film bunu konu alır.

IMDB 8.6/10

Tür: Suç, Dram, Fantezi

5) Hayat Güzeldir (La vita è bella)

İkinci Dünya Savaşı’nın insanlar üzerindeki yıkıcı etkilerini gösteren bu film, Yahudi olmaları sebebiyle toplama kampına götürülen bir aileyi ve canları için verdikleri savaşı konu alır.

IMDB 8.6/10

Tür: Komedi, Dram, Romantik

6) Yıldızlararası (Interstellar)

Interstellar – Ufkunuzu Genişletecek Filmler Arasında Yer alıyor

2014 yapımı olan ve başrollerinde Anne Hathaway‘in de yer aldığı bu film, bir takım astronotun insanların yaşayabileceği bir gezegen arayışını konu almaktadır. Bilim kurgu tarihinin en başarılı ve en çok beğenilen filmleri arasında yer almaktadır ve izledikten sonra ufkunuzu genişletecek filmler arasında ilk sıralardadır. Detaylı incelemesini sitemizde bulabilirsiniz.

IMDB 8.6/10

Tür: Bilim kurgu, Macera, Dram

7) Yedi (Se7en)

Başrolünde Brad Pitt‘in rol aldığı bu film, biri kıdemli biri çaylak iki dedektif, yedi ölümcül günahı işaret olarak kullanan bir seri katili avlamaya çalışırlar. Filmde bu yolda yaşadıkları anlatılır.

IMDB 8.6/10

Tür: Suç, Dram, Gizem

8) Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan’ı Kurtarmak, İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan çok başarılı epik bir savaş filmidir. En gerçekçi savaş sahnelerine sahip olmasıyla tanınır. İzleyicileri bir savaş belgeseli izliyormuş gibi hissettiren kaliteli bir yapım.

IMDB 8.6/10

Tür: Dram, Savaş

Sinema, anime, müzik