DARTH VADER | Filmlerdeki Kötü Karakterlerin Motivasyonları #1

Sitemizde filmlerdeki kötü karakterlerin motivasyonlarını ve felsefelerini anlatan yeni bir seriye başlıyoruz. Ünlü bir söze göre, Bir filmdeki kötü adam ne kadar iyiyse film o kadar iyidir.” Yani bir filmi en iyi yapan şeylerden biri kötü karakterin ne kadar iyi işlendiğidir. Elbette kötü karakterin motivasyonunu anlamak onun tarafını tutmak anlamına gelmek demek değildir. Geçmişinde kötü olaylar yaşamış bir karakter bu yüzden masumlara zarar veren birine dönüşmüşse onun tarafını tutmak hem etik değildir hem de sağlıklı bir durum değildir bana göre. Ancak kötü karakterin karakter gelişimi filmdeki senaryonun ne kadar iyi işlendiğini de ortaya çıkarır. Sonuçta iyi karakter ve kötü karakter ying ve yang gibi filmde birbirini tamamlayan unsurlardır. Kötü karakterin iyi yazılmış olması iyi karakterin onunla mücadelesini de anlamlı kılar. Ve herkesin tamamen siyah ve tamamen beyaz olmadığını anlarız.

Serimizin ilk kötü karakteri Darth Vader!

Her ne kadar karanlık tarafa geçse de Darth Vader da tamamen siyah olan bir karakter değildir. Bir tarafta adaletsiz, acımasız ve Sith İmparatorluğu’nun kölesi Darth Vader, bir tarafta da seçilmiş kişi ve içindeki Jedi’ya engel olamayan Anakin bu karakterin içerisinde savaş verir. Darth Vader kişiliği zalim ve korkulacak bir karakterdir. Ancak karakter o kadar iyi yazılmıştır ki içindeki diğer kişiliği seyirciyi onu anlamaya yönlendirir. Elbette ses tonu ve görünüşüyle de karakterin karizmatik bir duruşu da vardır. Bu yüzden Star Wars‘ın bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden biri de kesinlikle Darth Vader’dır. O halde vakit kaybetmeden ondan biraz daha detaylı bahsedelim.

İnsanlığın en eski ve en güçlü duygusu korkudur. En eski ve en güçlü korku ise bilinmeyenin korkusudur.

H.P. Lovecraft

Korkunun çocuğu Anakin!

‘İnsanlığın en eski ve en güçlü duygusu korkudur. En eski ve en güçlü korku ise bilinmeyenin korkusudur.” demişti H.P.Lovecraft. Bir çocuk düşünün annesiyle birlikte köle olarak yaşamış. Ardından annesinin ölüme terk edildiğini bilmesine rağmen ondan uzaklaşmak zorunda kalmış. Sevdiklerini bir daha kaybetmek istemeyen bu çocuk büyürken içindeki korku da onunla beraber büyümüş. Bir gün annesinin vahşi yaratıklar tarafından öldürüldüğüne şahit olunca saldırganlığını daha da keşfetmiş ve daha da korkmuş. Bunu bastırmaya çalışsa bile ölüm ve sevdiklerini kaybetme korkusu içindeki karanlığı da adım adım beslemiş. Böylece karanlık onu ele geçirdiğinde esas korkusu gerçeğe dönüşmüş. Ustası onun karşısına dikildiğinde ve sevdiği kadın öldüğünde ise geriye sadece onu bizzat kontrol eden karanlığıyla baş başa kalmış.

İşte Anakin‘in Darth Vader’a dönüşümündeki kısa hikaye böyle. Darth Vader’ın hikayesi belki de yeryüzünün en eski hikayelerinden biridir. Korku içindeki çaresiz kişilerin hayatla başa çıkabilmek için kullandıkları hırs ve kibir duygusu onları kendisine esir eder. Aşağılık komplekslerini yenmek için güç peşinde koşan insanlar bu davranışlarıyla elindekilerini de kaybederler. Bu yüzden geriye Darth Vader gibi güçlü görünen ama içinde yaşamaya devam eden korkmuş zavallı bir çocuk kalır. Çünkü Yoda‘nın da dediği gibi Korku öfkeye, öfke nefrete, nefret acıya yol açar.”

Anakin’in Baba Arayışı

İsa Mesih metaforuyla süslenerek babasız bir şekilde doğan Anakin’in baba figürü görmemiş olması da onun kişiliğini etkilemiştir. Bu yüzden sonraki yıllarda tanıştığı kişileri kendine birer baba figürü olarak görür. Bunlardan birincisi Qui-Gon Jinn‘dir. Ancak o da kısa süre içerisinde ölür. Obi-Wan Kenobi ustasının emaneti bu çocukla ilgilenmeyi kendine vazife görür. Bu yüzden ikisi arasında da bazen abi-kardeş bazen de baba-oğul ilişkisi gibi bir ilişki gelişir. Ancak onlar her şeyden önce Usta ve Padawan’dır. Bu yüzden Anakin, Kenobi’yle her ne kadar yakın olsa da karşısında önüne engel koyabilecek bir otorite figürü vardır. Çocukluğundan beri aldığı eğitimi izleyen Palpatine ise Anakin’e gittikçe yaklaşır. Böylece Anakin’in baba figürü eksikliği bu sefer Palpatine’le kapatılır.

İçindeki Karanlığı Fark Eden Şeytan: Palpatine

Anakin’in iblisi olan Palpatine’den biraz bahsetmek gerekiyor. Çünkü sonraki yıllarda onun emirlerini yerine getirecek olan Darth Vader ve davranışlarını anlamak için ona da değinmek gerekir. Palpatine’in Sith dünyasındaki adı Darth Sidious olarak bilinir. Onun en büyük gücü siyasi manipülasyonlar yapmaktır desek yanlış olmaz. Siyaset felsefesinde amaca giden her yol mübahtır görüşünün en radikal halinin temsilcisi de diyebiliriz. Böylece gerçek tarihte Adolf Hitler’in önce Şansölye olup sonra da kendini Führer ilan etmesi gibi o da Şansölye olup ardından kendini İmparator ilan etmiştir. Kendini güçlü bir vatansever olarak gösteren Palpatine kişiliği, Ticaret Federasyonu’nu kendi kontrolü altına aldığında onların Naboo Kraliyet Hanesi ile çatışmasına neden olmuştur. Klon savaşları sonrasında Şansölye Palpatine’e hem hükümet hem de askeriyeyi kontrol gücü verilmiştir. Klon askerlerine 66. Emri verdikten sonra Jedi Generallerine büyük bir katliam başlatır.

Bütün bu olaylar olurken onun en büyük yardımcısı ise Usta olamadığı için hırsından kavrulan ve ölüm korkusu onu her gün yiyip bitiren Anakin’dir. Palpatine, Anakin’in bu zayıf yönünün farkındadır. Böylece onun ölüm korkusunu kullanarak kendisine ölümsüzlüğü vadeder. İblis’in bir ademi kandırması gibi Anakin’i sadece kendi tarafına çekmekle kalmaz. Aynı zamanda Anakin’i çocukları bile acımasızca öldüren bir katile çevirir. Çünkü o artık bir sürü katil gibi başkalarını öldürerek ölümü kontrol ettiğini düşünen çaresiz bir ruhtan ibarettir.

Sen Benim Kardeşimdin Anakin!

Abisi gibi olan Ustası Kenobi bile artık onun için bir tehdittir. Anakin’in içinde ona karşı hırs, kibir ve kıskançlığından kaynaklı bir nefret vardır. Böylece Anakin ve Obi-Wan, Habil ve Kabil gibi savaşırlar. Anakin yaralı bir şekilde dövüşü kaybettiğinde masumiyetini çoktan kaybetmiş bir adam görürüz. Ama kaybettiği sadece kendi masumiyeti değildir. Ustası’yla birbirlerine olan sevgisini de kaybetmiştir. ”Senden nefret ediyorum” diye bağıran Anakin’in bu bağrışı aslında bir yas tutmaktır. Orada ölen dostluklarına karşı bir yas tutar ve bir ağıt söyler gibi Kenobi’ye bağırır. Aynı zamanda ona göre Obi-Wan sadece onu o hale getiren biri değildir, birlikteki hatıralarının da katilidir. Bu yüzden yıllar sonra karşılaştıklarında Kenobi sadece yok edilmesi gereken geçmişteki bir hayaletten başkası olmayacaktır. O gün geldiğinde yarım kalan düelloları tamamlanacaktır. Obi-Wan huzur içinde kendini ölüme teslim ederken Anakin’den eser kalmamış bu kişi ise geçmişinden bir parçayı daha yok edecektir. Ama ondan öncesinde Anakin’in Darth Vader dönüşümünü bir kez daha hatırlayalım.

Darth Vader – Doğuşu ve Ölümü

Onu yaralı halde bulan Palpatine kendisini tedavi ettirir. Darth Vader zırhıyla hayata tutunan Anakin karısının ölümüyle de yüzleşmek zorundadır. Ona olan özlemi hiç bitmeyecektir ama hayatttadır ve artık tarafını seçmiştir. Bu yüzden hayatına anlam katmak için İmparator olan Palpatine’in kölesi olmaya devam edecektir. Amaca giden her yol mübahtır düşüncesindeki Darth Sidious’un emrinde olan Darth Vader, Sith İmparatorluğu’nun bir güç mekanizması olarak isyancılarla savaşır.

Kanlı geçen günlerin ardından oğlunun hayatta olduğunu öğrendiğinde geçmişe dair bazı izleri de anımsar. Ancak geçmiş geride kalmıştır ve zayıf olmamalıdır. Bu yüzden yeni inşa ettiği hayatın temelini bozmaya direnir. Böylece yeni hayatındaki sistemini devam ettirmek için oğlunu da kendi yanına çekmek ister. Ona babası olduğunu söylediğinde oğlu onu kabul etmese bile, Darth Vader bu inancını içinde sürdürmeye devam eder. Aksini düşünmek bunca şeyin bir hiç uğruna olduğu anlamına gelir. Fakat içinde bir yerlerde onunla konuşan ses bir türlü susmamaktadır. Çünkü Luke’un da dediği gibi aslında bu sebeple oğlunu öldürememiştir.

Bu yüzden de seçilmiş kişi olan Anakin’e gerçeği gösteren oğlu olacaktır. Darth Sidious’un oğluna öldüresiye zarar verdiğini korkuyla izleyen Anakin’in geçmişindeki korku tekrar gün yüzüne çıkar. Sevdiklerini kaybetme korkusu. Geçmişte onu karanlık tarafa iten bu korku bu sefer onu aydınlık tarafa itecektir. Ve son nefesini bir kahraman olarak verecektir.

Evet Darth Vader bir sürü masumu öldürerek korkunç şeyler yapmıştır. Onu da yok edebilecek tek kişi içinde bastırdığı Anakin’den başkası değildir. Sonuçta Anakin hem Palpatine’i hem de Darth Vader’ı öldürerek intikamını almış olur. Son nefesinde oğluna haklı olduğunu söyler ve ona teşekkür ederek hayata gözlerini yumar.

Son Söz! – Darth Vader

Biz de hayatta içimizdeki bir takım korkular yüzünden çeşitli savunma mekanizmaları geliştiririz. Kıskançlık, hırs, kibir gibi duygular sürekli iyi yanlarımızı gölgelemeye çalışır. Palpatine gibilerinin esiri olduğumuzda da kazanacağımızı sanıp bir sürü şeyi kaybederiz. Gerçeği fark ettiğimizde de geç kalmışızdır. Ancak geç bile kalsak içimizdeki iyiliği ortaya çıkarmak için asla vazgeçmemeliyiz.

GÜÇ SİZİNLE OLSUN!

25 yaşında hayal sever bir gencim.