MODERN FAMILY | Modern Olduğu Kadar Eğlenceli de

Sıkı dizi takipçilerinin Modern Family’den haberinin olmaması imkansız ama vakti kısıtlı olup sadece popüler dizilere yönelen büyük bir kitlenin olduğunun da farkındayım. Altyazı siteleri olsun, dizi indirme siteleri olsun en çok hangi altyazı indiriliyorsa en çok hangi dizi izleniyorsa “o kadar insan boşuna izlemiyordur” mentalitesiyle davranıp bu tarz arka planda kalmış ve 1-2 bölüm izlendiği anda “ben bugüne kadar bunu nasıl izlemem” denilen çok fazla dizi var.

The Big Bang Theory, How I Met Your Mother, The IT Crowd gibi ne zaman izlesek illaki güldüğümüz dizilerin özellikle ilk ikisi son zamanlarda epey geriledi. Halen haberiniz yoksa ve komedi kıtlığı çekiyorsanız Modern Family tam size göre…

Modern Family Karakterleri

Bir aile düşünün, ama çekirdek bir aile değil. Geniş bir aile. En tepede bir baba yer alıyor, yaşlı bir baba, Jay. Karısından ayrılmış, iki de çocuğu var; Claire ve Mitchell. Claire da 3 tane birbirinden fena çocuğa ve müthiş bir kocaya sahip; Phil. Mitchell ise dizinin ismindeki “modern” kelimesinin belki de orada yer almasını sağlayan isimlerden. Kendisi eşcinsel ve Cameron‘la beraber yaşıyor, bir de evlatlık edindikleri bebekleri var. En tepedeki Jay için karısından ayrılmış dedim ama boş durmayıp tekrardan evlenmiş ve ona eşlik edenler; aksanı ve güzelliğiyle beni benden alan Kolombiyalı genç eşi Gloria ile Gloria’nın eski kocasından olan oğlu Manny.

Türkçeye Evli ve Çocuklu olarak dönüştürülen ve tutturulmaya çalışan bir dizi vardı hatırlarsanız. Onun Amerikan versiyonu olan ve tam 10 yıl devam eden Married with Children’daki baba karakterini canlandıran Ed O’Neill‘ı Jay olarak izliyoruz. Jay artık dayanamayıp karısından ayrılan ve para içinde yüzdüğü için de kendine hemen bir eş bulan yaşlı bir kurt. Eşcinsel olan oğluyla pek iyi geçinemese de artık üvey bir evlada sahiptir; Manny.

Manny benim dizide en çok güldüğüm karakterlerden biri. ER, Nip/Tuck gibi dizilerde 1er bölümlük yan rollerde oynayan Rico Rodriguez tarafından canlandırılıyor ve bu onun ilk ciddi dizi projesi. Henüz 11 yaşındaki Manny, belki de dizinin en olgun karakterlerinden. Konuşmaları, tavırları 10 numara. Tabii bir de Gloria var ki, evlere şenlik. Gerçekte de Kolombiyalı olan Sofía Vergara’nın oynadığı Gloria karakteri, yeri geldiğinde çok aptal yeri geldiğinde de cuk oturan laflarıyla, bayılınası aksanı ve özellikle ilk bölümlerde ön planda olan göğüsleriyle diziye ayrı bir tad katanlardan.

Modern Family

Diğer evimizde Jay’in eşcinsel oğlu Mitchell ve partneri Cameron var. Evlatlık edindikleri Vietnamlı bebekleri Lilly de en büyük uğraşları. Jesse Tyler Ferguson‘un canlandırdığı Mitchell evin erkeği konumunda ve avukatlık yaparak geçimi sağlıyor. Nip/Tuck’ta bir bölüm oynasa da çok iyi hatırladığım Eric Stonestreet, Cameron rolünde ve bebekleri Lilly’e daha yakın olan isim. İkilinin hem kendi aralarındaki ilişki hem de ailenin diğer bireyleriyle aralarındaki ilişki müthiş. Yeri geliyor Cameron ve Gloria kanka oluyorlar, yeri geliyor Mitchell’ın ablasıyla eskilerdeki danslarından bir kesit izliyoruz.

Son ve dizinin büyük bir bölümünün geçtiği evde ise 5 kişi yaşıyor. Jay’in kızı Claire olarak izlediğimiz Julie Bowen annemiz, ara sıra ekrana bakmasıyla bile güldüren kocası Phil‘i canlandıran Ty Burrell babamız. En salak olan Luke (Nolan Gould), büyümüş de küçülmüş, ablası ve kardeşini zekasıyla döven Alex (Ariel Winter) ve erkek arkadaşı Dylan’la voltranı oluşturan en büyük çocuk Haley (Sarah Hyland) da evin olmazsa olmazları.
Phil’in teknolojiye, Haley’nin smslere düşkünlüğü, asosyal Alex’in ablasına özenip hiçbir şey yapamasa da soktuğu laflar, ne kadar aptallık varsa Luke’un başının altından çıkması ve bunları idare etmekle yükümlü, değişik fantazilere sahip Claire.

modern family 3
Modern Family

Modern Family Konusu

Çok fazla detaylandırma gereği duymadığım karakterler bu şekilde. Dizinin türünden bahsedeyim biraz. Tamam komedi ama mesela TBBT’deki gibi gülme efekti olan bir sit-com değil. Belgeselvari bir anlatım tarzına sahip, Amerikalılar’ın mockumentary (sahte belgesel) diye adlandırdığı bir anlatım bu. Belgeseldeki gibi karakterler dizinin bazı bölümlerinde kamera karşısına geçip birbirlerini çekiştirebiliyorlar, dertlerini anlatıyorlar. Zaten genelde de dizi onlara yöneltilen bir soruyla başlayıp devam ediyor. Dizinin bazı bölümlerinde, Phil için söylediğim gibi kameraya bakıp tepkilerini yansıtabiliyorlar. Yani benzerlerinden uzak bir komedi.

Kamera arkasında Jason Winer adında bir vatandaş var. Daha önceden sinema için bir şeyler çekmemiş olsa da komediye yoğunlaşmış bir geçmişi var. Kısa filmler, tv için yapılan filmler ve 1-2 bölümlük diziler. İlk ciddi projesi bu diyebiliriz. 12 bölümü onun kamerasından izliyoruz. Onun yanında ikişer bölüm için kamerayı eline alan birkaç kişi daha mevcut. Senaryo için ön plana çıkan iki isim var; Steven Levitan & Christopher Lloyd. Şimdiye kadar hep beraber çalışmışlar gözüküyor. Frasier gibi bir dizinin arkasında olan isimlerden her ikisi de.

23 Eylül 2009’da ABC kanalında yayına başlayan dizi 2020’deki 11. sezonu ile tamamlandı. Altın Küre adaylığı da bulunan Modern Family’ye ilk sezonu itibariyle bol bol yıldız isim teşrif etti. Bunların isimlerini verip heyecanını kaçırmak istemiyorum ama gördüğünüzde diziden alacağınız zevk bir kat daha artacak, bunu garanti edebilirim.

Değişik anlatım tarzı ve uçuk kaçık karakterleriyle benzerlerinden anında sıyrılan, izlediğiniz ilk 2-3 bölümle şakkadanak bağımlısı olacağınız Modern Family dizisini kesinlikle tavsiye ediyorum. Yapılan espriler, birbirlerini süper tamamlayan aile bireyleri, repliklerdeki incelikler ve göndermeler, aynı esprinin farklı bölümlerde kullanılmasında bile güldürmesiyle Modern Family her bölümünde gülmekten yerlere yattığım bir dizi. Bölüm başına olan 20 dakikalık süresi de hem sizi sıkmıyor üstüne keşke bitmeseydi diyorsunuz. Sözün özü, komedi arıyorsanız ilk fırsatta izleyin.