MISFITS | Hem Suçlu Hem Güçlüler

İngilizler nedense sevilmiyor bizim memlekette. İngiliz yapımları daha doğrusu. “Hastayım şu İngiliz aksanına yaa” yorumlarından çok “Hay aksanınıza be”,”Lanet olsun böyle aksana” yorumlarının türevlerini görmek çok daha olası. Kendim gibi İngiliz aksanı hayranı biri bulduğumda şanslı kabul ediyorum bu bünyeyi. İşte o aksancılara yeni bir tavsiyem var; MISFITS.

Misfits Dizisinin Konusu Ne?

Süper güçleri konu alan dizileri hepimiz biliriz. Önce keşfetme aşamasına girerler ve ardından öğrenirler ki tek amaçları dünyayı kurtarmaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar, öleceklerse de dünyanın kurtuluşu için hayatlarını feda etmek zorundadırlar. 3-5 bölüm sonra mutlaka kendilerini olaya kaptırıp dünya için her şeyi yapmaya hazırdır bu karakterler. En yakın örneği Heroes’tur sanırım. Kader. Kader buluşturur onları hep. Kaderleri dünyayı kurtarmaktır.
Misfits’te ise durum çok ama çok farklı. Şu çok rezalet görünen afişteki 5 arkadaşı ele alın.
Kıyafetlerinden de anlaşılacağı üzere hepsi mahkum. Ama kamusal görev yapma cezasına çarptırılan mahkumlar. Belirli bir süre bir okulumsu yerde çalışıp oranın düzenlemesini vs yapacaklar ve mahkumiyetleri bitecek. Bir gün başlarına bir şey gelir ve hepsi bir anda kendilerine has güçlere kavuşurlar. Tıpkı Heroes’taki karakterler gibi. Ama bu elemanların amacı dünyayı falan kurtarmak değildir, kendi hayatlarını sürdürebilmektir. Heroes’tan direk ayrılan ve benim de diziye başlamamı sağlayan esas sebep bu.

Misfits Afişi

Misfits Dizisinin Karakterleri

Hikayesinin sıradanlığının yanında bir de karakterler var. Karakterlerin muazzamlığı var. Mesela Nathan. o dönem 22 yaşında olan İrlandalı Robert Sheehan canlandırıyor Nathan’ı. Nathan, yeryüzüne gelmiş en şerefsiz varlıklardan biri. 1 dakika konuşsanız gebertmek isteyeceğiniz türden bir insan. Sürekli milletle alay eden, lakaplar takan ama hayatı hiç takmayan bir karakter. Ama bu karakteri öyle bir tasarlamışlar ki, ama Robert Sheehan öyle bir oynuyor ki, onun arkadaşı olmak, sürekli yanında takılmak falan istiyorsunuz. Hareketleri, küfürleri, verdiği hazır cevapların müthişliği, ve daha saymama gerek olmayan ve sizin keşfedeceğiniz yönleriyle diziye süper bir hava katıyor.

nathan
Nathan Misfits

Hemen hakkında bir şeyler söylemek istediğim Kelly var. Lauren Socha adında o dönemler 20 yaşındaki güzel olmayan bayan canlandırıyor. Şimdiye kadar 2 film ve 1 dizide yer almış ama bundan sonra çok fazla izlememiz gerektiğini düşündüğüm bir insan. Bu hatunun öyle bir aksanı var ki, arkadaşları bile dalga geçiyor yeri geldiğinde. Tip olarak bir şey vaad etmese de, sadece aksanı yüzünden izliyorum belki de diziyi. Tamam o kadar uzun boylu değil ama gerçekten bir aksan bu kadar müthiş olabilir. Şimdiye kadar duyduğunuz bütün kelimeleri unutun. Kendisi ayrı bir telafuz dünyası yaratmış resmen ve eğer bu tarz farklı aksanlara bayılıyorsanız kendinizi kaptırmanız olasıdır. Sadece aksanı değil, bu aksanla ettiği küfürler ve belirli hareketleri sürekli tekrarlamasıyla ayrı bir hava katan diğer bir karakter.

kelly misfits
Kelly – Misfits,


Diğer 3 karakterin benim için öyle aman aman özellikleri yok. Alisha esmer bomba adeta. Güzelliği ve cüretkârlığıyla ön plana çıkıyor. 10 numara olmasa da alıcısı için bulunmaz bir nimet. Simon’ın aktörü ise oyunculuğuyla ön plana çıkan bir karakter. Iwan Rheon, canlandırdığı karakteri müthiş yansıtıyor gerçekten. Siyahi Curtis‘in benim üzerimde yarattığı bir etkiye rastlamadım henüz ama oyunculuk olarak sırıtmadığını söyleyebilirim rahatlıkla. Tabii gücüne diyecek yok. O bambaşka.

Kısa hikaye ve karakterlerden sonra dizinin dikkat çeken bir diğer özelliğini söyleyeyim. Malum bu İngiliz kardeşlerimizin ergenlik sınırı epey aşağılarda olduğundan, bazı şeyleri yapmakta hiç sınır tanımıyorlar. Ki bu da aynen aktarılmış ekrana. Küfürün bolluğunu geçtim, cinsellik de 18+ derecesinde. Sonra “vay ben duymadım, vay tam izlerken annemler odaya girdi” diye hiç gelmeyin. Yani eğer diziye başlayacaksanız mutlaka bu özelliği göz önünde bulunduracaksınız.

İlk sezonuyla BAFTA Ödülleri’nde En İyi Dizi ödülünü alan Misfits, İngiltere’nin E4 kanalında yayımlandı. İlk sezonu 12 Kasım 2009’da başlayıp klasik bir şekilde 6 bölüm süren yapım, 2013 Aralık’ta 5 sezonu tamamladı.

Altyazı açısından da hiçbir sıkıntısı olmayan Misfits, benim “izlersem hemen bitecek” diye korktuğum ve ağırdan tamamladığım dizilerden. Bölümler hiç ama hiç sıkmıyor ve hikaye hiç beklenmedik yerlere gidebiliyor.

68. Emmy ödüllerinde Mini Dizi veya TV Filmi kategorisinde En İyi Erkek Oyuncu adaylarından Idris Elba’nın başrolünü üstlendiği Luther’dan sonra bir başka İngiliz dizisinin tavsiyesini yapmaktan ötürü kıvanç ve mutluluk duyarım. Bu arada fragmanı da aşağıya ekledim. Gerçi biraz ekstrem bir fragman olmuş ama ben izleyince ayrı bir aşık oldum. Öyle böyle değil, şahane hazırlamış adamlar. Gel beni izle diyor direk, bilemeyeceğim artık.