BATMAN Kimdir? – DC Comics Karakter Tanıtımları

cf2d914474c92f43fea65a682819d9cb


Karakter Adı: Batman
Gizli Kimlik: Bruce Wayne
Yaratılış: Bob Kane & Bill Finger (1939 Mayıs)
(Detective Comics #27)
Yayımcı Şirket: DC Comics
Ünvanlar: Kara Şövalye (The Dark Knight), Dünyanın En İyi Dedektifi (Worlds Greatest Detective), Pelerinli Süvari (Caped Crusader)
Takım Üyelikleri: Batman Incorporated, Justice League, JLA, Justice Society, Batman Family, Justice League International


Utility-belt


Batman’in Ekipmanları:
(Bitmez bu kategori)

Bat-suit, pelerin, maske, alet kemeri… Alet kemerinde bulunan ekipmanlar:
– EMP(Electromagneticpulse) bombası
– Enerji saptırıcı
– Manyetik alan bozucu
– Mıknatıslar
– Batarangler (kriyojenik, patlayıcı, elektrikli …)
– Sonik bombalar
– Grapple Gun (kanca)
– Plastik patlayıcılar
– Sis bombaları
– Gaz maskesi
– Maymuncuk
– Scarecrow’un korku gazı için antitoksinler
– Kriptonit yüzüğü ve daha niceleri…

4606611-batsdarkknight

Batman’in Hikayesi

Bruce Wayne, Gotham’ın en zengin ailelerinden Wayne ailesinin tek çocuğudur. Hayırsever Thomas ve Martha Wayne’in oğlu olan Bruce, aynı zamanda Wayne Enterprises’ın da yasal varisidir. 8 yaşına kadar normal bir çocukluk geçiren Bruce’un hayatı bir gecede tamamen değişir.

788966-001

BM_EARTHONE

Wayne ailesinin hep birlikte sinemaya gittiği bir gece Bruce’un hayatını değiştirir. Filmden (The Mark of Zorro) çıktıktan sonra bir serseri tarafından (daha sonra adının Joe Chill olduğunu öğreniriz) yolları kesilir. Martha’nın mücevherlerini almak isteyen suçluyla aralarında yaşanan olay sonucu Bruce hem annesini hem de babasını kaybederek öksüz ve yetim kalır. O günden sonra ailelerinin sadık kahyası Alfred ona hem annelik hem de babalık edecektir. Aile servetlerinin ve babasının şirketinin tek varisi olan Bruce, ebeveynlerinin mezarları başında intikamlarını almaya yemin eder.

Bruce kendini geliştirmek üzere Gotham’ı terk eder. 12 yıl boyunca Dünya’nın çeşitli yerlerinde her türlü konuda eğitim alır. Bu yolda harcadığı yıllar sonunda Bruce artık gizlilik, avcılık, dövüş sanatları gibi birçok konuda uzman bir adam olarak Gotham’a geri döner.

batmanyearone_06

Geri dönüşü tüm dikkatleri üzerine çeker. Fakat Bruce buna da bir çözüm bulur. Gotham’ın gözünde o sorumsuz, umursamaz bir playboydur. İlk etapta sırrını bilen tek kişi en büyük yardımcısı Alfred’tir. Bruce’un suçla savaş konusunda ilk denemesi neredeyse felaketle sonuçlanır. Ağır yaralı bir şekilde malikaneye dönen Bruce, zincirin eksik halkasını keşfeder.

Gotham’ın yozlaşmış suçluları karşısında sıradan bir insanın etkisi olmadığının farkına varır. Şehri kötülükten tamamen arındırabilmek için rakiplerinin yüreklerine korku salacak bir figür haline gelmelidir. Babasının çalışma odasında bunları düşünürken bir yarasa camı kırarak içeri girer. Ona çocukluk korkularını hatırlatan bu olaydan sonra yarasayı bir sembol olarak kabul eder ve Batman ortaya çıkar.

Bundan sonra yarasa kostümüyle sokakları temizlemeye başlayan Bruce’un tek derdi suçlular değildir. GCPD (Gotham City Police Department), Batman’in eylemlerinin yasadışı olduğu gerekçesiyle kahramanımızın peşine düşer. Bunun yanına Joker, Two Face, Penguin, Riddler, Bane gibi azılı suçlular da eklenince her duruma hazırlıklı olmak Batman için bir zorunluluk haline gelir.

2146249-batman_villains_by_hta3ci

En Geniş Kötü Adam Kadrosu

Sürekli Batman’den bahsediyoruz fakat kara şövalyeye bu kadar bağlanmamızda karşılaştığı karakterlerin de payı büyük. Her biri ayrıntılı bir arkaplan hikayesine ve farklı özelliklere sahip düşmanları fırsatını buldukları an Gotham’ı birbirine katıyorlar. Şimdilik sadece isimlerinden bahsedeceğim bu karakterleri ilerleyen dönemlerde bu bölümde tanıtılırken de görebilirsiniz. Joker, Penguin, Riddler, Bane, Scarecrow, Two Face, Harley Quinn, Ra’s Al Ghul, Killer Croc, Mr. Freeze, Poison Ivy, Deadshot…


En Geniş Aile

6acf155e-510c-4f61-a59e-9fa23bbc70ef


     E peki Batman tüm bunlarla tek başına mı uğraşıyor ? Hayır. Ailesini kaybetmiş olsa da kahramanımızın ”ailem” diyebileceği bir çok yardımcısı bulunuyor. Nesilden nesile devretmiş Robin ünvanının yanı sıra Nightwing, Batgirl (Oracle), Batwoman, Red Hood gibi kendi eğittiği karakterler de bir araya gelerek Bat-family’i oluşturuyor.

tumblr_mljofxct9K1r6dx5ko1_1280Yeni 52

Greg-Capullo-batman-head-the-dark-knight-bruce-wayne-portriat

Scott Snyder ve Greg Capullo’nun birlikte ilerlettiği Yeni 52 Batman serisi gerçekten mükemmel hikayeler anlattı şimdiye kadar. Her cildini tek solukta okuduğumuz seri Bruce’u öldürerek yüreğimizi yaksa da Gordon’ın yeni Batman’i de hiç fena durmuyor. Üstüne Bruce’un aslında ölmediğini ve her na kadar şu an imkansız gibi görünse de yeniden Batman rolünü üstleneceğini bildiğimiz için her Batman severin sevgisini hak ediyor. Yeni 52’nin en iyi serilerinden olduğunu söyleyip gönül rahatlığıyla önerebilirim.

Yavaş yavaş tanıtımımızın sonuna geliyoruz. Bu yazıda Batman tarihindeki önemli olaylardan, karakterin kazandığı büyük zaferlerinden ve en büyük mağlubiyetlerinden özellikle bahsetmedim. İlk etapta kafanızda bir Batman şekillensin istiyorum. Ayrıntılarına daha sonra gireceğiz ve bu adama neden ”Dünyanın En İyi Dedektifi” dediklerini daha iyi anlayacaksınız. Ama şimdilik başka bir karakter tanıtımında görüşmek üzere hoşça kalın.