Marvel’daki BLOODSTONE Nedir? Werewolf By Night’daki Taşın Açıklaması

Werewolf by Night, Marvel’ın Bloodstone’unu yani Kan Taşı’nı MCU’ya getirdi. 4. Faz’da ortaya çıkan bu taşın güçleri, çizgi roman kökenleri ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz.

Werewolf By Night, Bloodstone’u tanıtarak Marvel Sinematik Evrenine güçlü bir silah daha ekliyor. MCU’da var olan kahramanların sayısının artması ve bulundukları farklı köşeler sayesinde, Marvel Stüdyoları Sonsuzluk Taşları’nın ortadan kalkmasıyla birlikte birkaç önemli silah ekledi. İzleyiciler Black Knight’ın Ebony Blade’ini, Ms. Marvel‘ın bileziğini, Shang-Chi’nin On Yüzüğü’nü ve daha fazlasının seriye eklediğini gördü. Werewolf By Night’ın tamamında da Kan Taşı’nı elde etmeye çalışan farklı canavar avcıları etrafında döndüğü için bu silahın da gayet önemli olduğunu dile getirmek gerekir.

Kan Taşı’nı elde etme savaşı, uzun süredir taşın sahibi olan Ulysses öldükten sonra ortaya çıkar. Film, Man-Thing‘in sırtında uzunca bir süre takılı kaldığı ve daha sonra Jack Russell‘ı kurt adam formuna dönüştürmek için kullanıldığından dolayı bu taşı film süresi boyunca belirgin bir şekilde öne çıktığını görüyoruz. Taşın kökeni ayrıntılı olarak açıklanmasa da, Marvel bu yapım aracılığıyla Bloodstone’un gücünü göstermektedir. Marvel’ın çizgi roman geçmişi sayesinde, Werewolf by Night‘ın Kan Taşı hakkında bilinmesi gereken daha çok şey var. MCU’nun geleceğinde daha büyük bir rol oynama olasılığı göz önüne alındığında, işte taşın kökeni ve güçlerinin bir anlatımı.

Bloodstone Çizgi Roman Kökeni ve Güçleri

Bloodstone çizgi romanlarda resmi olarak “Bloodgem” olarak bilinir, tıpkı Sonsuzluk Taşlarının genellikle Infinity Gem(Sonsuzluk Mücevheri) olarak anılmasına benzer şekilde diyebiliriz. Bu silahın çizgi roman kökeni, silahı içeren bir göktaşının Dünya’ya düştüğü M.Ö. 8250 yılından öncesine dayanmaktadır. Meteor, Exo-Mind olarak bilinen ve potansiyel olarak evrenin kendisinden önce gelen tanrı benzeri varlıklar tarafından gönderilmiştir. Kan Taşı’nı alternatif Marvel boyutlarını fethetmek için kullanma umuduyla yarattılar.

Bloodstone daha sonra Büyük Patlama’dan gelen diğer eserlerle birleşerek Lifestone(Yaşam Taşı) Ağacı’nı oluşturdu, ancak bu Yaşam Taşları daha sonra bir uzay anomalisinin ardından Dünya’ya düştü. Ulysses Bloodstone adında bir adam Bloodstone parçalarını Dünya’da topladı ve güçlü mücevheri kalıcı olarak göğsüne yapıştırdı. Kan Taşı, Ulysses’e insanüstü güç ve hız, yenileyici bir iyileşme faktörü, vampirlere karşı bağışıklık, enerji patlamaları ve bazı psişik güçler içeren inanılmaz güçler kazandırdı. Ayrıca tüm büyülü enerjilerin geçmesi gereken bir kanal olduğuna inanılmaktadır.

Verussa, taşı Werewolf By Night’a karşı kullanıyor.

 Werewolf By Night ‘Bloodstone’ Hakkında Neyi Anlatıyor

Werewolf by Night, MCU’da Bloodstone’un kökeni ve güçleri hakkında birkaç önemli ayrıntıyı açığa çıkarıyor. Özel bölümün açılış dakikaları, Kan Taşı’nın nesillerdir Bloodstone ailesinin bir parçası olduğunu, hatta muhtemelen Werewolf by Night’ın MCU zaman çizelgesindeki Arthur şövalyelerinin günlerine kadar uzandığını gösteriyor. Ailenin silaha ilk kez ne zaman sahip olduğu ya da uzaylı çizgi roman kökeninin MCU kanonu olup olmadığı doğrulanmadı. Bunun yerine, Werewolf by Night, Verussa‘nın Jack’i, kurt adama dönüştürmek için bir büyü okuduğu görülürken Bloodstone’un büyülü özelliklerini kullanıyor. Görünüşe göre sihirli yetenekleri bundan çok daha büyük, çünkü silah her şeyi siyah ve beyaza çevirmekten sorumlu olabilir.

Verussa ayrıca Kan Taşı’nın MCU güçlerinden bazılarının kullanıcıya daha fazla güç, koruma ve daha uzun ömür verdiğini de doğruluyor. Bu, silahın güç setinin çizgi romanlardaki Bloodgem’e oldukça benzediğinin iyi bir göstergesi, çünkü Verussa’nın Werewolf by Night’a fırlattığı enerji patlamaları bile MCU’ya başka bir çizgi roman gücü getiriyor. Dahası, Werewolf by Night silahın canavarlar tarafından kontrol edilemediğini, ancak Bloodstone ile temas eden herhangi bir canavarın zayıflayacağını ve sinirleneceğini gösteriyor. Jack’in sonlara doğru Bloodstone’u alamamasının ve onu Man-Thing’in sırtından almak için çok uğraşmalarının nedeni budur.

bloodstone

Bloodstone (Kan Taşı) Sonsuzluk Taşlarına Kıyasla Ne Kadar Güçlü?

Sonsuzluk Taşları etrafında dönen yaklaşık on yıllık MCU hikaye anlatımından sonra, Kan Taşı’nın gelişi ve görünüşünün ikisi arasında karşılaştırmalar yapılmasına neden olacağı kesin. Werewolf by Night’ın yeteneklerini nasıl tanıttığına bakılırsa Kan Taşı kesinlikle oldukça güçlü ve Sonsuzluk Taşlarından biriyle aynı seviyede olduğu söylenebilir. Görünüşe göre Kan Taşı en çok Gerçeklik Taşı’na benziyor ve bunun nedeni sadece ikisinin de kırmızı parlayan taşlar olması değil. Werewolf by Night’ın sonunda Kan Taşı’nın gerçekliği değiştirerek spesiyale siyah-beyaz bir görünüm kazandırmış olabileceğinin söylenmesi, silahın neler yapabileceği konusunda daha büyük sonuçlar doğurabilir.

Sonsuzluk Taşları bir bütün olarak hala Kan Taşı’ndan çok daha güçlü, ancak Marvel’ın yeni silahı kendi başına hala oldukça zorlu. Kullanıcısına verdiği çok çeşitli güçler göz önüne alındığında, Werewolf by Night’ın Bloodstone’u tek bir Sonsuzluk Taşı’nın gücüne meydan okuyabilir ve hatta MCU’nun MacGuffin*’leri değiştirmeye başlamasının bir yolu olabilir.

Peki siz Bloodstone yani Kan Taşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

*Kendi içinde sıradan ya da önemsiz gibi görünen ama filmin ya da romanın akışını ya da karakterin motivasyonunu belirleyen obje, unsur ya da olay.

fanzade.com editörü