Oyun Karakteri Yaratmanın Maliyeti Nedir?

Birçok kişi oyun yapma sürecinin oldukça zaman gerektiren ve maliyetli bir iş olduğunu bilir.

Fakat gerçekte bunun maliyeti nedir? PAX Prime Today’den oyun tasarımcısı Kim Swift büyük oyun stüdyolarından çalışmış bir isim bu sorunun cevabını veriyor.

Swift şu anda Amazon Oyun Stüdyolarında gizli bir oyun için çalışmakta. Daha önceki işleri arasında Portal, Left 4 Dead ve Quantum Conundrum gibi oyunlar bulunuyor.

lf

Kendisi konuşmasında oyun yapımı konusundaki yanlış anlaşılmaların ortadan kalkması için çeşitli bilgiler sundu.

Oyun karakteri oluşturma

“Bir oyun karakteri üzerinden gidelim. Yakın dövüş yapan bir savaşçı karakterini ele alalım. Konsept tasarımı, animasyonlar, senaryo yazımı, seslendirme, dövüş tasarımı, ses ve özel efektler olarak çok çeşitli içerikler bu karakterin yapımında gereklidir”

“Örneğin, konsept tasarım sanatçısı iki haftalık süreçte bu karakterin dizaynı için uğraşır bu 3000 $’a tekabül eder. Ayrıca silah hareketleri animasyonları ve diğer özellikler için de ayrıca iki hafta gerekir. Tabi bu üzerinde 3000 $’lık bir maliyet daha ekler”.

Diğer uzmanlar büyük oyun stüdyolarında, karakterin teknik animasyonu, dövüş tasarımı, programlamasını yapar ayrıca ses aktörü ve ses mühendisleri de sesleri yerleştirir. Bu da bayağı yüksek ücretler anlamına geliyor.

Swift, oyun endüstrisindeki maaş ortalamasını göze alındığında bir karakter oluşturmanın 47bin $ civarında olduğunu belirtiyor. Ve ekliyor “ofis alanı, bilgisayarlar, yazılımlar ve diğer içerikler ile bu fiyat aslında 80 bin $ civarında olmakta”

character-modeling-rigging
Oyun Karakteri

Tabi bu maliyetin tek bir karakter için olduğunu düşündüğümüzde, geniş içerikli bir oyunun ne kadar yüksek maliyetlere çıktığını da az çok anlayabiliriz.