SCARLET WITCH KİMDİR? | Hikayesi, Güçleri ve Çizgi Romanları

scarlet witch duvar kağıdı

Çizgi roman dünyasının usta kalemleri Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan Scarlet Witch ilk defa X-Men(1964) serisinin 4. yılında okurlarla buluşmuştur. Çıktığı ilk dönemlerde şuanki konumundan farklı olarak bir düşman olarak yaratılmış ve kardeşi Quicksilver ile birlikte Magneto’nun, Brotherhood Of Evil Mutants ekibinde yer almış ve Magneto’nun amaçlarına hizmet etmiştir.

Her ne kadar birçok kişi kendisini Magneto’nun kızı sansa da 2015 yılında çıkan “A.X.IS” adlı seride birbirleri arasında bir kan bağı olmadığı anlaşılmıştır. Red Skull tarafından yapılan zihinsel saldırı sonucunda beyni yıkanan kahramanlardan biri olan Scarlet Witch, karşısında Quicksilver ve Magneto varken “Kendisine kan bağıyla bağlı olan herkese zarar verecek” bir büyü yapmaya başlar. Büyüyü yaptığında ise Magneto’nun bundan etkilenmediğini, kardeşi Quicksilver’ın ise acı içinde kıvrandığını görürüz.

Scarlet Witch
Brotherhood Of Evil Mutants, Magneto’ya isyan ediyor.

High Evolutionary tarafından daha bebekken kaçırılan ikizler Sırbistan’dan, High Evolutionary’nin üssü olan Wundagore Dağı’na getirilir. High Evolutionary burada yıllarca Django ve Marya Maximoff‘un çocukları olduğuna inanan ikizler üzerinde deneyler yapmış ve sonuçları “tiksindirici” bulmuştur. Daha sonra onlara normal mutant kılıfını giydirip, Maximoff ailesine geri vermiştir. Daha ergen olan ikizlerin ise alışılmadık güçlere sahip olduklarını fark etmeleri uzun sürmez.

Scarlet Witch’in Güçlerinin Kökeni – Kaos Büyüsü

Scarlet Witch’in mutant gücü, başta yoğun enerji dalgalarına hükmetmek sanılsa da gerçek potansiyelinin bunun çok daha fazlası olduğu zamanla anlaşılır. Dönemin yaşayan en güçlü ve en kadim büyücüleri tarafından mağlup edilip bir dağın derinliklerine hapsedilmeden önce kaos tanrısı olarak dünyaya hükmeden Chthon isimli güçlü varlık, kendini yeniden dünyaya getirmenin yollarını aramış, hapishanesinin hemen yakınında doğmuş olan ikizlerden Wanda Maximoff’u da bunun için kullanmak istemiştir.

Wanda, henüz daha bebekken, bir kaos tanrısı tarafından kapı olarak kullanılmak üzere kaos büyüsüyle donatılmıştır. Kaos büyüsü, sınırları neredeyse olmayan, bilinen tüm gerçekliği bir anda silip yeniden yazabilecek güçte ve kontrolü de oldukça zor bir büyü çeşididir. Sırf bu yüzden, Chthon’un hapsedilmesinden sonra dünyada, kaos büyüsüne dair bilinen her kaynak ortadan kaldırılmış ve bu büyünün adı dahi unutulmuştur. Wanda, zamanla bilinçsiz veya yarı bilinçli bir şekilde gerçekliği bükme, maddelerin formunu değiştirme ve yaşananları yeniden yazmaya kalkışmış ve bu yüzden dünyanın dengesini oldukça değiştirmiştir. Scarlet Witch, kaos büyüsüne bu kadar yakın bir yaşam sürdükten bir süre sonra elbette ki gerçeklik algısı değişmiş; hayallerle gerçekler, onun için birbirine girmiştir.

House Of M çizgi romanından bir panel. Kaos Büyüsünün tam potansiyelinde Phoenix Force kadar güçlü olabileceği söyleniyor

Wanda Maximoff’un Çocukluk Yılları ve Magneto

Wanda ve Pietro’nun üvey babası Django‘nun ailesini doyurmak için yiyecek çalması yüzünden öfkeli bir köylü kalabalığı Romany kampına doluşup, Django ve ailesine saldırmışlardır. Wanda’da bu saldırıdan canını Pietro sayesinde kurtarmıştır. Pietro süper hızıyla onu oradan kaçırmış ve gelecek yılları Orta Avrupa’yı dolaşarak geçirmişlerdir. Aynı öz annesi Natalya Maximoff gibi Scarlet Witch ünvanını taşıyan Wanda, bu ünvanı bir köyü yanlışlıkla ateşe verdiğinde, köylülerin ona bu şekilde seslenmesiyle kazanmıştır. Wanda’yı öldürmek üzere olan öfke kalabalığını savuşturan kişi ise Magneto’dur. Magneto, Wanda’yı kurtardıktan sonra Wanda kendisini Magneto’ya karşı borçlu hissederek,  kardeşiyle birlikte Brotherhood Of Evil Mutants‘a katılıp, birkaç kez X-Men’e karşı savaşmıştır. Bu süreç boyunca Brotherhood Of Evil Mutants’taki diğer bir üye olan Mastermind, Wanda’ya karşı romantik hisler beslese de, Wanda her defasında onu geri savuşturmuş hatta onunla birlikte olmaktansa ölmeyi tercih edeceğini söylemiştir.

X-Men’e karşı yaptıkları bir savaşta Jean Grey, Quicksilver’ı rahatça kontrolü altına almıştı. Kardeşinin hayatı için endişelenen Wanda ise Magneto’dan onu kurtarmasını istemiş fakat beklediğinin aksine Magneto’nun elinde X-Men’i yok etmek için ateşleyeceği ölümcül bir silah olduğunu ve bunun içinde Quicksilver‘ı feda etmekten çekinmediğini öğrenmiştir. Bu noktada Wanda, Magneto’yu durdurmaya çalışsa da Magneto’ya sökmemiş ve Magneto, Wanda’yı ölümle tehdit etmiştir. Bu noktada ise Wanda’nın imdadına Namor yetişmiş ve silahı yok etmiştir. Bu olaydan sonra Magneto, Mastermind ve Toad olay yerinden kaçmaya başlamış fakat Wanda arkada kalarak kardeşini kurtarmanın yollarını aramıştır. Tek başına gidip X-Men’den Quicksilver’ı alamayacağını bilen Wanda’nın imdadına gene Namor yetişmiş ve X-Men ile savaşarak Beast ve Angel’ı etkisiz hale getirebilse de Cyclops lazer ışınlarıyla Namor’un işini bitirmiştir. Kavgaları daha fazla kızışamadan Profesör X araya girerek Wanda’ya, Pietro’nun zihin kontrolü altında olduğunu açıklamış ve Magneto’nun iki basit piyonu olarak gördüğü Wanda ve Quicksilver’ı kendi hallerine bırakmıştır.

NAMOR
Namor, Wanda’nın İnvisible Woman’dan bu yana gördüğü en güzel kadın olduğunu söylüyor.
Uncanny X-Men(1964)#6

Scarlet Witch ve Quicksilver’ın Avengers’a Katılışı

Sonraki zamanlarda Magneto’nun, Stranger adındaki kozmik bir varlık tarafından hapsedilmediyle, ikizler terörist eylemleri tamamen terk ettiler. Wanda ve Quicksilver’ın, Avengers’a katılması da bir o kadar uyduruk bir şekilde gerçekleşmiştir. Hulk’un bir süredir ekipte olmaması, Thor ile Iron Man‘in işlerinin çıkması ve Giant Man ile Wasp‘ın da tatile gidecek olmasından dolayı Captain America ekipte yalnız kalmasın diye Wanda, Pietro bir de ek olarak Hawkeye birer Avenger olarak atanmıştır. Ekipte bir süre geçirdikten sonra Wanda grubun bir diğer üyesi Vision’a yakınlık duymuş ve ikili bundan kısa süre sonra evlenmiştir.

Dünyanın yarısından fazlasının terörist olarak gördüğü bir babaya sahip Wanda, aynı zamanda bir mutant olduğu için de toplumdan dışlanmış, asla sabit bir eve ve huzurlu bir yaşama sahip olamamıştır. Ömrü boyunca huzurlu bir aile yaşantısına sahip olamayan Scarlet Witch, aşk ile bağlı olduğu eşinden destek alarak bu döngüyü kırmak istemiştir. Böylelikle, Scarlet Witch, kaos büyüsü kullanarak gerçekliği değiştirmeye karar vermiş ve büyü etkisiyle kendisini Vision’dan hamile bırakmıştır. Elbette ki tahmin edilemez ve tehlikeli bir kaynak olan kaos büyüsünün etkisiyle hamile kalan ve iki erkek çocuk doğuran Scarlet Witch’in hayatı istediği gibi gitmemiştir; zira Thomas ve William isimli bu ikizlerin, esasında Mephisto isimli bir şeytandan parçalar taşıdığı ortaya çıkmıştır. Mephisto yeni doğan çocukların ruhunu emerek dünyaya gelmiş ve böylelikle onları korkunç bir şekilde ortadan kaldırmıştır.

Mutlu bir aile kurma hayali olabilecek en kötü şekilde sonuçlanan Scarlet Witch ise bu olaydan büyük bir travmayla ayrılmıştır. Kaos büyüsünü kullanması konusunda kendisine yardım eden akıl hocası büyücü Agatha’nın yaptığı bir büyüyle hafızasını sildirmiş ve son yaşananları tamamen unutması sağlanmıştır. Ancak, her ne kadar büyü etkisinde olsa da bilincinin derinliklerinde kaybettiği çocuklarına ve her şeyden çok dilediği huzurlu bir aile yaşamına olan takıntısı her zaman kendine yer bulmuştur.

SCARLET WITCH VE HOUSE OF M OLAYI

Sakin bir yaz günü, kendisi gibi bir Avengers üyesi olan Wasp ile havuz kenarı yapan Wanda, Wasp’ın bir esprisinden sonra birden ikiz çocuklara sahip olduğunu anımsar. Detaylarını çok hatırlayamasa da böyle bir konuda kime gideceğini çok iyi bilen Scarlet Witch, soluğu akıl hocası Agatha’nın yanında alır. Ona çocukları hakkında olanları sorduktan sonra duyduklarına çok öfkelenir ve yaşadığı travmanın etkisiyle güçleri dünyayı değiştirmeye başlar. Dünya üzerindeki bu ani değişiklikler dünyadaki mistik sanatların koruyucusu ve öğretmeni Doctor Stephen Strange’in dikkatini çeker ve Sorcerer Supreme olaya bizzat el atarak, Scarlet Witch’i durdurur. Yaşanılan yıkım ve kaybolan hayatlar sonucunda ise Avengers dağılma noktasına gelir. Bu acı olaydan sonra Doctor Strange tarafından bilinci kapatılıp hayati fonksiyonları durma noktasına gelen Scarlet Witch, babası Magneto tarafından mutant profesör Charles Xavier’a getirilir. Genosha’ya getirilen Wanda’nın zihni, Xavier tarafından telepatik yollarla tedavi edilmesi amaçlanmıştır.

wasp scarlet witch
Avengers Disassembled serisinin son sayısındaki flashback

Bir süre sonra Profesör X artık telepatik güçlerinin Wanda da işe yaramadığını bu yüzden daha kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini Magneto’ya söylemiş, Magneto ise kendi hırslarının peşinden gittiği için Wanda’nın çocuklarının ölümünden kendisini sorumlu tutmuştur.

Bu arada Xavier, X-Men ve Avengers birlikte Wanda’nın kaderini belirlemek için Avengers Tower da bir toplantı düzenler. Emma Frost, Wanda’nın yıkıcı büyüsünün sonlandırmasının tek yolunun onu öldürmek olduğunu söylemiş, Kaptan Amerika ise Wanda’nın güçlerini ve deliliğini bastırmak için daha farklı yöntemler bulunması gerektiğini savunmuştur. Bu tartışma sonucu kahramanlar iki gruba ayrılmış, bir kısım Wanda’nın öldürülmesi gerektiğini söylerken bir kısım da daha farklı yöntemler kullanılması gerektiğini savunuyordu. Xavier bu konuda Doctor Strange‘e danışsa da yine de bir şey ifade etmiyordur çünkü Wanda’yı iyileştirecek büyüye sahip değildir. En sonunda ekip Wanda ile konuşmaya karar vermiştir.

Geri Genosha’ya dönen Quiksilver perişan bir halde Magneto’ya Avengers ve X-Men’in Wanda’yı öldürmeyi planladıklarını söylese de, Magneto bu konuda artık hiçbir şey yapamayacağını söylemiş ve Quiksilver ağlayarak yere düşmüştür.

Kahramanlar Genosha’ya geldiklerinde Wanda’yı bulamazlar ve onu aramaya başlarlar. Ardından grup üyeleri tek tek kaybolmaya başlar ve en son Spider-Man beyaz bir ışık tarafından yutularak kaybolur. Işık kaybolduktan sonra dünyanın değiştiği görülür. Spider-Man Gwen Stacy ile evli, Cylops ve Emma Frost ile evli, Doctor Strange psikolog, Captain Marvel Amerika’nın en sevilen kahramanı, Gambit bir suçlu, Wolverine bir S.H.I.E.L.D ajanı ve Captain America yaşlanmıştır. Bu karakterler hiçbir şekilde başka bir gerçeklikte olduğunu fark etmez. Bir kişi hariç, Wolverine tüm kayıp anılarını geri gelmiştir ve bunun gerçek olmadığını anlamıştır. Bu yüzden Avengers üyelerini tek tek bulup onlardan yardım istemiştir. Profesör X bulunmazken Wolverine, Spider-Man ile birlikte Tony Stark’ı da aramıştır.

Bu sırada Red Graund’in takım arkadaşlarıyla savaşta olduğunu öğrenir. Esir düştüğü Shield’in elit mutant askerlerinden kaçar ve insan Direniş Lideri Luke Cage ile karşılaşır. Wolverine üyelerden Hawkeye’i görünce şok geçirir. Çünkü Barton gerçek dünya da ölmüştür.(Wanda’nın ilk geçirdiği kriz sırasında gerçekleşmiş bir olaydır.)Wolverine bu evreni Scarlet Witch’in yarattığını anlamıştır. Çünkü hemen hemen herkesin bir isteği gerçekleşmiştir. Wolverine bir S.H.I.E.L.D ajanıdır, Spider-Man mutlu bir hayata sahiptir. Magneto her zaman istediği mutant üstünlüğünü sağlamıştır. Wolverine diğer kahramanları uyandırmak için Spider-Man ile ziyaretlere başlar.  Wolverine, İnsan Direniş Hareketi ve Spider-Man ile Shadow Cat, Doctor Strange, She-Hulk, Daredevil, Rogue, Mytique, Nightcrawler, Toad ve Spider Woman.

Uyanan kahramanlar son olarak Genosha’ya ziyarete giderler. Genosha’ya yapılan ziyaret sırasında Magneto zaferini kutlamak için dünyanın dört bir yanından temsilciler alır. Kahramanlar ise doğrudan Magneto ve ailesini hedef alır. Emma Frost, Strange ve Cloak’ta Xavier’ı arar ama onun yerine Xavier’ın isminin yazılı olduğu bir mezar taşı bulurlar. Cloak bunu altında yatan başka bir ceset bulur.

M Evinde savaş devam ederken Dr. Strange’de ikili bir formda Wanda’yı eski haline döndürmeye çalışıyordu. Wanda ve Quicksilver’ın kaderinde Magneto ile ters düştükleri flashbackler görürüz. Wanda’nın her insanı mutlu etmek için alternatif dünya yaratmasının sorumlusu başkası çıkmıştır. Emma Frost ve Xavier bunu Dr.Strange söyler. O cevap veremeden Wanda sırtından okla vurulur. Saldırgan, ölümü Wanda’nın ilk yıkımında gerçekleşen Hawkeye‘dır. Wanda olmayan çocuklarını öldürmesini engellemek için Hawkeye‘i tekrar öldürür. Bu arada bahçede Emma Frost ve Layla Miller, Magneto hakkındaki gerçeği açıklar. Magneto öfkesini oğlu Quiksilver’dan çıkartır. Ona ardı ardına demir parçalarla darbe indirir ve Quiksilver ölür. Ardından Wanda, Magneto’yu aniden durdurur ve kardeşi sağlıklı formuna geri döner. Wanda “Sen hep mutantları seçtin ve bizi mahvettin baba.” diyerek ona saldırmaya başlar. Daha sonra “No More Mutants.” diyerek yarattığı alternatif evreni bükmüş mutantların birçoğunun güçlerini almıştır. (Tabii ki daha sonraları Children Crusade serisinde bunu yapanın Wanda değil Doctor Doom olduğu anlaşılacaktır.)

scarlet witch darkhold

SCARLET WITCH ÇİZGİ ROMANLARI

Aşağıda Scarlet Witch’in, House Of M olaylarına kadar ki okuma sırasını paylaştım. Ayrıca kendisi güncel serilerde (Darkhold Serisi) Cthon’un Darkhold kitabıyla birleşerek “Kaos’un Kraliçesi” olmuştur.

X-Men (1963) #4 – #7

Journey into Mystery #109

Strange Tales #128

X-Men #11

Avengers (1963) #16 – #44

Avengers Annual #1

Avengers #45 – #52

X-Men #43 – #45

Avengers #53

Amazing Spider-Man #71

X-Men #59 – #60

Avengers #75 – #126

Giant-Size Avengers #1

Avengers #127

Fantastic Four #150

Avengers #128 – #129

Giant-Size Avengers #2

Avengers #130 – #132

Giant-Size Avengers #3

Avengers #133 – #135

Giant-Size Avengers #4

Avengers #136 – #211

Vision and the Scarlet Witch (1982) #1 – #4

Avengers #230 – #250

Uncanny X-Men #190 – #191

Avengers #251 – #255

Vision and the Scarlet Witch (1985) #1 – #12

West Coast Avengers #33 – #46

Avengers #305 – #308

Avengers West Coast #47 – #53

Avengers #312

Avengers West Coast #54

Avengers #313

Avengers West Coast #55 – #74

Infinity Gauntlet #1 – #4

Doctor Strange: Sorcerer Supreme #34 – #35

Infinity Gauntlet #5 – #6

Doctor Strange: Sorcerer Supreme #36

Avengers West Coast #75 – #86

Infinity War #1 – #6

Avengers West Coast #87 – #91

Darkhold: Pages from the Book of Sins #1 – #7

Avengers West Coast #92 – #95

Infinity Crusade #1

Avengers West Coast #96

Infinity Crusade #2 – #6

Avengers West Coast #97 – #100

Avengers #368

X-Men (1991) #26

Avengers West Coast #101

Uncanny X-Men #307

Avengers #369

Scarlet Witch #1 – #4

Avengers West Coast #102

Force Works #1 – #6

War Machine #9

Iron Man #311

Force Works #7

War Machine #10

Iron Man #312

Force Works #8 – #15

Avengers: The Crossing #1

Force Works #16 – #20

Avengers #395

Age of Innocence: The Rebirth of Iron Man #1

Force Works #21 – #22

Avengers #397 – #402

Onslaught: Marvel Universe #1

Avengers (1996) #1 – #12

Heroes Reborn: The Return #1 – #4

Avengers (1998) #1 – #3

Thunderbolts (1997) #11 – #12

Avengers #4 – #18

Avengers #0

Avengers #19 – #30

Magneto: Dark Seduction #1 – #4

Avengers: Celestial Quest #1 – #8

Avengers #31 – #76

Avengers/Thunderbolts #1 – #6

Avengers #77 – #84

Captain America and the Falcon #1 – #7

Avengers #500 – #503

Excalibur #8 – #9

Avengers Finale #1

Excalibur #10 – #14

House of M #1 – #8