En İyi 10 BATMAN ve JOKER Hikayesi

Çizgi romanlarda Batman ve Joker’den daha ikonik iki rakip var mı? Birçok kahramanın ezeli düşmanları var ama çok azının böyle mükemmelce tasarlanmış zıt karakterli düşmanıları mevcut. Joker Batman’in mükemmel düşmanı: saldırgan ve renkli bir kişilik.

intro

Gelecek olan Suicide Squad ve Batman V Superman filmlerinin yankıları devam ederken onların çarpıcı hikayelerine göz atmanın tam vakti. Gelin, Newsarama tarafından derlenmiş olan en iyi 10 Batman/Joker hikayesine birlikte bakalım.

10.The Man Who Killed Batman – Batman: The Animated Series episode 51″

10

Hikaye, görünürde Batman’i öldüren şanssız gangster Sid the Squid’in efsanesini anlatıyor. Joker onunla ilgilenmeye karar verene kadar hiç bir yeteneği olmayan Sid, bu şöhretle birçok suçlunun dikkatini çekiyordu. Joker Sid’e sadece kendisinin hiçbir zaman yapamadığı bir şeyi yaptığı için değil aynı zamanda en iyi oyun arkadaşını elinden aldığı için de kızgındı ve intikam almak istiyordu. Tabii ki sonunda aslında ölmemiş olan Batman, Sid’i kurtarmak ve Joker’i bir kez daha şaşkınlığa uğratmak için ortaya çıkmaktadır.

9. The Laughing Fish – Detective Comics Vol. 1 #475-476

Batman ve Joker

Joker’in mizah duygusunu, Steve Englehart ve Terry Austin’in “The Laughing Fish“inden daha fazla ortaya çıkaran bir hikaye daha yok. Hikayede Batman, Joker’in Gotham Harbor’da nörotoksin kullanarak kendi gülüşüyle süslenmiş balık yarattığını keşfeder. Joker, ürünlerine Laughing Fish olarak patent almak için bir fırsat yakalar ama bu girişimi reddedilir. Bunu aşağılanma olarak kabul eden Joker, Batman’in burnunun dibindeki patent müdürünü öldürür ve bu halkada kim varsa hepsini öldürmeye kendini adar.

8. Joker’s Favor – Batman: The Animated Series Bölüm 7

Joker's Favor - Batman The Animated Series episode 7

Hikaye, Joker’in gaddarlığını ve karışık doğasını en iyi anlatanlardan biri. Belki de dünyanın en şanssız yol hikayesi olan bu hikayede,  zavallı  Charlie Collins, peşindeki adamın Joker’e dönüşmesiyle lanetlenir. Charlie bir eşi ve çocukları olduğunu söyleyerek Joker’den canını bağışlamasını ister ve Joker’de bir iyilik karşılığında onu affeder. Yıllar sonra Joker, beklenmedik ve eğlenceli bir şekilde Charlie’yi arayarak verdiği sözü hatırlatır.

7. The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

Ed Brubaker ve Doug Mahnke’nin “The Man Who Laughs” hikayesi, Batman: Year One’ın devamı niteliğinde ve Joker’in ilk ortaya çıkışını modernize ederek yeniden anlatıyor.Hikaye Joker’in köklerini dolaylı bir yoldan anlatıyor. Joker’in görüntüsünü ve hatta zihnini ‘Ace Kimyasal İşleme Merkezi’ne bağlıyor ve ününü kazanışını  vahşice ve gösterişli olarak işliyor.

6. Batman: Endgame – Batman #35-40

Endgame - Batman #35-40

Hikaye, ikilinin en zorlu son savaşını anlatıyor. Gösterişli bir şekilde hikayeye giriş yapılıyor ve Batman ve Joker, her ikisi de birbirlerinin geçmişini, düşmanlarına kadar derinlemesine incelemeye dalıyorlar. Gotham City de Joker virüsüyle zorlu bir mücadelenin içine düşüyor. Capullo’nun ustalıkla işlediği korkunç görseller ve ölümcül dövüş kareografisiyle Endgame’de Joker neredeyse ölümcül olarak tasvir ediliyor ve Snyder’in çeşitli hikayeleriyle harmanlanarak keyifli bir hal alıyor, Dark Knight’ın aksiyon içinde kaybolmasıyla da zirveye ulaşıyor.

5. Mad Love

Mad Love

Batman: The Animated Series sürekliliği içindeki  TAS yaratıcıları Paul Dini ve  Bruce Timm’in oluşturduğu “Mad Love” hikayesinde Harley Quinn anlatılıyor. Hikaye, Quinn’in Arlene Sorkin’in çırağı olarak hayranların kalbinde yer edinmesine ve DC sürekliliğine katılmasına neden olmuştu. Mad Love,  Dr. Harleen Quinzel ve onun hastası Joker arasında şaşırtıcı, mantıksız ve yadsınamaz bir bağlantı kurar; tüm taraflar için delilik ve kaosa yol açan bir ilişki. Hikaye 1994 yılında Best Single Story dalında Eisner kazanmıştı.

4. The Dark Knight

The Dark Knight

Gelenekselciler, Christopher Nolan’ın The Dark Knight’ındaki geleneksel olmayan Joker’i pek beğenmeseler de, bu, Batman ve Joker arasındaki kutuplaşmayı en özet şekilde anlatan tek hikaye. Acımasız intikamcı, kurallar ve kanunlar konusunda endişeli bir Batman ve sürekli sorun yaratan renkli ve zıpır anarşist Joker. Dark Knight olabildiğince geleneksel betimlenirken Joker ilk göründüğünden oldukça uzak betimlenmişti. Tabii bunda Heath Ledger’ın başarılı oyunculuğu da yadsınamaz; Joker’i, yüzü, geçmişi ve ismi olmayan bir adam gibi tasvir etmişti.

3. The Joker’s Five-Way Revenge – Batman Vol. 1 #251

Five-Way Revenge - Batman Vol. 1

Hikayede Joker, Batman’e karşı, normalde savaştığı bir grup suçluyla durumdan biraz rahatsız olsa da birleşiyor. Hikaye Joker karakterinin birçok yönü üzerine kurulmuş; kendi adamlarının hayatlarını ihmal etmesi ve Batman’le olan ilişkisine çarpık bakışı gibi. Hikayede Joker Batman’i pusuya düşürüyor ve bunun tek şansı olduğunu düşünmesine rağmen kendince bir kurnazlıkla Batman’i öldürmeyip hayatta bırakıyor. Bu da onların birbirlerine olan bağımlılıklarının en güzel örneklerinden biri.

2. A Death In The Family – Batman Vol. 1 #426-429

A Death In The Family - Batman Vol. 1

Joker, Orta doğu teröristlerine nükleer bir silah satma girişimindeyken yolu 2. Robin olan Jason Todd ile kesişiyor. Ve hikayenin sonunda Robin, Joker’in ellerinde ölüyor. Bu ilk kez olmuyor belki ama Batman joker yüzünden en şok edici bir biçimde acılar içinde kalıyor.

Daha da şok edici olanı ise Jason’ın ölümüne okuyucuların oy vererek karar vermiş olması. Bu da hepimizin içinde aslında küçük bir Joker olduğunu gösteriyor.

1.The Killing Joke

The Killing Joke

The Killing Joke birçok Joker hikayesinden derlenmiş. Joker’in Barbara Gordon’a vahşi saldırısı, ardından onun babasına ve Batman’e yaptığı işkenceler, Joker’in korkunç suçlarından en kabus gibi olanı demek yanlış olmaz. Batman’e karşı yaptığı acımasız saldırı sonucu Batman, polisin gelmesiyle ancak kurtulabildi. Joker’in deliliği,ölüm ve yaşam arasındaki anlayışı, Batman’le olan çarpık ilişkisi, The Killing Joke’dan önce hiç ,her aklı başında insanın korkunç bulacağı türden işlenmemişti.