SPIDER-MAN ve BLACK CAT: İnsanların Yaptıkları Fenalıklar | Çizgi Roman İncelemesi

Merhaba değerli çizgi roman severler, bu yazımda baskısı tükenmiş olup, son zamanlarda Edessa kitabevinde fahiş bir fiyata da olsa satılmış ve piyasada baskısının tükenmesi 7 yıl sürmüş olan: “Spider-Man ve Black Cat İnsanların Yaptıkları Fenalıklar” adlı cildi inceliyor olacağım. İncelemem toplam 5 farklı bölümden oluşuyor olacak.

1. TANITIM – SPIDER-MAN ve BLACK CAT

Cildimizi Kevin Smith yazıyor ve Terry Dodson çiziyor. Kendileri piyasada gördüğüm kadarıyla bilinmeyen yazarlar değil, en azından Amerikan çizgi roman camiasında. Özellikle Kevin Smith, birçok Türkçe’ye kazandırılmamış Marvel çizgi romanının, yazarlığını yapmış. Ürün 2014’te Marmara Çizgi tarafından basılmış olup, 2. Baskısı maalesef henüz yapılmamıştır. Türkçe Çevirisi Tulgan Köksal tarafından yapılmış olan bu cilt, piyasada inanılmaz nadirdir ve benim gibi yakın zamanda koleksiyonerliğe başlamış olanlar için, büyük değere sahiptir.

SPIDER-MAN ve BLACK CAT: İnsanların Yaptıkları Fenalıklar

2. SPIDER-MAN VE BLACK CAT KONUSU (SPOILERSIZ)

Mahallemizin dostunun, meşhur JMS dönemi öncesinde geçen klasik evreninde yer alan bu cilt, Marmara’nın bastığı hikayeler arasında, “son sırada okunması daha uygun” bir yere sahip. Bu cildin bir diğer özelliği ise aslında ana kahramanımızın Spider-Man değil, Felicia Hardy ve Black Cat olmasıdır. Felicia Hardy, kostümünü dolaba kaldırmış ve Los Angeles’ta otellerde sanki hiç yapmazmış gibi seksiliğiyle keyif çatmaktadır. Şimdiden uyarıyorum, eğer elinize geçip de okuma imkanına sahip olursanız bu cildi, bu tarzda içeriklerin bolluğuna tanık olacaksınız.

Felicia’mız keyif çatarken, bir telefonla ortak arkadaşlarının yokluğundan şikayetçi Meg karakteri(çizgi romanda sadece adı geçiyor), pisiciğin huzurunu bozsa da, belki eski sevgilisine bir merhaba deme umuduyla New York’a gider. Bu sıralarda ise sevgili Peter Parker’ımız MJ’le evlenmiş, Üniversiteyi bitirmiş ve Öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Sınıfındaki bir öğrencisinin aşırı eroin dozundan öldüğünü öğrenen Peter, derhal kostümünü giyip devriye atmaya, torbacı aramaya başlamıştır. Kaderin cilvesidir ki, Peter’ın sokaklardan öğrendiği ünlü oyuncu isimle, Black Cat’in aradığı kişi, birbirinin sevgilisi rolü yapmaktadır.

Her iki karakterimiz de kendi amaçları doğrultusunda bir kaç bilgiye sahip olurken, nihai aramaları sonuç vermeye başlamıştır. Kendi aradıkları kişilerin bir dairede buluşacaklarından ikisi de haberdardır fakat, işin öbür yüzü ikisini de çok şaşırtacaktır.

Olay yerine varan iki eski sevgili Black Cat’in, dairenin camındaki Spidey’i arkadaşının yokluğunun faili sanıp, camdan içeri sallanan bir tekmeyle ortalığın karışmasına sebebiyet vermişlerdir. İkisi de birbirlerinin orada olmalarına şaşırıp, aradıkları kişileri sorguya çekmeye vakti ancak bulabilirken, bir anda ünlü oyuncumuz ve sahte sevgilisi, fenalık geçirir ve orada ölürler. Black Cat engin yeraltı bilgileriyle, aşırı eroin dozundan öldüklerini anlamasıyla, bir telefon çalar ve her şeyin arkasında, insanlara dokunmadan eroin verebilen, Bay Brownstone lakaplı bir adamın olduğu ortaya çıkar.

SPIDER-MAN ve BLACK CAT: İnsanların Yaptıkları Fenalıklar

3. ANA KARAKTERLER ve ARALARINDAKİ İLİŞKİLER

  • Black Cat (Felicia Hardy)

Konu kısmında da belirttiğim üzere, bu çizgi romanın asıl ana karakteri Felicia Hardy. Kendisinin orijininden tutun, Spidey’e karşı olan hislerinden ve hatta ayrılma sebepleri olan Spider-Man’in gerçek kimliğine, Peter Parker’a olan hislerinin değişimine tanık oluyoruz.

Açıkçası süper bir şekilde işlenmiş diyemem, fakat kötü demek de ağır olur. Cat, hep bizim ağırbaşlı Peter Parker’ımızın başına dert gibi gelse de, kimi zaman da onunla romantik ilişkiler de yaşamıştır. Bu çizgi romanda ise Cat’in tekrar Peter’a olan hisleri dediğim gibi çabuk değişse de, kendisinin Peter’a olan giderek artan hayranlığı ve tekrar bir araya gelmek üzere verdiği çabayı okumak gayet keyifli geliyor. Sonlarına doğru bu çaba biraz hüsrana uğrasa da, orijinden yola çıkarak güçlü şekilde ayağa kalkan bir kadını okumak, insanın göğsünü kabartmıyor değil. Her ne kadar bir anti-kötü de olsa 😀

  • Spider-Man (Peter Parker)

Sevgili Örümcek dostumuz, bu çizgi romanda biraz Black Cat’in arkasında kalsa da, evli bir erkeğin, inanılmaz seksi ve kendisine yanık bir hatuna karşı olan imtihanını okumak, insanı (en azından benim gibi bir fanboyu) kimi zaman geriyor olsa bile okunmaya değer olmadığını göstermemekte. Black Cat bir sahnede (!!!Hafif Spoiler!!!) Peter’ı öpüp, Peter’ın da “problem değil, kimse beni maskemin üstünden öpmemişti” gibi bir tepki vermesi gerçekten, duvar sürüngenini sorgulamamıza sebep olsa da, sonunda dost olarak kalmaları içimize biraz olsun “oh” çektirtti. Spidey’nin çizgi romanın ortalarından sonlarına doğru, 2 farklı hepimizin bildiği marvel karakterinden yardım istemesi de, gerçekten çok hoş bir detay olmuş. Üstelik bir tanesi (muhtemelen kendisini daha iyi tanıyosunuz) Black Cat’in hikayedeki durumuna ve ruh haline dair, gerçekten Örümceğe çok faydalı oluyor.

4. SPIDER-MAN VE BLACK CAT ÇİZİMLER

SPIDER-MAN ve BLACK CAT: İnsanların Yaptıkları Fenalıklar

5. BEĞENDİN Mİ BEĞENMEDİN Mİ/PUANLAMA

İlk olarak Spider-Man ve Black Cat : İnsanların Yaptıkları Fenalıklar çizgi romanının değerinden ve nadirliğinden ötürü koleksiyonuma girmesinden çok memnunum. Çizimler hoş, Spider-Man zaten çok severim ama evli Peter Parker’ın hayatına Black Cat’in tekrar girmesi, benim için zaten almak ve ne okuyacağıma dair merak duymak için bir sebepti. Üstüne okuyup iki tane, birisini çok sevdiğim Marvel karakterini görmek benim için gerçekten aldığıma değdi dedirtti. Kendince eksikleri vardı elbet hikayenin bir kısmının komple atlanması ve sonra bir kaç karede sonradan anlatılmaya çalışılması, belli ki merak uyandırmak amaçlıydı fakat, bende merak uyandırmadı.

Hikayedeki kötü karakterlerin klişe olmaları, ve kötü adamlarla kurulan diyalogların gayet sıradan ve olağan oluşu, özellikle kötü adamlara dair bendeki izlenimi bayağı kötü anlamda etkiledi. Kötü adamlarda beğendiğim tek unsur ise, yaptıkları kötülüklerin her iki karakterimize de olan etki işlenişinin, gayet başarılı olmasıdır.

Black Cat’in kendi iç sesiyle olan monologları keyifliydi. Aynısını Spider-Man için söylemek zor, çünkü onunki kitapta o kadar yer kaplamıyor. Bende merak uyandıran paragrafın başında bahsettiğim konsept, tam anlamıyla hikayede var sayılmaz.

Sonuç olarak beklediğimi tam anlamıyla bulamasam da koleksiyonumda değerli bir yeri olacak olan Spider-Man ve Black Cat İnsanların Yaptıkları Fenalıklar çizgi romanı okuması keyifli olsa da, eksikleri göze batar dereceye yaklaşmıştı.

Puanım 7,75/10

Bir başka Spider-Man çizgi romanı olan Spider-Man Life Story öneri yazısını da sitemizde okuyabilirsiniz.