FOLKLORDS VE TRUMAN SHOW FELSEFESİ – Çizgi Roman İnceleme

Merhabalar. Bugün hikayesini Matt Kindt’in yazdığı; Hellboy and the BPRD’den aşina olduğumuz ünlü sanatçı Matt Smith’in çizer tarafında olduğu fantastik bir hikaye ile karşınızdayız: FOLKLORDS. Bu yazıda ‘spoiler’ bulunmamaktadır. Bu sebeple henüz bu hikayeyi edinip okumadıysanız bu yazımızı rahatça okuyabilirsiniz.

Matt Kindt’e ayrı bir parantez açma gereği duyuyorum çünkü Grass Kings, Black Badge, Mind MGMT okumuş olanlarınız varsa muhtemelen ne kadar iyi bir yazar olduğunu biliyorsunuzdur. Yine bu hikayede bizleri hayal kırıklığına uğratmıyor. Fantastik ve gerçek yaşamı harmanlayarak ne gerçeklikten kopuk ne de uçuk kaçık hayal dünyalarında gezmiyoruz. Yeni bir bakış açısını bizlere sunan Folklords 2019’un en güçlü fantastik çizgi romanı olmayı hak ediyor. Hikayede köylüler, cüceler, troller, hatta korkulan kütüphaneciler gibi rustik konsepti , fantastik ve gerçek yaşamdan karakterlerin bir arada olduğu çekici kadrosuyla bize dolu dolu bir hikaye sunuyor.

Truman Burbank ve Ansel – Folklords

Folklords Sert Kapak - 9786257996648

Hikayenin ana karakteri Ansel kendi büyülü dünyasından çıkıp kafasına takılan soruların cevaplarını aramak için metropol şehrinin insanları “folklords” ların dünyasına adım atmak ister. Kapakta da aslında pastoral bir arka planın önünde siyah takım elbisesiyle adeta içimizden çıkmış gibi duran Ansel’in o dünyaya göre atıl kalışını anlatıyor. Ansel bizim dünya vizyonumuza çok benzer fikir ve düşüncelere sahiptir. Dünyamız hakkında gerçekleri ortaya çıkarmakta kararlıdır. Fakat kütüphaneciler yerel halkın folklordslardan bihaber yaşaması için bütün yönetimi ele geçirirler. Truman Show ve Folklords hikaye yönünden çok fazla benzerlik göstermiyor. Fakat iki hikayede de ana karakterler gerçek dışı olan dünyada cevapsız kalıyorlar. Ve içinde bulundukları dünyaya ait hissetmiyorlar. Bu yüzden cevapları hayallerde aramıyorlar.

Folklords - Chris O'Halloran: Comic Book Colorist


Ansel tipik ana karakterlerden şu noktada sıyrılıyor; harekete geçmek için dış etkenler tarafından hiç teşvik edilmedi. Truman Burbank gibi sadece bir amacı vardı ve muhalif fikirlere rağmen kendi fikrini takip etti. Matt Kindt’in kaleminden çıkan bu karakter cesareti ve kararlılığıyla okuyucu kitlesine kendini sevdirmeyi başarıyor. Matt Smith’in de çizgileri bu hikayenin fantastik boyutunu çok güzel yansıtıyor. Genellikle Narnia Günlükleri, Oz Büyücüsü gibi hikayelerde insanlar büyü dünyası için gerçek dünyayı terk ederler. Fakat burada cevaplar tam da bizim dünyamızda. Bu yeni vizyon ve bakış açısıyla farklı bir kurgu sunuluyor. Fables okuyanlar bu hikayeyi de seveceklerdir. Türkiye’de tüm çıkmış sayıları tek bir ciltte toplamışlar. One shot olarak da okunabildiği için 10 üzerinden 8.5 alır. Mutlaka okuma listenize eklemeniz gereken bir çizgi roman.