ONE MORE DAY: Spider-Man’in En Zor Seçimi | Çizgi Romandan Notlar ve İnceleme

J. Michael Straczynski ve Joe Quesada tarafından ortaya çıkan ve Civil War döneminin kısa zaman sonrasında geçen One More Day isimli bu çizgi roman bana göre Marvel’ın en iyi çizgi romanlarından biri. Back in Black çizgi romanının sonrasında geçen bu hikayede Peter Parker hayatının en büyük seçimini yapmak zorunda kalıyor. May Yengesi ve aşkı arasında bir seçim. Spider-Man No Way Home‘un ilham kaynağı olduğunu düşündüğüm bu hikayeyi öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Hikayesi Nasıldı?

Civil War Dönemi

Bu hikayeyi anlamak için önceki sayılardan da biraz bahsetmek gerekiyor. Peter Parker Civil War döneminde kimliğini dünyaya açıkladıktan sonra başına gelebilecek tehlikelerin farkındaydı. Bu tehlike elbette sevdiği insanların zarar görme ihtimaliydi. Zaten kimliğini saklamasındaki motivasyon da buydu. Spider-Man’in kimliğinin dünya tarafından bilinmesiyle Peter’ın ve ailesinin hayatı asla eskisi gibi olmayacaktı. Ancak süper kahramanlar hakkındaki yeni yasayı kabul etmesinde büyük rol sahibi olan Tony Stark’a da oldukça güveniyordu. Onu hem bir rehber hem de arkasında olan bir baba gibi görüyordu. Ancak bu hikayedeki Tony Stark oldukça pragmatik davranıyor ve Peter’ın başına gelecekleri umursamadan onu kendi amaçları için kullanıyordu.

May Yenge Tehlikede

İç Savaş devam ettiği sırada Spider-Man Captain America’nın tarafına geçtikten sonra aranan bir suçlu olmuştu. Captain teslim olduktan sonra da kendini ve sevdiklerini saklamayı kısa süre başarmıştı. Fakat esas tehlike ABD Hükümeti ve Tony Stark değildi. Esas tehlike onu yok etmek isteyen düşmanlarıydı. Bunlardan en önemlisi de Wilson Fisk diğer ismiyle de Kingpin’di. Onun adamları Peter’ın evine gidecek ve bu durum May Yenge’nin vurulmasına sebep olacaktı. Peter siyah kostüme bürünüp Kingpin’i öldüresiye dövse bile onun bu hayattaki en önemli varlığı olan yengesi ölüm döşeğindeydi.

Peter’ın Doctor Strange’den Yardım İstemesi

Bu yüzden çareyi Doctor Strange’de aradı. Ondan zamanı geri almasını istedi. Ancak bu çok daha büyük sorunlara yol açabilirdi. Çünkü kaderi değiştiremezdi ve May’in ölümünü kabullenmek zorundaydı. Ancak Peter bunların kendi suçu olduğunu düşündüğü için bu olayın hiç yaşanmamış olmasını istiyordu. Bu yüzden de Marvel’ın şeytanı olan Mephisto Peter’ın bu zor durumunu kendisi için bir fırsat olarak görmüştü. Mephisto, Spider-Man’e bir teklif sundu. Ancak bu teklif karar verilmesi oldukça zor bir teklifti. Yengesinin hayatına karşılık Mary Jane ile olan aşkını ona vermesini istedi.

Spider-Man: One More Day

Mephisto’nun Acımasız Pazarlığı

Mephisto onların aşkını istiyordu çünkü onları aşkı az rastlanacak eşsiz bir aşktı. Peter eğer teklifi kabul ederse Mary Jane ile olan evlilikleri bitecek üstelik onunla yaşadığı bütün güzel hatıralar silinecekti. Gelecekte doğacak çocukları var olmayacaktı. Ancak May Yengesi hayatta olacak ve dünya Spider-Man’in kim olduğunu unutacaktı. Spider-Man’in kimliğinin bilindiği bir dünyada yaşamak oldukça tehlikeliydi. Bu yüzden sıradaki kurbanın MJ olması da çok yüksekti. Üstelik ikisinin aşkı o kadar büyüktü ki hiçbir doğaüstü güç onların kavuşmamasına engel olamazdı. Bu yüzden ikisinin de ortak kararıyla ve çok zor bir şekilde birbirlerini unutmayı seçtiler. Peter MJ’siz yeni hayatına böylece başladı.

Çizgi Romanı Nasıl Değerlendiriyorum?

Çizgi roman sürükleyici olma konusunda başarılı bir izlenim çiziyor. Çizimlerin iyi olmasıyla beraber hikaye gerçekten çok başarılı. Bununla birlikte karakterlerin doğru yerde ve doğru zamanda kullanılmasını da oldukça başarılı buluyorum. Spider-Man’in genel felsefesine ve sorumluluk alması, hatalarıyla yüzleşmesi, MJ ile olan aşkı gibi unsurlara yer verilmesi sayesinde de Spider-Man ruhuna oldukça sadık olan harika bir çizgi roman karşımıza çıkıyor. Bu çizgi roman bana göre sadece Marvel’ın değil gelmiş geçmiş çizgi romanlarda da üst sıralarda yer almayı hak eden bir çizgi roman.

Spider-Man: One More Day Hakkında Son Söz

Hayat seçimlerle doludur. Hangi zorluklarla nerede ve nasıl karşılacağımızı bilemeyiz. Hayat öyle zordur ki bazen bizi en yakınımızdakilerle imtihan eder. Üstelik bunlar zayıf noktalarımızdan faydalanmak isteyen Mephisto kılıklı insanlar tarafından da yapılır. Böyle durumlarda en mantıklı olanı seçmek gerekir. Bu hikayede Peter ve MJ her ne kadar şeytanla anlaşma yapsa da Peter’ın sırrının bilindiği bir dünyada yaşamaktan kurtulmaları gerekiyordu. Yani sorun sadece May Yenge’nin hayatta kalması değildi. Bana böyle bir teklif sunulsaydı ben Mephisto gibi güvenemeyeceğim bir varlıkla asla anlaşma yapmazdım. Ve son olarak gerçek hayatta geçmiş bu çizgi romandakinin aksine gibi değiştirilemez. Bu yüzden geçmişteki kayıplarımız ve pişmanlıklarımızla barışmamız gerekir.

25 yaşında hayal sever bir gencim.