Avengers Standoff: Assault On Pleasant Hill Alpha #1 İnceleme

Geçen ayki Avengers Standoff: Welcome to Pleasant Hill #1 ile ilgili kafanız karışmasın zira Marvel’in son Avengers geçişinin ilk gerçek bölümü Assault on Pleasant Hill Alpha #1. Bu geçişin yapısı biraz farklı çünkü paranın iki yüzü gibi her iki konuyu da işliyor. Konu eğlenceli bir şekilde başlıyor ve bu yakında gelecek olan Captain America: Steve Rogers’ın arkasındaki yaratıcı ekip için de muhteşem bir vitrin.

marvel assault

Welcome to Pleasant Hill #1 ana şehri tanıtırken orijinaline sadık kalmış ve Mayberry cephesinin arkasındaki gizem üzerine yoğunlaşmış. Sayı bir taraftan da Steve Rogers, Sam Wilson ve Bucky Barnes’ın odak noktasında olduğu Pleasant Hill’i inceliyor ve S.H.I.E.L.D.’in son komplosunu da çözüyor. Avengers hikayesinden uzak olsa da hızla Captains America’nın gerçek düğüm noktası olduğu hikayeye doğru ilerliyor.

Şurası bir gerçek ki, önceki konuyu tedirgin bir şekilde taşımış ama Spencer bolca mizah kullanmaktan da çekinmemiş. Sayının, özellikle de Steve ve Bucky arasındaki ilişki ve Sam ve gizemli  Whisper ( Burada o kadar da gizemli değil.) arasındaki ilişki söz konusu olduğunda şaşırtıcı şekilde tasasız bir özelliği var. Hatta  Maria Hill’in konu boyunca 3’ten fazla esprisi var. Bu mizahi yaklaşım  Standoff ‘un farklılığını her şeyden çok ortaya çıkarıyor. Marvel’in etkinlik çizgi romanları genelde ciddi ve acımasız olur. Ama, açıkça görülüyor ki, bazı önemli konuların çözüme kavuştuğu sayıda (özgür irade, yasa dışı hapsetme) Spencer, okuyucuların hikayeyle eğlenmelerini istemiş.

Senaryonun sadece açıklama kısmında bir hata yapılmış o da Spencer’ın okuyucuyu çok hızlı bir şekilde Captain America olaylarına taşıması olmuş. Spencer bunun hikayenin doğal bir parçası olması için oldukça uğraşmış ama bu konuda yapılabilecekler kısıtlı.

Çizgi romanı okuduktan sonra açıkça Spencer ve Jesus Saiz’in Captain America: Steve Rogers’taki büyülü çalışmalarını görmek oldukça heyecanlandırıyor. Saiz basitçe bu işte en çok takdir gören sanatçılardan biri. Süper kahraman çizgi romanlarındaki en gösterişli stile sahip değil belki ama öyküleme konusunda diğerlerinden daha fantastik bir stili var. Bu sayı gereksiz işlerden arıdırılarak detaylandırılmış. Karakterlere açık ve somut duygular yüklenmiş; şok,kızgınlık ve acı-tatlı gibi bu duygular eski günleri anımsatıyor.

Bu sayı ve önceki sayılar Marvel’in son  Avengers geçişi için çıtayı yükseltti.

Avengers Standoff içindeki iki bölüm ortaya koydu ki, Marvel’in etkinlik çizgi romanlarında daha fazla Nick Spencer ile çalışması gerekiyor. Spencer’ın karanlık olaylarla mizahı harmanlaması ve Jesus Saiz’in çizimleri,ikisinin güçlü bir partner olduğunu ortaya koyuyor.

IGN Jesse Schedden