DEATH OF X 1. Sayı , X-Men ve Inhumans Arasında Savaş Başlatıyor

Secret Wars bittiğinden beri yetişkin Cyclops’a ne olduğunu merak konusu. Onun hakkındaki tek bilgi,  ortadan kaybolmasıyla Terrigen Mist’in M-pox’ı yaratması ve mutantları öldürmesi üzerine Inhumans ile bir karşılaşma olacağı yönünde bir şeylerdi. Şimdi Death of X’in tanıtımında  ipuçları var ve sonunda bazı sorular cevaplarını buluyor.

death of x

X-Men ve Inhumans fikir ayrılığına düşerler. Cyclops kayıptır ve öldüğü sanılmaktadır. Bununla ilgili herkesin aklındaki “neden”sorusunun cevabı ve daha fazlası, sonbaharda çıkacak yeni 4 sayılık DEATH OF X serisinin ilk sayısında ortaya çıkıyor. Mutantkind ve Inhumanity benzerlerinin rotasını değiştirecek bu kışkırtıcı hikayede superstar yaratıcıları Jeff Lemire (Extraordinary X-Men) ve Charles Soule (Uncanny Inhumans), sevilen sanatçı Aaron Kuder (Action Comics)’e katılmakta.

Terrigen Mists’in dünya etrafında dönmesi gibi onun dönüştürücü özellikleri, Marvel Evreni’ne karşı yeni Inhumans doğuruyor. Sisler Inhumans’ı hayata getirirken onlar sadece X-Men’lerin sonu için çalışıyor ve gerilerinde ölü ya da hastalıklı mutantlar bırakıyorlar. Inhumans, Terrigen Cloud’un yarattığı yeni korkunç Inhuman’ın olduğu yere, Japonya’ya seyahat ediyorlar.  X-Men ise Cloud’un gerçekten korkunç bir şeye sebep olduğu Muir Adası’na gidiyor.

Bu insanların hatırına Cyclops, ya görevi devralacak ya da yok olacaktır. Ama nasıl?

Entertainment Weekly’ye konuşan  Jeff Lemire konu hakkında:

“Durum şu anda mutantlar için hiç iyi değil. Öte yandan Inhumans  büyüyor ve Marvel Evreni’nde önemli bir yere geliyor. Bu durum da karakterler arasında tansiyonu yükseltiyor.” dedi.

Charles Soule ise:

“Her iki tarafta da bu durum yalnızca küçük bir grubu etkilemiyor. Bu sadece onların geçimleri ya da yaşam şekilleriyle alakalı değil yaşamları da gerçekten tehlikede dolayısıyla tam da düşündüğünüz tepkiyi veriyorlar.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Ekim ayında DEATH OF X #1 ile, Inhumans ile alakalı akla takılan tüm sorular cevap bulacak ve  X-Men’in bilinmeyen geçmişi gün yüzüne çıkacak.