IRON MAN vs HULK: Çizgi Romanlarda En Çok Galibiyet Hangisine Ait?

Bir tarafta en zeki, diğer tarafta ise en güçlü Avenger. Sizce bu savaşın kazananı kim olur? Evet “Iron Man vs Hulk” Gelin Marvel çizgi romanlarında hangisinin en çok kazandığına bakalım. 

Hulk ve Iron Man arasındaki rekabet iki tarafın hayranlarını yıllardır meşgul ediyor. Sinematik evrende ilk kez Avengers filminde bir arada görüldüler. Diğer yandan ikili arasında çizgi romanlarda kıyasıya bir rekabet hep vardı. Biz de bu ikili arasındaki rekabete çizgi romanların gözünden bakacağız. 

Iron Man vs Hulk, Çizgi Romanların Gözünden

Marvel’in bu iki kahramanı her ne kadar sinema evreninde müttefik olsalar da çizgi romanlarda birçok kez karşı karşıya geldiler. Bu karşılaşmaların ise mutlak bir galibi var. İki süper kahramanın hayranlarının yıllardır tartıştığı bu soruya çizgi romanlar gözünden bakacak olursak bu savaşın mutlak bir galibi var. Çizgi romanlar yalan söylemez diyerek tek tek karşılaşmaları ve sonuçları size aktaracağız. 

Iron Man ve Hulk ilk olarak David Micheline ve Jerry Bingham tarafından yazılan Iron Man #132 adlı sayıda karşı karşıya geldiler. Bu sayıda Tony Stark, Bruce Banner ile Hulk arasındaki bağı koparmak ister. Ancak işler yolunda gitmez ve ikili ölümcül bir kavgaya tutuşurlar. Bu kavganın galibi Iron Man oldu. 


İkilinin ikinci karşılaşması The Incredible Hulk #131 sayılı çizgi romanda meydana geldi. Bu bölümde ise Bruce Banner ile Hulk zaten ayrılmışlardır ve Tony Stark onları birleştirmek için çalışır. Ancak buna razı olmayan Hulk ile arasında başlayan savaş koca bir binanın Hulk’un üzerine devrilmesi ile neticelenir. Iron Man ikinci karşılaşmanın da mutlak galibidir. 

Iron Man ve Hulk üçüncü defa Original Sin: Hulk vs Iron Man #4 sayısında karşılaşırlar. Bu defa en öfkeli süper kahramanımız Hulk, Iron Man’ın zırhını paramparça eder ve üçüncü raundu kazanır. İkilinin dördüncü karşılaşmaları World War Hulk #1 sayılı çizgi romandadır. Bu sayıda Sakaar isimli gezegenden Hulk dünyaya henüz dönmüştür. Iron Man’in de oraya gönderilmesinde payı olduğunu öğrenir. bunu öğrenen Hulk’u tutabilene aşk olsun. Iron Man bu defa özel tasarım zırhı olan Hulkbuster’ı kullanır. Ancak nafile, öfkeli Hulk, Iron Man’i bir kez daha yenmeyi başarır. 

Hulk bunların yanı sıra Iron Man #305 sayısında da Iron Man’i yener. Ayrıca yeşil canavar, Hulk #1 sayısında Iron Man’i tam dört defa Hulkbuster zırhıyla yenmeyi başarıyor. Sözün özü çizgi romanlar göz önüne alındığında bu ikili rekabetin mutlak galibi HULK’tur

Peki sizin bu konudaki görüşleriniz nedir, sizce Hulk mu Iron Man mi daha güçlü?