DC’nin Yeni Superman’i Jon Kent, Homofobik Söylemlere Maruz Kaldı

Son yıllarda LGBTİ+ temsilini artırmak için çalışan çizgi roman endüstrisi ve DC, 2021’de büyük bir adım attı. Çizgi roman yazarı IGN’e konuşarak, şu anki Superman Jon Kent ‘in, yakında çıkacak olan Superman: Son of Kal-El #5 biseksüel kimliği taşıyacağı duyurmuştu. Herhangi bir karakter de değil, kendisi Clark Kent ve Lois Lane’in 17 yaşındaki oğlu Jon Kent ve yeni Superman.

Bu yaz Superman: Son of Kal-El serisi çıkış yapan genç süper kahraman, selefinden birkaç yönden farklı. Birincisi, Metropolis sokaklarında küçük suçlarla mücadele etmekten veya tehlikede olan genç kızları kurtarmaktan çok iklim değişikliği ve mülteci kriziyle mücadele etmekle ilgileniyor. Ve serinin beşinci sayısında, 9 Kasım’da gazete bayilerinde, arkadaşı ve muhabiri Jay Nakamura ile ilişkiye başlayan bir basın açıklaması, “kimliğini bulduğunu” söyledi. .

2021 yılında olsak bile cinsiyet ayrımcılığı hala devam ediyor. Brezilyalı profesyonel voleybolcu Mauricio Souza, Instagram’da Jon ve Jay’in öpüşürken çekilmiş bir resmine homofobik bir açıklama yazdıktan sonra ekibinden kovuldu. Eşcinsel olan diğer oyuncu Douglas Souza,  sözlerini kınadı ve “Sadece bir parçayı değil, hepimizi temsil etmeyi düşündüğünüz için teşekkür ederim DC Comics” dedi.

İş bununla da kalmıyor bazı haberlere göre Los Angeles Polis Departmanı, Jon Kent’in çıkacağı duyurusunun ardından tehditler aldığı iddia edilen DC Comics çalışanlarının evlerinde devriye gezmek için memurlar gönderdi. Ancak DC herhangi bir açıklama yapmadı. Jon Kent’in karakteri tek örnek değil – Marvel’in son filmi Eternals’da eşcinsel bir süper kahramanı içeriyor, DC Comics tarafından yayınlanan yakın tarihli bir Aquaman çizgi romanında, Black Southern California karikatüristi Brandon Thomas tarafından yazılan Jackson Hyde (Aqualad)’ da eşcinsel bir Siyah adam olarak yer alıyor.