Batman V Superman: Darkseid Kimdir?

Uyarı: Batman V Superman: Dawn of Justice’dan küçük spoiler’lar bulunmaktadır.

“Geliyor!’’

Bu ürpertici son sözleri, bu hafta vizyona giren ve 400 milyon$’dan fazla hasılat yaparak kötü eleştirilerin üstesinden gelen  Batman V Superman: Dawn of Justice’daki bir karakterden duyduk.

Peki, kim geliyor?

Söz konusu Darkseid.

Çizgi romanların efsane yazarı Jack Kirby tarafından Marvel Comics’ten ayrılmasından sonra 1970 yılında yaratılan Darkseid, bir çok yönden DC Evreni’ndeki büyük kötülüktür.

Darkseid Kimdir

Bir dünyada bir grup kötü tanrının lideri olan  acımasız diktatör Apokolips , New Genesis adındaki komşu dünyanın tanrılarıyla sonsuz bir savaşta kilitlenmiştir. Apokolips gibi Darkseid de pek çok insan için kabus gibidir.

Yahudi-Hristiyan yazıtlarında New Genesis iyilerden oluşur ama Apokolips öyle değildir. Anti-Life Equation denilen bir şeyin arayışındaki Darkseid tüm yaşamların özgür iradesini çalabilir.

Jack Kirby’nin orijinal New Gods hikayelerinden bir parça Batman V Superman’de de görülüyor.

Eğer ikisini hala bir araya koyamadıysanız, belirtelim, Darkseid Apokolips’in hükümdarı ve New Genesis ile yüzleşiyor yani tüm “başlangıç ve bitiş” burada işleniyor. Peki, Batman’in kabus/fantezi/kehanet dizisinde yanan dünyada görebileceğiniz dev omega sembolü ne anlama geliyor? Bu açıkça artık Darkseid’in de olaya dahil olduğunun göstergesi.