The Batman Film İncelemesi | Merakla Beklenen Batman Hikayesi!

Başrollerini Robert Pattinson ve Zoe Kravitz’in paylaştığı The Batman nihayet vizyona girdi. Yönetmen koltuğunda Matt Reeves’in oturduğu filmimiz beklentileri karşıladı mı, gelin yakından inceleyelim!

Batman’e Nostaljik Bir Dönüş! – The Batman Film İncelemesi

the batman

Dedektif birini düşünün esrarengiz, karanlık ve sessiz. Şimdi Bruce’u düşünün. Geçmişini bilmediğimiz bir Bruce. Dedektifte bahsettiğim özellikleri Bruce ile birleştirin. Ekranlarda görebileceğimiz en Farklı ve olması gereken Bruce. Akılları biraz karıştırıyor olabilir ama şunu eklemek istiyorum. Bizim izlediğimiz Bruce nostalji yani eski tarz bir Batman. Günün geçtiği dönem günümüz olsa da nostalji olduğunu unutmamakta fayda var. Bu filmdeki Bruce’u özellikle sevme sebebim bize filmlerdeki yansıtılan klasik Batman’dan uzak olması. Çizgi roman okuyucuları iyi bilir. Batman’ın asıl öyküsü dark ve gizemlidir. Özellikle filmde ailesinin de kara geçmişinden bahsedilmesi ve Bruce’u yıkılış anına şahit olmak çok güzeldi. Bruce normal biri ve insanları kurtarmak istiyor fakat karanlık bir hayatı var ve kişiliği de hayatı kadar karanlık. Hatta Wayne Malikhanesi bile Gotik ve çok karanlık. Riddler’den çok bahsetmek istiyorum. Paul rolü resmen muhteşem oynamış. Hani Riddler karakterini böyle güzel görmek ve oyuncu ile birleşiminin bu kadar başarılı olacağını beklemiyordum.

Karanlık Bir Dedektif Hikayesi!

the batman

Zodiac esintileri olan Riddler’ın bulmacaları da kendisi gibi güzel. Zodiac ve Se7en göndermeleri çok başarılıydı. Sadece gönderme değil esintiler ve palet kullanımı çok güzeldi. Matt’ın özellikle sinemalara mail atıp “Görselliği dikkat edin” uyarısı yapması bunu kanıtlıyor. Oyunculardan şöyle bahsedebilirim. Öncelikle Robert’dan bahsetmek istiyorum. Robert ilk duyurulduğu zaman pek desteklemedim ve bayağı karşı çıktım. Büyük bir Batman hayranı olarak asıl hikayenin nasıl bir şey olacağını bilmeden yorum yapmış olabilirim. Ama çok yanıldım. İlk fragman çıktığı gibi Robert’ın aslında ne kadar doğru bir karar olduğunu anladım. Robert’ın Çok esrarengiz bir yapısı var ve bunu filmde Bruce olarak çok güzel yansıtmış. Fiziksel olarak kendisi belki Bruce’dan uzak olabilir ama yine de bu bizi rahatsız edecek kadar değildi.

Zoe için ise çok güzel bir Catwoman olduğunu söylemek isterim. Dış görünüş, tarz olsun her şekilde bir Selina olmayı başarmış. Matt cast konusunda çok başarılı iş çıkarmış diyebilirim. Penguen ise şaşırtıcı bir şekilde iyiydi. Colin Farell’ın makyajı, saçı her şeyi çok güzel olmuş. İzlerken “Bu cidden Colin mi?” diye sordum kendime. Makyaj çok başarılı ee bununla birlikte Colin birleşince karakter akıyor diyebilirim. Gordon ise sanki Batman’in sağ kolu gibi onu koruyor, ona sonsuz güveniyor ve destek çıkıyordu. Dark Knight Gordon’u gibi diyebiliriz bu konuda beni bayağı mutlu etti.

Diğer Batman Hikayelerinden Ayrılan Noktalar – The Batman Film İncelemesi

Diğer karakterler ise özellikle Joker tam gözükmese bile şimdiden iyi olacağını anladım. Joker karakterini çizgi romanlar dahil pek sevmem ve insanların Bruce’un tek düşmanı olarak sadece onu bilmesi çok büyük bit eksiklik. Matt’ın şimdiden bunu yıkması çok güzel olmuş. Genel olarak dedektif ve bu kadar karanlık bir Bruce görmek çok güzel bir adım. Şarkılar ise muhteşem zaten. Kurt Cobain’den esinlenilen bir Batman olması da ayrı bir güzellik katmış. Matt’ın gerçekten çizgi roman Batman’ini bu şekilde yeterli ve güzel yansıtması takdir edilesi. Bu kadar övme sebebim doğru dürüst farklı bir Batman görmemiş olmamız. Bale olsun, Affleck olsun ikisi de çok başarılı fakat hep tek tip Bruce görmekten sıkılmıştık. Ayrıca Affleck benim favorimdir. Zamanında Affleck, role devam ederse ve kendisinin Batman için yazdığı senaryoyu filme çekerse depresyona gireceğini söylemişti. Yani kendisi de Batman’i katil ve dark görmek istiyordu. Bu duruma da çok uygundu fakat kötü senaryoların kurbanı oldu. Belki Matt’ın Batman’inde tek sorun Batman’ın şiddete diğerlerine göre uzak olmasıydı. Ben biraz da daha şiddetli, katil dozunda bir Batman görmek istiyorum. Biraz uzak bir istek olacak ama bunu Affleck’de görmek ayrı iyi olur.

Neyse Battinson çok başarılı ve takdire şayan olmuş. Film çok başarılı ve etkileyici. Beklentilerimi çok rahat karşıladı. Reebot yapımı olarak planlanan film devam olarak da çok başarılı olacak. Matt’i tebrik ediyorum. Yeniden izleyecek herkese iyi seyirler.

okuyor, yaratıyor, yazıyor ve oynuyor!