THE BATMAN 2. Fragman İncelemesi

THE BATMAN | 2. Fragman İncelemesi

4 Mart 2022‘de yeni bir Batman daha göreceğiz. Yeni Batman filminin oyuncu kadrosu oldukça etkileyici gözüküyor. Batman rolüyle Robert Pattinson, Catwoman rolüyle Zoe Kravitz, Riddler rolüyle Paul Dano, Jim Gordon rolüyle Jeffrey Wright, Alfred Pennyworth rolünde Andy Serkis, Carmine Falcone rolünde John Turturro ve Penguin rolünde Colin Farrell karşımıza çıkıyor. Oyuncu kadrosu kadar fragmanları da bir o kadar etkileyiciydi. The Batman 2. fragman DC FanDome etkinliğinde yayımlandı. O halde The Batman filminin ikinci fragmanında neler izlediğimizden ve filmden beklentilerimden kısaca bahsedelim.

Filmin Tadı Nasıl Olacak? | The Batman

Bu filmin vereceği tadın Christopher Nolan‘ın Batman filmleri gibi mi yoksa Tim Burton‘ın Batman filmleri gibi mi olacağı uzun süredir düşünülüyordu. Birinci fragman oldukça karanlık ve gerçekçi bir Batman filmi izleyeceğimizi düşünmemizi sağlamıştı. Bu fragmanda ise kullanılan renk tonları ve karakterlerin diyaloglarıyla birinci fragmanda gördüğümüz gibi tamamen ciddi ve karanlık bir film olacağı düşüncesini biraz ortadan kaldırıyor. Bana göre film Nolan’ın ciddi ve gerçekçi yapısını koruyacak korumasına ama epik unsurlar barındırmaktan da çekinmeyecek. Bu yüzden Nolan ve Burton’ın filmlerinden de izler görecek olacağımızı tahmin ediyorum. Ancak diğer filmlerle kıyas yapmak yinede pek doğru değil sanırım. Çünkü Matt Reeves kendi tarzını yakalamak istiyor diye düşünüyorum.

Batman’in Oyuncusu ve Diğer Önemli Karakterler

Batman‘in başrol oyuncusu bazılarına göre fiziksel olarak uygun bir oyuncu değil diyerek eleştirilse de ben o eleştirilere katılmıyorum. Bence hem görsellik olarak hem de oyunculuk olarak harika bir Batman bizi bekliyor. Ayrıca bu filmde dedektif özelliklerini ön plana çıkaran bir Bruce Wayne görecek olmamız da harika. Kurşun geçirmez kostümüyle yapmış olduğu dövüş sahneleri de çok güzel gözüküyor. Filmde Batman’in yoldaşları her zamanki gibi Jim Gordon ve Alfred Pennyworth olacak. Diğer yapımlarda gri bir karakter olarak karşımıza çıkan Selina Kyle‘da Batman’e yardım edecek olan kişilerden biri olacak gibi gözüküyor. Ve tabiki birbiriyle romantik ilişkileri de olacak.

Filmin Ana Kötüsü: The Riddler

Filmin ana kötü karakter tercihi gerçekten çok iyi bir tercih. The Riddler karakteri Batman’in en ilginç düşmanlarından biridir. Sorduğu bilmecelerle insanların zekasını sınaması onu sıradan bir kötü karakter olmaktan ayırıyor. Böylece Batman’in dedektif kimliğini ön plana çıkaran bir karakter oluyor. Bu da filmden beklentiyi daha da arttırıyor. Riddler karakteri daha önce 1960’ların Batman televizyon dizisinde Frank Gorshin ve John Astin, 1995 yapımı Batman Daima filminde Jim Carrey, Gotham dizisinde Corie Michael Smith tarafından canlandırılmıştı. Gotham dizisinde Edward Nygma yani Riddler benim en sevdiğim karakterlerden biriydi. Bu filmdeki Paul Dano Riddler’ının da harika bir iş çıkaracağını düşünüyorum.

The Batman 2. fragman içeriğine baktığımız zaman karakter birilerinden intikam almak istiyor gibi görünüyor. Fragmanın ilk sahnelerinde kahvesindeki soru işareti sembolünden Riddler olduğunu tahmin ettiğimiz kişinin yakalandığını görüyoruz. Peki bu gerçekten o mu yoksa onunla iş birliği yaparak kendisini piyon olarak kullanan başka birisi mi bilmiyoruz. Ayrıca sonraki sahnelerde Batman’in meşhur sorgu sahnelerini yeniden görüyoruz. The Dark Knight filmindeki Joker‘i sorguladığı sahneyi hatırlatan bu sahnede bu sefer Riddler’ı sorguluyor diye düşünüyorum. Ve Riddler da Batman’i o sahnede bir bilmecenin içine atacağı tahminlerimin arasında.

Thomas Wayne’in Günahları

The Batman 2. fragman ile tekrar gördüğümüz Bruce’un ipuçlarını toplayıp ortasında durduğu sahne bir sürü gizemi barındırıyor. ”The Sins of My Father?(Babamın Günahları)” yazısında Bruce Wayne’in babası Thomas Wayne‘in işin içinde olduğu durum olduğunu bize anımsatıyor. Ayrıca Savcı Colson ve Belediye Başkanı Mitchel‘in de Thomas Wayne’in günahlarına ortak olduğu bir olay veya olaylar olduğu ipuçlarını bize veriyor. Bunların yanı sıra ”No More Lies (Artık Yalan Yok)” ve ”Renewal is a Lie (Yenileme Bir Yalandır)” gibi sözlerle bu üç kişinin özellike Thomas Wayne’in Gotham’ı yeniden inşa ederken yapmış olduğu haksızlıkların işlenecek olması akıllara geliyor.

Thomas Wayne karakterinin kötü birisi olduğunu The Joker filmi de anlatmıştı. O filmde aile ilişkileri üzerinden kötü bir karakter görüyorduk. Ayrıca Belediye Başkanı adayı olduğu sırada Gotham halkının büyük bir kısmını yaptığı açıklamalar yüzünden tepkisini çekmeyi başarmıştı. Acaba o filmdeki kadar kötü bir Thomas Wayne bize anlatırlar mı bunu filmde izleyeceğiz. Hayranların büyük bir kısmı bu filmin The Joker filmiyle bağlantılı olmasını istese de bunun iyi bir fikir olup olmadığından emin değilim.

Yeraltı Dünyası ve The Penguin

Film ayrıca Penguin ve Falcone karakterleri üzerinden Gotham’ın yer altı dünyasını da bol bol işleyecek. Carmine Falcone’u Batman Begins ve Gotham dizisinde harika bir şekilde izlemiştik. Penguin karakterini özellikle Gotham dizisinde Robin Lord Taylor‘ın performansıyla mükkemel bir şekilde işlenmişti. Burgess Meredith ve Danny DeVito‘nun da Penguin performansları harikaydı ama benim en sevdiğim Gotham dizisinin Penguin’iydi. Bu yüzden bundan sonra gelecek bütün Penguin karakterlerine ön yargılı yaklaşıyorum. Ancak fragmandaki Collin Farrel‘ın Penguin’inini beğendim. Fakat filmde görene kadar bir şey dememek en doğrusu. Bu filmdeki Penguin’in de Batman’in başına bela olacağı aşikar. Fragmanın son sahnesindeki Penguin’in arabayla kaçma sahnesi ve sonra alevlerin arasından Batman’in Batmobile ile gözükmesi tüyleri diken diken eden bir sahneydi.

Ayrıca bu dizideki Penguin karakterinin yükselişini anlatacak olan diziyi de biraz gereksiz buluyorum. Çünkü Gotham dizisinde o karakterin suç dünyasında yükselişini zaten detaylı bir şekilde işlemişlerdi. Aynı şekilde Gotham Polis Departmanı’nı merkeze alacak yeni dizi Gotham dizisinin ana konusuyla aynı olacak kadar benzer. Tabi aynı konuyu işlemekte özgürler ama en azından biraz daha yıl geçseydi diye düşünüyorum. Öte yandan yapımcılar Gotham dizisinden farklı olacağını söylüyorlar. Her iki dizinin de Gotham dizisinden ne kadar farklı olacağını diziler çıktığı zaman göreceğiz.

Son Notlar: The Batman Fragman

Batman: Year One ve Batman: The Long Hallowen çizgi romanlarından izler taşıyacak olan film bende The Seven tarzı polisiye gizem filmlerini de hatırlattı. Alfred Pennyworth’ü oynayan Andy Serkis, “Bakın, Batman hakkında gerçekten hiçbir soruya cevap veremem, ama size Matt Reeves ile tekrar bir araya gelmenin harika olduğunu söyleyeceğim” dışında hiçbir şey söylememişti. Filmde bizi başka hangi sürprizler bekliyor henüz bilmiyoruz. Ancak fragmana baktığımızda hem görsel olarak hem de senaryo olarak müthiş bir Batman filmi bizi bekliyor.

25 yaşında hayal sever bir gencim.